POSLJEDNJI POZDRAV TOSETU

aniol_1.jpg
16.10.2007 je tacno u 06 casova i 30 minuta nesretnim slucajem na autocesti blizu Nove Gradiske zivot izgubio jedan od rjetkih talenata na muzickoj sceni veoma drag, cjenjen i prije svega kvalitetan pjevac Tose Proeski.
Ove veceri na nebu ce sijati jedna zvjezda manje , jedna od onih najsjajnijih , jer nas je zaista prerano u svojoj 26-toj godini u punom jeku zivota , sa velikim planovima pred sobom i jos vecom karijerom na putu napustio covjek cije su pjesme sirile ljubav i toplinu , srecu i njeznost i cije ce ne odpjevane pjesme ostati sakrivene u njegovoj dusi.
Veoma drag i uvjek nasmijan ostace zapamcen u srcima onih koji su na istinski nacin voljeli njegove pjesme, cjenili njegovu muziku i njegov karakter , njegovu dusu koja je na krajnje nesebican nacin razveseljavala i djelila pozitivnu energiju.
Kobna voznja prema muzickom studiu u kom je Tose trebao snimiti englesku verziju za jedan od svojih mnogobrojnih hitova, donjela je tragican kraj jednog zivota cija je linija nepravedno prekinuta.
Ovim putem pozivam vas da zapalimo svjecu za umjetnika ciji se talenat tek razvijao i za zivot koji ce se nastaviti , ali nazalost samo u nasim srcima

TOSE.jpg


Novi album ove velike zvjezde pod nazivom " Igra bez granica" ,prepun novih buducih hitova ostace obiljezen velikom tragedijom , koja je jos jednom dokazala da Bog zaista uzima samo najbolje.
Uz zapaljenu svjecu i suzu na licu oprastamo se od Toseta i pitanje zasto se ugasi bas ovaj nevini i dobri zivot?
Jos je juce u posljednjem intervjuu govorio o velikim planovima za svoju buducnost , koja je nestala nemilosrdnom igrom sudbine koja je smo jos jednom pokazala da Bog zaista uzima najbolje.
Tose je bio covjek kojeg su nazivali velikom nadom i andjeoskim bicem, covjekom dobrog srca, prepunog ljubavi.Ono sto je sigurno je cinjenica da ce ostati zapamcen kao jedan od onih ciji je glas srusio mnoge prepreke i mladima pruzio kvalitet dobre muzike.
Bio je mlad i prerano je napustio ovaj svjet, ali ce vjecno zivjeti u srcima onih koji ce njegove pjesme pjevati joj dugo.

8049BC7F72DD374DA7D315856EC6914A.jpg




Tesko je sada gledati pokop Toseta Proeskog.Zbog tudje greske i surove sudbine prerano nas je napustio dobar covjek i izvanredan vokal za kojeg su i velikani muzicke scene imali samo rjeci hvale.Bio je mlad momak koji je mogao da ucini jos mnogo toga...pa i da dozivi pravu ljubav...iskreno mi je zao covjeka koji je dokazao da se sa 26 godina moze ucini mnogo...Zaista jedan divan mladic cije je pravo ime Todor ( dar Boziji) prerano je otisao da bi sa andjelima podjelio svoj lik...
Bice zapamcen po izvanrednim pjesmama, odlicnom glasu i mnogim humanitarnim akcijama sa kojima je pruzio pomoc onima koji su je najvise trebali.
Iako cemo ovaj dan pamtiti po tugi koja je pregolema, u nasim srcima i dalje cemo pamtiti Tosetov nasmijani lik ...lik covjeka koji se radj samo jednom u sto godina!
Nema rjeci sa kojima bi se zaista mogao opisati veliki cvjek kakav je bio Tose, ali se mozemo sloziti svi u jedno , a to je da su njegove odlicne pjesme srusile mnoge prepreke i pokazale nam da ljubav moze da se dokaze rjecima.
Posljednji pozdrav Todoru Tosi Proeskom, nek ti je vjecna slava i hvala ti za sve dobro sto si ucinio na ovom svjetu za one koji to znaju cjeniti,iza tebe ostaju pjesme da nas sjecaju na tebe i da se pjevaju jos dugo....
Iskreno saucesce porodici Proeski



04ToseMacedonia.jpg



1981 - 2007


Slava mu!
 
Toše Proeski rodjen je 25. januara 1981. u makedonskom Kruševu, a njegov prvi javni nastup bio na na teen festivalu "Makfest" 1996. godine, gde je osvojio svoju prvu nagradu. Mnogi su već tada prepoznali njegove zavidne glasovne mogućnosti.

