Bez previše opuštanja - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

he_who_brings_order

Bez previše opuštanja

Oceni ovaj blog
Ima stvari koje ja i Vi radimo, a koje nisu ni hitne, ni važne, ali ih ipak radimo kako bi smanjili stres, malo se udaljili od onih hitnih stvari koje izazivaju osećaj pritiska (moram ovo, moram ono) i kako bi se jednostavno opustili od svakodnevnih problema...

U ovom blogu ću govoriti o tome, o tom „opuštanju“ i kako da ga učinite korisnijim, a ne štetnim...

Dakle, svako ima vreme kad ga pritisnu problemi, brige, i ima potrebu da učini nešto, čisto da malo prestane da se koncentriše na te probleme...

Da li ste ikad razmišljali o tome?
Koja je to stvar koja nije ni hitna ni važna ali vam pomaže da se opustite? Nekom je to gledanje televizije ili nekog filma. Nekom su vežbe disanja, i opuštanja mišića, ili meditacija... Nekom je to odlazak u prirodu... Nekom je čitanje... Ali nekom je i alkohol, ili cigarete... što je štetno po vas... i mislim da bi trebali da poradite na odvikavanju ako je to vaš način „opuštanja“, i da se posvetite nalaženju novog načina... ali to nije tema...

E sad, koja je osnovna karakteristika tih stvari? Pa, nisu hitne niti važne. To sam već rekao...

Time ne želim da kažem da je to „loše“... Ne nije loše, čak je i izuzetno korisno, malo promeniti predmet naše koncentracije i usmeriti se na nešto što nije hitno, nije važno, samo se opustiti... Korisno je...

Ali ne ako preterujemo u tome!

Dosta ljudi koje poznajem, dođe kući sa posla, i gleda TV. I gleda, i gleda. Dođe njegova/njen supruga/suprug pa tako zajedno gledaju, i gledaju, progovore neku reč o kvalitetu serije, i legnu u krevet. I onda se pitaju gde je nestala ljubav???!! Pogledajte u televizoru

Po mom mišljenju, ako provodite 90% svog slobodnog vremena ili vremena uopšte, na stvari koje vas opuštaju, a neamju ni važnost ni hitnost, vi vodite prazan život. Ponovo, ne kažem da su te stvari „loše“ samo kažem da je potrebno izgraditi svest o tome da uzimaju previše vremena. Ako koristite 50% vremena za opuštanje, to će vam i dalje dati jednu prazninu u životu, i dalje nećete biti onaj ko postiže nešto bilo u telesnom, fizičkom zdravlju, u vezi, u radu, u finansiskom rezultatu ili prosto u onome što želite...

Dakle, potrebno je da uradite dve stvari, otkrijte šta vas to „opušta“, a zatim, uvidite koliko vam vremena to uzima. Kad imate svest o tome, možete početi da to vreme koristite efikasnije i bolje.

Zašto uopšte razmišljam o ovome? Pa, uvideo sam da imam taj problem, sa internetom, sa televizijom, isl. stvarima... I rešio da se kontrolišem... i postepeno, uvideo sam da imam vremena za stvari koje su mi zaista važne...

I za kraj jedna „vežba“... Uradite ovo, trebaće vam samo tri do pet minuta, a u najgorem slučaju će vas pokrenuti na razmišljanje, umesto da trošite vreme na čitanje ovog bloga i zaboravite sve... I ne očekujem da budete savršeni, samo napišite nešto, ne mora da bude perfektno...
Dakle, uzmite papir, i napišite ovo pitanje:

"Šta to radim što nije ni hitno ni važno, ali ga koristim kako bi me opustilo?"
(ukoliko je vaša prva reakcija “ništa!“ onda postavite pitanje ovako „Šta bi to mogao da radim što nije ni hitno ni važno, ali bih ga koristio kako bi me opustilo?“)

Sad odgovorite... Imam još jednu, složeniju vežbu na ovu temu, ali malo kasnije ako neko bude zainteresovan... prvo ovo...

Pošalji "Bez previše opuštanja" na Facebook Pošalji "Bez previše opuštanja" na Google Pošalji "Bez previše opuštanja" na My Yahoo! Pošalji "Bez previše opuštanja" na Live Pošalji "Bez previše opuštanja" na MySpace Pošalji "Bez previše opuštanja" na Twitter Pošalji "Bez previše opuštanja" na Digg Pošalji "Bez previše opuštanja" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari