Meditacija

Циљ медитације јесте ослобођење од ума, ослобођење од форми нашег мишљења и опажања које нам заклањају свет ствари по себи или онај свет изван појавног. То је источњачким језиком речено Самсара која нас држи одвојене од Нирване. Форме ума и интелекта јесу Самсара, вео Мајин.

2.jpg


Дакле, ослобођење од илузије и наслућивање оностраног света јесте циљ коме медитација води. Али којим начинима?

Није довољно, како нам се то обично сервира под именом трансценденталне медитације и слично, просто сести и не размишљати. Као да је то уопште могуће тек тако. То је исто као када би неког саветовали да уђе у лављи кавез и ето тако седећи укроти тог лава.

1.jpg


Да бисмо се ослободили ума бар на тренутак морамо победити лава лукавством, не силом. Потребно је СКРЕНУТИ ПАЖЊУ том лаву на нешто и док се он бави забављен тиме, уграбити прилику и погледати изван кавеза.

Која су та лукавства?

Ми западњаци не морамо заправо следити неке древне источњачке мистерије када имамо нешто много моћније од тога. Имамо нашу западну уметност и естетску контемплацију коју нам она пружа а што је управо медитација у правом смислу те речи.

На пример, oнај ко ужива у музици урадио је управо то. Скренуо је пажњу ума на ритам композиције, који ум замајава и успављује а мелодија нас за то време подсећа на изванпојaвни интелигибилни свет кога на тренутак на тај начин наслућујемо.
 
Poslednja izmena:
..kako je rečeno , zamajavanje uma ; što nekako tehnički znači nastojati da se oslobodiš unutrašnjeg dijaloga ... da utihne i ugasi se.. i to čini istočna kao i zapadna civilizacija...tad um je "zamajan" i u stanju je mirovanja / hibernacije...nema ikakve šanse da niti pak nagoveštaja ikavih mogućnosti da spoznaje bilo šta pa ni sopstvenu prirodu i njeno biće...dakle, u takvom zamajanom stanju , čovek uglavnom miruje i odmara svoj biološki potencijal..u industriji se kaže da je takva mašna na minimalnom leru / isključena...hoću da , kažem da ove zamajivačke tehnike , kondiciono pripremaju biološku mašinu z6a sledeće radno trpne robovske radnje ,a ujedno je udaljen od bilokakvog intelektualno spoznajnog rada koji može da ga povede u očovečenje i oslobođenje ...taman posla.. zamajavanje i sluđivanje kroz obrazovne institucije kao rođene su za držanje robovske biološke mašine što dalje od znanja i moći koje onu daje..
..no meditacija nije zamajavanje nit se do nje doseže bilo kakvim tehnikama zamajavanje...ona treba da nas uvede u takozvano " čisto stanje uma "... e to stanje između ostalog ne potrebuje ikakvu umnu aktivnost , pa ni telesnu...može se uporediti kao mili sekunda posle ljubavne ekstaze sa voljenom osobom suprotnog pola.. tad čovek nije svestan sopstvenog tela ; nije svestan sopstvenog uma ;nit je svestan vremena , prostora i matrijalnog sveta u kome egzistira...samo belina sveobuhvatna svetlost - koja niotkud izvire i nikud ne uvire i u kojoj sem nje same nema ničeg...a nakon takvih trenutaka >meditacije< , čovek je spoznajno pa i intelektualno potencijalniji pa i moćniji..e to već nije zamajavanje ; nit je privremeno umrtvljenje...mnogi tragajući za ovakvim stanjima preko tehnika zamajavanja zaglibe se u neizlečivu narkomaniju...

...onaj koji ide bos po zemlji i spava na njoj - puriša ; kao i zapadni otuđeni mehanički čove, pet milenijuma civilizacijske spoznaje daleko je od meditacije i korisnih efekata koja ona daje praktikantu ...
 
pa, i sizofrenija je oslobodjenost od uma i njegovih formi, u cemu je onda razlika izmedju sizofrenije, i meditativnog stanja i stanja kontempliranja lepog?

sizofrenicar ima osecaj 'da nesto nije u redu',
a u drugom slucaju, sve je u najboljem redu?
zasto jedno otkriva pakao a drugo raj?
 