Na festivalu u Stipu 1997. godine nastupao je sa pesmom "Pusti me", a godinu dana posle trijumfovao je na festivalu u Skopju sa pesmom "Ostani do kraja". Slavu medju ex-yu publikom postigao je pesmama "Usni na usni" i "Sonce vo Tvoite Rusi Kosi", za koju je dobio nagradu na "Eurofestu".

Toše je godine 1999. potpisao ekskluzivan ugovor sa produkcijskom kućom "Avalon". Njegov prvi album "Nekade vo Nokta" izlazi iste godine, a svoj prvi veliki koncert održao je u oktobru 2001. godine u beogradskom "Sava centru".

Nedugo nakon toga, otputovao je na australijsku turneju zajedno sa još nekoliko velikih makedonskih muzičara.

Pobedom na Beoviziji 2003. godine s pesmom "Čija si" Toše je počeo graditi medjunarodnu karijeru, a iste godine pobedio je na nacionalnom izboru za pesmu Eurovizije. Godine 2004. u Turskoj predstavlja Makedoniju s pesmom "Life".

Toše je saradjivao sa nizom uglednih autora i izvodjača poput Marine Tucaković, Dine Muharemovića, grupe Sintezis ili legendarne Esme Redžepove, kao i sa Grigorom Koprovom, Fibusom (Phoebus), Željkom Joksimovićem, Leontinom, Borom Djordjevićem, Miro Buljanom, Antonijom Šolom i dr.

Takodje, dovršavao je i studije Muzičke akademije u Skoplju.

"Dan za nas" četvrti je Tošetov album i prvi za Hrvatsku i Sloveniju. Toše je hrvatskoj publici poznat i kao izvodjač pesme Srce nije kamen, najpopularnije pesme hrvatskog radijskog etera za 2006. godinu. Sa pesmom "Veži me za sebe" osvojio Grand Prix 11. Hrvatskog radijskog festivala na Hvaru. Njegov poslednji album "Igra bez granica" objavljen je u avgustu ove godine.
 
Strasno je to sto nas danas ima a sutra mozda ne.On je bio zaista jedan od rjetkih dobrih dusa na ovom iskvarenom svjetu i velika je nepravda sto je sudbina na ovakav surov nacin umjesala svoje prste...Natuznije od svega, sto me i pomalo ljuti je cinjenica da je zbog tudje greske nastradao nevin zivot cjenjenog Todora koji je svoj zivot tek zapoceo...
 
Mislim da su svi tuzni i iskreno iznenadjeni cjelom situacijom, poginuo je blizu moga grada, odnosnno samo preko mosta i sirenu su se mogle cuti , kada je receno da je tose mrtav.....bilo je tuzno...mlad,uspjesan, talentovan....tesko je stvarno
 
draga jeco,sa nestrpljenjem ocekujem tvoj blog o tragicnoj smrti pevaca nikole resica poznatijeg kao nino.vidim da se njegovoj smrti nije posvetila dovoljna marketinska kampanja,pa smatram pobogu i on je covek nije vas valjda sramota izjaviti saucesce porodici resic samo zato sto je pevao narodnjake.iskreno sam razocarana ignorisanjem ove vesti
 
Heh... bash...
Tek sam juche saznao da je josh pre mesec dana poginuo Colin McRae. Za neupucene - dvostruki shampion u reliju i vrlo popularan sportista. U svakom sluchaju vozili ste "Colin Mc Rae Rally" na kompjuteru, bar jednom u zhivotu, jel' tako? Pa da.
On, njegov devetogodishnji(?) sin, jedan njegov prijatelj, takodje sa sinom, dozhiveli su nesrecu u helikopteru. Identifikovali su ih po zubnom kartonu, shta reci...

Naletim, dakle, juche na sajtu b92 na in memoriam text o ovom choveku. Medju dvadesetak komentara svi beskrajno tuguju, svima je zhao, "Bog uzima najbolje", itd... NIJEDAN komentar se nije ni osvrnuo na to da se u helikopteru nalazilo i dvoje dece.
 
nisam ja bila prisutna na forumu , bila sam bolesna , a za ninu sam cula rek danas, a i ovaj blog nije posvecen njemu , nino je umro od raka jetre za sta je krivo dugogodisnje konzumiranje alkohola, nisam ga slusala i ne znam sta bi o njemu napisala, osim ovog sto sam cula, a to isto tako moze da bude neistina i ne bi zeljela da blatim sjecanje na njega mojim ne znanjem.Dakle s obzirom dsa ga nisam slusala i ne poznajem njega kao izvodjaca, bolje da se ne mjesam, a ukoliko ti hanibal imas nesto da kazes o njemu napisi blog, rado cu procitati , ali isto tako ukoliko te nervira velicanje toseta proeskog ne moras prisustvovati ovakvim temama, jer svojim izjavama vrjedjas one koji su ga voljeli , a po tvojim rjecima iritiras samu sebe.Zato ne vidim razlog da jedni druge napadamo samo zato sto volimo, cjenimo i slusamo razlicite ljude.Dakle ja ono sto me nervira jednostavno preskocim, pa pokusaj i ti,jer vjeruj mi nije ljepo ovo sto pises sa savrseno ironicnim stavom.
 
