MOST LJUBAVI

Nisam kupila najveći katanac,
I nisam ga zaključala na mostu ljubavi.
Uvukla sam te u srce krišom,
I brzo prešla na drugu stranu reke.

Krenuo si zamnom, ćutke i polako.
U ogledalu tvojih zenica ugledah tada
Da zarobljeno u tvoje dlanove,
Moje srce kuca.


P.S.
Jednom čudesnom mostu u Vrnjačkoj banji...
 
the_bridge_of_love_227.jpg

Neki se čudni nemiri upleli u katance Mosta ljubavi...
 
Poslednja izmena:
U osvit prvog svetskog rata,dok rat ni slutili nisu,zavoleli su se učiteljica Nada i srpski oficir Relja.Zavoleli se i jedno drugom obećali. Bila je to ljubav o kojoj su svi pričali,koja je plenila pažnju svih Vrnjčana.

Ali došao je rat sa svim užasima koje sobom nosi.Relja odlazi u Grčku na ratište.Odlazi da se više nikad ne vrati,zbog prelepe Grkinje u koju se zaljubljuje te raskida zaruke sa Nadom.O njegovoj daljoj sudbini legenda ne kazuje ništa,ali zato Nadinu sudbinu zna svaki Banjčanin

Zbog prevelike tuge ona svakim danom kopni i naposletku umire,mlada i nesrećna.Devojke potresene Nadinom sudbinom, u zelji da sačuvaju svoju ljubav,na katance ispisuju svoja imena i imena svojih dragana i vezuju za ogradu mosta, koji je bio omiljeno sastajaliste Nade i Relje, a kjlučeve simbolično bacaju u reku.

Došli su novi ratovi i nova stradanja.Priča je bila zaboravljena a običaj devojaka da "vezuju" svoju ljubav se izobičajio. Sve dok Desanka Maksimović,po pričanju starih meštana,u jednoj od mnogih poseta Vrnjackoj Banji nije saznala za ovu tragičnu pricu i inspirisana njome napisala jednu od svojih najlepših ljubavnih pesama " MOLITVA ZA LJUBAV"

Iako smo skloni zaboravu ova priča ipak nije zaboravljena; a da bi produžili njen život mladi parovi su nastavili tradiciju "vezivanja" svoje ljubavi,a most nazvali MOST LJUBAVI
 
MOLITVA ZA LJUBAV
mostljubavi03.jpg

Brzo kao kratkovečne cveća liske
i ova ljubav staće da se kruni i drobi:
žedan je zaborava tamni vir.
O, bože, drugi ti se mole za sreću i mir,
a ja: sačuvaj u srcu mom, zarobi,
jučerašnjeg dana nestalni pram.

Zaklopi dušu moju sad ko zlatnu
skrinju, načini je ljubavi hram.
O, duša moja ne moli sreću za se -
sve dosadašnje radosti nek se snište -
ali pobožno ona od tebe ište
da dan se ovaj od strašnog brodoloma spase.

Bez pomoći tvoje povenuće sve brzo
kao bulka u zrelome žitu i lanu.
O, bože ne molim za sreću, za radost, za
slast.

Da bol ovaj ne umre, mene je strah;
da oganj sveti što u meni planu
ne sagori iznenadno u prah,
ne razbukti se prekonoć u strast.

Desanka Maksimovic
 
orfej sa ibra;bt212091:
U osvit prvog svetskog rata,dok rat ni slutili nisu,zavoleli su se učiteljica Nada i srpski oficir Relja.Zavoleli se i jedno drugom obećali. Bila je to ljubav o kojoj su svi pričali,koja je plenila pažnju svih Vrnjčana.

Ali došao je rat sa svim užasima koje sobom nosi.Relja odlazi u Grčku na ratište.Odlazi da se više nikad ne vrati,zbog prelepe Grkinje u koju se zaljubljuje te raskida zaruke sa Nadom.O njegovoj daljoj sudbini legenda ne kazuje ništa,ali zato Nadinu sudbinu zna svaki Banjčanin

Zbog prevelike tuge ona svakim danom kopni i naposletku umire,mlada i nesrećna.Devojke potresene Nadinom sudbinom, u zelji da sačuvaju svoju ljubav,na katance ispisuju svoja imena i imena svojih dragana i vezuju za ogradu mosta, koji je bio omiljeno sastajaliste Nade i Relje, a kjlučeve simbolično bacaju u reku.

Došli su novi ratovi i nova stradanja.Priča je bila zaboravljena a običaj devojaka da "vezuju" svoju ljubav se izobičajio. Sve dok Desanka Maksimović,po pričanju starih meštana,u jednoj od mnogih poseta Vrnjackoj Banji nije saznala za ovu tragičnu pricu i inspirisana njome napisala jednu od svojih najlepših ljubavnih pesama " MOLITVA ZA LJUBAV"

Iako smo skloni zaboravu ova priča ipak nije zaboravljena; a da bi produžili njen život mladi parovi su nastavili tradiciju "vezivanja" svoje ljubavi,a most nazvali MOST LJUBAVI

Moram da priznam da ovu priču nisam znala. Hvala ti od srca.
A taj most je vezan za moju veliku ljubav, nadam se samo da nece imati takav kraj.
Hvala ti i sto si me podsetio na ovu prelepu pesmu i njome ukrasio moj blog :cmok2:
 

Back
Top