Nasdaq;bt228904:
pa, i sizofrenija je oslobodjenost od uma i njegovih formi, u cemu je onda razlika izmedju sizofrenije, i meditativnog stanja i stanja kontempliranja lepog?

sizofrenicar ima osecaj 'da nesto nije u redu',
a u drugom slucaju, sve je u najboljem redu?
zasto jedno otkriva pakao a drugo raj?

Шизофренија, у шта је узгред материјалистичка психологија сврстала све оне психичке феномене које не уме да објасни, широка је област без јасне дефиниције.

У основи можемо рећи да шизофреничар није ослобођен ума, нити појавног света, већ је његова перцепција истог промењена. Међутим, ту и даље имамо појавни свет и све форме опажања истог. И шизофреничар опажа око себе. Није при томе битна природа тих опажаја, да ли су они халуцинације или опажаји прихваћени од других за реалност, у сваком случају ради се о опажајима. Таква индивидуа дакле није ослобођена свог ума, него јој ум не функционише како треба али ипак довољно да јој свoјим формама заклања оностарно.
 
Poslednja izmena:
Прича око разних техника медитације које се продају масама подсећају ме на ситуацију у спорту где стероидима напумпани манекени рекламирају разне протеинске шејкове, креатине, и витамине као пут ка таквом атлетском телу.

Слично је и са медитацијом. Као што се каже у оном филму Јордовског "Света планина":

Križ je bio gljiva, a gljiva je takođe bila drvo Dobra i Zla.

Kamen mudraca od alkemičara bio je LSD.

Egipatska Knjiga mrtvih je "trip".

I Apokalipsa opisuje meskalinski doživljaj.

Па тако надувани просветитељи продају разне технике дисања, пранајаме и сличне којештарије као пут ка мистичном доживљају.

Наш психички склоп има јаке механизме заштите од свега оностраног што се пробије у свест. Тако да без помагала немогуће је доћи до мистичног искуства, као што је без стероида немогуће развити атлетско тело које видимо у часописима, ма колико протеинских прашкова гутао.

Мислим да је нама "природнима" естетска контемплација уметности највећи могући мистични доживљај док смо у овој врсти егзистенције.
 
Poslednja izmena:
...svaka priča o životu makar , sličnom ovom - bar u duhovnom , misaonom , umnom obliku ista je kao to "naduvano prosvetiteljstvo"....naprosto , nagoveštava religijsko sozercanje koje kao nekakvim uzvišenim duhovnostima doseže sa one strane crte.....hoću da kažem , da posle smrti nema nikakvog oblika i forme koji makar u naznakama ima sećanje - pamćenje ovozemaljskog života.....smrt je korenita promena forme i oblikanaše telesne materije i enerfije , koji stom korenitom promenom stiču i korenito nove svrhe....život beskrajno teče kroz svoje beskonačne oblike i forme......
...svakako da ljudski um ( kako svake jedinke koja je živela pre nas , tako i naš , a tako će i budući umovi posle nas ) , da sebe vidi kao uzvišeni božanski živi oblik , pa iz toga da izvuče zaključak kako ta božanstvenost naša oduvek je takva , samo menja matrijalno energetska staništa i ima kontinuiano pamćenje ....
....takvo ubeđenje ima bilo koja čestica , zato se i kreće , zato i gradi tim kretanjem postojanje svega pa i nas samih.....

....u umetnosti nema nikakve mističnosti - u smislu onostranosti....umetnost je genijalnost , koju dosežu pojedinci....za tu genijalnost možemo reći da je božanski lepa...a ovo božanski , upotrebljeno je da tu lepotu izdigne u nebesa /duhovna/ , do neslućenih i često neshvaćenih visina.....
...ta genijalnost umetnosti , jedino je prosvetiteljsko sredstvo , koje služi čoveku i čovečanstvu - krajnje nevino , da tako kažem ( bez ćara , interesa , profita i sl.)....
...svak , ko pronikne u deo genijalnosti nekog umetničkog rada , lagano se vazdiže u nebesa i približava tronu carstva lepote - na kome sedi ta umetnička genijalnost tog umetničkog dela...i sve što više jedinka , bilo koja , doseže umetničke genijalnosti raznoraznih umetničkih dela , sve više se vazdiže i doseže tron nebeskog carstva mudrosti....