Apropo Tosea...O mrtvima sve najbolje,kazu,ali mrtvi ne mogu zameriti zivome. Opet svako mi u zivotu sluzi za primer... Meni je pokojni pevac uvek izgledao kao neki istripovani tenkre nemuzikalnog kova,muzikalnog glasa,doduse, (i ne-seljak), ali prepotenciranog stasa za zensku publiku,a samim tim i nesvesno blaziran u tome, nasuprot onome pajseru Joksimovicu,koji svesno leci neke svoje komplekse oblizujuci se sopstvenoj kopirantskoj slavi (?)..Ok sva ta humanitarna desavanja i to, ali meni je uvek nekako bitna licnost koja stoji iza svega tog... Tose mi je izgledao srecan zarad svoga dejstva medju ljudima koji ga okruzuju,ali nikako nisam uspevao da razumem opseg njegovog ukusa i ponosa,pa mi se stoga uvek cinilo da se covek zadovoljio da sebe gleda kao nesto vise nego sto je zapravo bio. To upucije na nesto sto je cesto u balkanskom mentalitetu,a narocito u juznim zemljama,kao sto su kosovo ili makedonija: primetio sam da se kod njih vrline kao skromnost uvek redukuju na neku vrstu decijeg mentalnog sklopa,sto je idiotski,jer ovakav sklop upucuje na nezrelost, izvor svega pogresnog (a tako milog nama),tako da deluje da ako si krenio i od dobre stvari,neminovno ces na ovakav nacin zavrsiti u losoj,nekoj vrsti negacije onoga od cega si krenuo. Nosilac sudbine je svestan,formiran covek,ne detinjast.. Ubedjen sam da je poenta zivota formiranje subjekta prosvecenog u pravom smislu reci. U tom smislu,cinilo mi se (i uvek mi se cini kod bilo koga slicnog) da je Tose odredjene pozitivne vrednosti nekako instrumentalizovao u detinjasto-makedonastom sistemu vrednosti svoje licnosti... Verujem da je izvorno bio dobronameran,ali smatram da je ta makedonsko-detinjasta beslovest dovela do toga da sve pozitivno-razvojna ispoljavanja zrele licnosti budu upropascena pred licem jedne vise istine,pred kojom je Tose (ni kriv ni duzan?) ispao nekako preponosan,mozda i ohol?...To je moje misljenje,i nekako mi je uvek takav utisak pred ljudima,ma sta oni cinili...Ali svako bira sta bira. Isto tako,verujem da nista nije slucajno,i da izbor dovodi do krajnjeg ishoda,u krajnjoj visini i najdaljoj dubini... Mislim da je Tose odveden sa ovoga sveta,i to pre nego sto bi sebe potpuno ubedio da funkcionise kao kopija neke vrste sveca, jel dotle ide detinja naiva... U krajnjem smislu,zalim zbog svega.Ali,sto ne volim, ne volim. Nece biti upamcen kao pevac,pesme su mu glupe... Nekome se nece svideti ove rece,mozda je prvi utisak neizbrisiv,ali tako je kod mene. Ko mi nesto zamera,nek se fucka...Umro je jedan od nas,i jedan od mnogih poginulih ove godine u saobracaju..Slava mu.
 
U svakom slucaju imas pravo na svoje misljenje , kao i svi mi , ali vecina se nece sloziti sa ovim sto si napisao , valjda to i sam znas , jer si neke stvari sam sebi pokusao da oprostis u ovoj izjavi , ali to sto si ti rekao je tvoje subjektivno misljenje i ja ga postujem kao takvo, ali sumljam da ce se oni koji ne misle da su njegove pjesme bile glupe , a pogotovo da je ,citiram : "Mislim da je Tose odveden sa ovoga sveta,i to pre nego sto bi sebe potpuno ubedio da funkcionise kao kopija neke vrste sveca, jel dotle ide detinja naiva... " sloziti sa tobom , i mislim da na neke stvari gledas previse detaljno i sitnicarski, a isto tako ponekad ljudi zavide jedni drugima na onom sta je neko postigao, tako da se upravo zbog togajavljaju razlicita misljenja.Ali kao sto rekoh ti imaspravo na svoje misljenje isto kao i ja i mada se ja ne slazem sa tvojom izjavom, mozda ce se neko sloziti.Pozdrav
 
