Kako je panker branio Hrvatsku - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Krinka5

Kako je panker branio Hrvatsku

Oceni ovaj blog

Ličnost Satana Panonskog , Kečera II ili Kilera kako su sve nazivali Ivicu Čuljka bizarna je i kontroverzna. Odmah da napomenem da se neću baviti njegovom biografijom jer toga na netu ima i previše pa svako može da nađe i pročita. Pisaću o dilemi koja se postavlja pred svakim ko je bar malo upoznat sa njegovim slučajem. Pa da krenem od samog Kečera:
Narkoman, ubica (ubio je lokalnog kabadahiju), lečeni duševni bolesnik ali iznad svega panker poznat po beskompromisnosti u stavovima a još više po scenskim nastupima koje nikoga nisu ostavljale ravnodušnim pomerio je granice naše pank scene . Sa njim ona je postala ekstremnija. Njegovi autodestruktivni nastupi puni ekcesa , lascivni tekstovi , njegovo poigravanje sa infatilnom narcisoidnom logikom, koketiranje sa temom smrti dali su morbidniji ton panku , to više nije izgledalo kao tinedžersko koprcanje.
Za samog Kečera pank je sudbina , nešto nezaobilazno, "iznad svega " kako je voleo reći . Zato je po vlastitom kazivanju primio pank pričest dok je boravio u Nemačkoj bežeći od kuće. Zašto je baš pank smatrao sudbonosnim nije teško pogoditi jer osnovna ideja panka - beskompromisna pobuna protiv državnog sistema i opšteg društvenog poretka - poklapala se sa egzistencionalnim stavom samog Kečera ali i sa potrebama njegove duševne bolesti. Mentalni ranjenik kako je sam sebe nazivao često je opisivao vlastito osećanje nepodnošljive duševne boli a jedini način njenog rasterećenja bilo je samopovređivanje sečenjem nakon čega je sledilo olakšanje. Upravo je pank bio taj koji je davao smisao javnog ispoljavanja njegove bolesti .
Ono što još izdvaja Kilera od većine drugih pankera jeste dubina zahvata njegove pobune , on na jednom mestu to objašnjava sa samo nekoliko reči : " . . . . ja nisam mrzeo niti sistem, niti one koji svojim megalomanskim intelektom upravljaju, ja sam počeo PREZIRATI SVOJE POSTOJANJE . . . "

Kilerov zapis iz vinkovačke psihijatriske bolnice (Odeljenja za neuroze i granična stanja)

Iz ovoga se vidi da je njegova pobuna metafizička, usmerena protiv postojanja i ustrojstva sveta (za razliku od većine pankera čiji je bunt okrenut ka socijalnoj sredini ). To pokazuje i krajnje sumanuta odluka da sebe proglasi Bogom pank naroda na nebu koji ima svog izaslanika na zemlji (faraona). Na prvi pogled bizarna, ova odluka u metaforičnom smislu jeste ideja pobune dovedena do krajnosti, do rušenja postojećeg Boga i poretka stvari. Možda je za suptilne duše forma izražavanja tog metafizičkog bunta gruba i bolesna , možda je to samosečenje , samospaljivanje i afektivno ponašanje isuviše brutalno ali baš ta brutalnost deluje uverljivo , do kraja iskreno , bez kompromisa i rezervnih rešenja.
Na početku svoje karijere (pre ubistva 1981.) Kečer je bio okružen malom ekipom iz Vinkovaca ali se postepeno povezivao sa većim brojem ljudi preko fanzina , dopisivanja i gigova , postajao je sve popularniji u smislu da je bilo sve više znatiželjnika koji su želeli da gledaju šta on to radi na koncertima. I njegov položaj u duševnoj bolnici postajao je povoljniji , u početku su ga bolničari dovodili na koncert da bi ga odmah po završetku vraćali u bolnicu , kasnije je dobijao sve duže dopuste . S kraja osamdesetih neke poznate ličnosti su se založile za njegovo oslobađanje ali se to tada nije desilo.
Usledeli su koncerti , radio emisije, performansi (na jednom od njih je spalio sebi nogu nakon čega je postao poluinvalid).
I ko zna kuda bi krenuo njegov životni put da se nije desio rat . Prekinute veze , krvave borbe onemogućili su bilo kakve kulturne aktivnosti.
Onda odjednom stižu vesti o Kileru , prvo je usledio intervju u kojem je opisivao kako je ubijao neke zarobljenike a u sledećem je to demantovao obrazlažući kako je lagao da bi dao podršku svom hrvatskom narodu . Sami intervjui sadržavali su sve one patriotske podobne bljuvotine (naravno fotografisan je sa puškom i u uniformi) .Kasnije je izdao i huškački album sa pesmama o maloj Srbiji, krvavoj Drini, Hrvatskoj . . .
Posle početne neverice jasno je bilo da se to zaista dešava no čuđenje je ostalo : Odkud sad Kečer Hrvat ? Otkud pa sad ti Hrvati i Srbi ? Zar ta podela nije deo ustrojstva sveta protiv koga se čitavog života bunio ? Zar tu podelu nije podsticao establišment ? Zar čovek koji je čitavog života negirao takave identitete i priznavao samo punck naciju odbacuje stara uverenja i dopušta sebi da prevladaju drugi motivi ? Zar je sve što je ranije činio bila obična obmana i laž ?
Šta god bilo , ovim preokretom srušio je vlastiti mit utonuvši u masu patriotskih zombija upravo onako kako je establišment želeo.
Taman kada su se stvari slegle a još jedan razrušen mit iz naše male provincije počeo da se zaboravlja pojavio se neko ko je na celu stvar bacio novo svetlo. Taj neko je Ivan Glišić, jednako intrigantna ličnost, dugogodišnji Kilerov prijatelj. Evo njegovog kazivanja :

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ivica Čuljak hrvatski vojnik . Da li je u pitanju ironija sudbine ili Kilerova konačna odluka ?

Pošalji "Kako je panker branio Hrvatsku" na Facebook Pošalji "Kako je panker branio Hrvatsku" na Google Pošalji "Kako je panker branio Hrvatsku" na My Yahoo! Pošalji "Kako je panker branio Hrvatsku" na Live Pošalji "Kako je panker branio Hrvatsku" na MySpace Pošalji "Kako je panker branio Hrvatsku" na Twitter Pošalji "Kako je panker branio Hrvatsku" na Digg Pošalji "Kako je panker branio Hrvatsku" na del.icio.us

Ažurirano 11.10.2014. u 23:55, autor: krinka5

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. agatha (avatar)
    Mali Ivica

Dubravko Mataković, član odličnog punk-benda Septica i autor brojnih stripova, među kojima je i onaj "Mali Ivica", lika inspiriranog životom Ivice Čuljka alias Satana Panonskog. Moj omiljeni strip crtač!
    Ažurirano 22.10.2012. u 13:00, autor: agatha
  2. krinka5 (avatar)
    Mataković legenda , Hvala ti što si me podsetio na njega. Istina strip lik "Mali Ivica" (u nekim ratnim serijalima - krv na sve strane ) nikada nisam povezivao sa Kečerom (nije mi nikada padalo na pamet) . Idem sad da tražim po netu Matakovića , odavno ga nisam čitao a nekada su njegovi radovi bili teško dostupni.

Mali Ivica benzinom pali po selu :

3. agatha (avatar)
    Oni su obojica iz Vinkovaca, verovatno ga je Mataković odavno zapazio, a kako i ne bi. Svojevremeno sam trebala da idem na njegov (Satanov) koncert u BGD-u, nešto me je sprečilo, i posle su mi ljudi pričali da tako nešto nisu videli.