....i tu je kraj , nema više....genijalna umetnička lepota je zapravo carstvo nebesko....a za njegovo dosezanje treba učiti , spoznavati , istraživati - promišljati....treba slobodno vreme trošiti na lišno prosvećivanje....

....kajas , dizgina - ular i ruda , je svaka manipulacija sa slobodnim vremenom ljudi.....laka zabava cirkuske šatre / cika , piska uz opijate / čoveka s'vremenom upreže u magareći dolap....tad kao spasenje možeš mu uvaliti sve , čak i nadu o rajskom onostranom životu.....i baš u toj nadi , leži mogućnost da " prevaranti , bestijalni manipulanti - koji lepo od prevare žive , prodaju raznorazne tehnike , umne doktrine i baljezgarije koje nude mistične puteve u onostrano , uvid u zagrobni život i rajsku beskonačnost !...
 
Tekst poslate poruke:
***************
.......
123loncar;bt265576:
...svaka priča o životu makar , sličnom ovom - bar u duhovnom , misaonom , umnom obliku ista je kao to "naduvano prosvetiteljstvo"....naprosto , nagoveštava religijsko sozercanje koje kao nekakvim uzvišenim duhovnostima doseže sa one strane crte.....hoću da kažem , da posle smrti nema nikakvog oblika i forme koji makar u naznakama ima sećanje - pamćenje ovozemaljskog života....
Ево ти један пример. У сновима немаш памћење овог живота у будности. Рецимо, ако имаш децу и све би учинио за њих, у сновима немаш појма о њима. Или, у оним честим сновима где сањаш да те чека испит а ниси спреман за њега. Ту не знаш да си завршио школу нити све оно што ти се од тада десило. Све то не памтиш. Не постоји за тебе док сањаш.

Па опет. Тај у сновима БИО СИ ТИ. То ЈА у сновима није ништа мање него то ЈА сада када си будан без обзира на сасвим другачију мапу сећања једног и другог.

То ти може указати на нешто својеврсно метафизичко у нама на шта не утиче индивидуалност. То ти може показати да иако можемо имати сасвим различита сећања, то не дотиче оно што зовемо ЈА.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
123loncar :

ovo sam izvukao iz tamne memorije , jer me golica ovo u vezi sna ...

....živ čovek sanja ..... memorija , pa i svesnost čovekova ( kad je budan , a i kad sanja ) velika su enigma za sve nas....no koliko sam svestan sebe sama , nezavisno od te svesnosti uvek sam "ja" - "JA" i kad nisam svestan sebe sama ....recimo , kad rešavam problem koji traži celokupno moje angažovanje , nisam svestan disanja , nisam svestan okoline , nisam svestan šat sam jeo , nisam svestan ničega u vezi mene - čak nisam svestan ni sopstvenog postojanja--------ali opet sam ja to .....to ne znači da ja nemam pamćenje ko sam , šta sam , kakava sam i tako dalje....to samo znači da sam potisnuo mnogo toga i usredsredio sam se na rešavanje problema....tako nekako biva i sa spavanjem i snovima.... i uopšte , kad čovek budan sanja / anjari , on je u sličnom stanju kao i kad rešava neki problem , spava i sl. ....kao da nema pamćenje - nije trenutno svestan mnogo toga u vezi sebe.....ta zaporavnost - nesvesnost je privid !...
...hoću da kažem , da kad se probudim iz snova kad spavam , ili pak kad sanjarim na javi , ili pak iz zanosa u kome rešavam probleme , automatski postajem svestan mnogo toga - pamćenje me čekalo , da tako kažem.....

...da mrtvi , ma u kom obliku imaju ikakav život , imali bi i pamćenje ....jer bez pamćenja nema života....

....recimo , da neki takozvani matrijali nemaju pamćenje , ne bi ih zvali intelegentnim matrijalima....da elektron nema pamćenje , on nebi bio živ - pa nebi radio to što radi .....pamćenje je u svemu što živi i kreće se.....samo je često sakriveno !
 

Back
Top