Dobrica Ćosić - Demant

Dobrica Ćosić
Demant


Akademik za "Novosti" demantuje spekulacije u vezi sa izjavom oko "predaje južne pokrajine": Kosovo nikada ne bih predao, ni civilizovano, ni ratom. Jedina ideja koju sam predlagao jeste podela


VIŠE od 40 godina bavim se pitanjem Kosova. Duže nego ijedan srpski političar ili pisac. Zbog njega sam partijski kažnjen, još 1968. prestao da se bavim politikom, bio disident, kratko, čak, i predsednik nesrećne države. Ali, nikada nisam napisao da Kosovo treba civilizovano predati. Ne razumem zašto me novine i dalje tako olajavaju, tumače i prevode. To je više od laži i prevare. Vade polurečenice, pa citiraju kao stavove.

Ovako je u sredu, spremajući se za kratak odmor van Beograda, izjavio veliki pisac Dobrica Ćosić, više nego ljut što su jedne beogradske novine, pa potom televizije, tobože citirale njegov stav "da Srbija mora da civilizovano preda Kosovo".

Nikada nisam trgovao Kosovom. Nikada ga ne bih predao, ni civilizovano, ni ratom. Ono što je moja stara ideja, koju sam javno predlagao i obrazlagao, bila je - podela Kosova. Ili tačnije, teritorijalno razgraničenje sa Albancima. Time su se jedno vreme bavili i najuticajniji balkanski pregovarači. Ta je ideja postala bliska i Zoranu Đinđiću. Ali to nije predaja Kosova. Nije ni prodaja - još energično, ali emotivno odgovara Ćosić.
Uz sve to, zaprepašćen je "konstatacijom" novina da je "poslednjih meseci sve aktivniji u promociji svog stava" i da je to "u Beogradu javna tajna".
- Moja "promocija" se svodi na moj kućni rad, sređivanje rukopisa, pomalo pisanja i noćne šetnje uz Dunav - sa malo gorčine kaže 92-godišnji pisac.
Pošto autori novinskog teksta navedenu rečenicu, istrgnutu iz konteksta, vade iz knjige "Kosovo" (za koju kažu da je "memoarska", a to je odabir najboljih Ćosićevih tekstova o Kosovu, izrečenih za 40 godina i knjigu je izdala Kompanija "Novosti", još 2004. godine), možda je najbolje citirati poslednji pasus, poslednjeg teksta u knjizi, jer on je sublimacija Ćosićevih teza. Taj pasus glasi: "Ako su bitku na Kosovu 1389. Turci dobili na bojištu, Srbi su je dobili u duhu. I Srbi i Turci tu su bitku u vremenu izgubili. Odgovornost za budućnost nalaže danas Srbima i Albancima da vekovnu bitku za Kosovo ne reše na bojištu, nego za zelenim stolom: sporazumom, poštovanjem prava jednih i drugih i osvetu zamene saradnjom.
To je jedina mogućnost da i Albancii Srbi ostanu pobednici na Kosovu."
Akademik za "Novosti" demantuje spekulacije u vezi sa izjavom oko "predaje južne pokrajine": Kosovo nikada ne bih predao, ni civilizovano, ni ratom. Jedina ideja koju sam predlagao jeste podela.

Napomena postavljača:
Posle serijala o Dobrici Ćosiću sam objavio i komentare
o tome, pa je red da objavim u njegov demant.
Svako neka proceni.
Ja samo nastavljam da iznosim činjenice.
 
ДОБРИЦА ЋОСИЋ-ТУЂИ ВЕК

Има много разлога због којих ми је почетак овог века-туђ и без ведрих хоризоната.Из једног рђавог друштвеног поретка ступили смо у много чему гори за већину људи наше земље. Промене у које смо веровали донеле су нам тежи, пониженији и неизвеснији живот.

Неуспешан социјализам замењен је суровим, пљачкашким капитализмом, са увећаном социјалном и културном бедом. Уместо истински демократске, правне, социјалне и цивилизоване државе, створена је патриотска, бирократска, полувазална и у свему неуспешна држава.

Власт једне партије раздељена је на више странака и у целокупној институционалној структури друштва. Много је незналица, партијаша, каријериста и нерадника завладало Србијом.
 
ИСИДОРА СЕКУЛИЋ - АНАТЕМА ИЗДАЈСТВА

"Косово је у нашем памћењу више од поља на којем пресудна битка никад није престала и на којем се анатема издајства преноси на неке нове Бранковиће"
 
-
Znala sam da Dobrica Ćosić nije mogao da izjavi ono što su prenele novine.
Politika se usudila da okleveta velikog srpskog pisca,jednog od retkih koji je još medju nama.

Uzalud...

Čosić je intelektualac,veliki čovek...i autentičan Srbin,kakvih je danas malo.
Trebamo biti ponosni na blistavi um i vitalnost ovog devedesetogodišnjaka.
Možda nam još koji biser književnosti ostavi u amanet...neprocenjiv je to dar.
Retko imamo prilike da nam veliki ljudi budu savremenici.


Njegov demant jeste savršen odgovor ružnoj stvarnosti sadašnje Srbije.


:)
 
ДР РУДОЛФ АРЧИБАЛД РАЈС - ЧУВАЈТЕ СЕ СЕБЕ

Немојте дозволити да ваша лепа душа пропадне у том ђубрету које се на њој / кожи - прим. / наталожило нарочито после рата.

Нација која је, попут ваше, одолела вековном ропству, која се повукла преко Албаније и која је, изгнана из своје земље, али не и поражена, успела да се врати на своја огњишта као победник...

...не допушта да је подјарми шака себичних и подмитљивих политичара, гнусних шићарџија, презира достојних забушаната и злочинских профитера и зеленаша.
 
Poslednja izmena:
skura58;bt212293:
Da Orfej.
Arčibald Rajs nam je uvek bio prijatelj
2670965183_3bb0a70898.jpg

I SVE ZAVISI OD TOGA GDE SE KOME KOSOVO NALAZI...
 

Back
Top