Mislim ipak da silno pokusavas ostaviti utisak svojim tumacenjem necijeg zivota, u ovom slucaju Todorovog , cije postojanje , lik i djelo ne dozvoljavam da se blati bar ne na mom blogu , jer je za mene bio uspjesan, dobrodusan, dobronamjeran i iskren mlad covjek, koji bi napravio jos puno samo da njegova sudbina nije bila nepravedna.....
Dakle ono sto pokusavas nametnuti drugima nije u redu jer ipak ovo je bog namjenjen u njegovu cast i tvoji komentari koji pobijaju ono u sta ja i mnogi drugi vjerujemo nisu dobrodosli ovde..Bez nekih teskih zamjerki, samo ti kazem da bi ipak zeljela da ovo bude mjesto gdje se oni koji su ga voljeli mogu prisjetiti ljepih stvari...
 
Život je kao knjiga koja se piše sa novim danom, ostavlja stranice kao uspomene koje blede ali se ne mogu izbrisati. A zadnje stranice opisuju trenutak smrti. Tako je jedan život ugašen a ostao je trag u senci dragih osoba koji sa vremenom ostaje u tami daleke prošlosti. by Dexy
...........................................................................................
Iako njega više nema ostale su i ostaće da žive njegove pesme!!
.............................................................................................

Toše Proeski - Igra bez granica

Da se bar mogu probuditi u svijetu ljubavi
bez starih drugova i ovih nakaza što su me stalno pratile
da te bar mogu poljubiti bez loših sjećanja na hladna proljeća
bez slike stradanja što se baš na nas zaljepe

Ref.
Jer moj je život igra bez granica
umorna priča, trganje stranica
na kojim ništa ne piše

Jer moj je život vječito padanje
kad zbrojim poraze ništa ne ostane
samo još vučem navike
i sve na tome ostane

Da te bar mogu probuditi, kavu ti skuhati, u krevet donjeti
pa te poljubiti, al' toga nema i ne postoji
da se bar mogu zaljubiti u malu seljanku na nekom proplanku
gore u svemiru tako da dolje ne vidim

Ref.

Ref.​
 
Evo proslo je 40 dana od kako je Tose Proeski stradao u saobracajnoj nesreci na putu za Zagreb.Iako je uvjek govorio kako je zivot lijep, nemilosrdna igra sudbine nije mu dozvolila da ga odzivi onako kako je to zelio.Posvetio je svoj zivot muzici, cinio mnoga dobra djela, zbog koih cemo zauvjek pamtiti njegov dobrodusni osmjeh i glas pred kojim su se klanjali svi nase pa i svjestske muzicke scene.Zivio je nazalost kratko , ali je za sobom ostavio neizbrisivi trag, ezbroj pjesama koje ce nas podsjecati na njega i koje cemo slusati upravo zato da bi on nastavio da zivi u nasim srcima , jer bio je jedan od rjetkih umjetnika takvog karaktera i kavliteta ...Neka ti je vjecna slava!
4437.jpg
 
posveceno nashem andjelu...

Angeli ke peat - Nina Janeva

Temnina vo mene i znam
Te nema poveke
Praznina vo dusa ostavi

Nesakam da sonam
Deka odis daleku zasekogas
Rekite od solzi nezapiraat

Angeli ke peat za tebe
Noseni vo oblaci od snista
I dzezdite vo mrakot sto tonat
Ko tvojta nasmevka ke zracat

I neboto ke pee so tebe
Ljubov da im podari
Na site srce raneti

Ke peeme za tebe..
Za tvoite snista neispolnati
Zasekogas so nas ke bides ti

Angeli ke peat za tebe
Noseni vo oblaci od snista
I dzezdite vo mrakot sto tonat
Kako tvojta nasmevka ke zracat

Angeli ke peat
Od tvojta dusa spokoj da ni donesat
Ti vo nas si zasekogas

Ti ostavi bolka
O zosto te nema
Rasiri krilja
I odletaj
I odletaaaaaj

Angeli ke peat za tebe
Noseni vo oblaci od snista
I dzezdite vo mrakot sto tonat
Kako tvojta nasmevka ke zracat

Angeli ke peat
Od tvojta dusa spokoj da ni donesat
Ti vo nas si zasekogas
 

Back
Top