To je zivot - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

To je zivot

Oceni ovaj blog
"Razlika između glupih i pametnih je samo u tome što glupi ne znaju da su glupi, a pametni znaju da nisu pametni."

-To onda znaci da nema pametmih. Svaki covek ima vrednost. Zato se ne treba praviti tako ostra podela na glupe i pametne ljude. Jer, nijedan covek nije toliko glup da u pojedinim situacijama ne bude pametan, kao sto ni jedan covek nije toliko pametan da u pojedinim situcaijama ne bude glup.
---------
-Čovek može dati samo ono što ima. Ko ne dopire do suštinskog izvora ljubavi u sebi nije u mogućnosti ni da je da drugima. Svako ljudsko biće ima takav izvor, ali je do njega moguće stići samo stalnim procesom samorazvoja ili svesnom odlukom da se ostane dosledan onom najplemenitiem u sebi.
---------

-Nagib Mahfuz: "Je li čovjek pametan sudite po njegovim odgovorima, a je li mudar sudite po njegovim pitanjima."

-Mudar covek uvek pita ukoliko mu nesto nije jasno, jer ima neposredan kontakt s vlastitim potencijalom mudrosti, koji mu daje dovoljno samopouzadanja da postavlja pitanja. Ljudi koji nisu svesni vlastitig potencijala mudrosti nemaju dovoljno samopouzdanja da postavljaju pitanja, ako nesto ne razumeju. Medjutim, postoje i neukusna, nametljiva i zlurada pitanja koja nikada nece biti postavljena od mudraca vec samo od ogranicenih i povrsnih ljudi.
------------
George Bernard Shaw: "Life isn't about finding yourself. Life is about creating yourself "

-Tacno je da se zivot sastoji u kreiranju samog sebe. Medjutim, da bi covek bio u stanju da uspesno kreira sebe, on mora postati svestan svoje komplesknosti ili svog viseg duhovnog potencijala. Tek takvo otkrice omogucava izdizanje u visu sferu kreativnosti. Bez takvog otkrica ili samosoznaje se zadrzava u ogranicenom, uslovljenom ili nuznom razvoju.
---------------------
Albanska poslovica : "Teže mi je što si zamahnuo, nego da si me udario."

-Tako se kaze samo onda kada udarac izostane. Posle udarca se uvek predomisli, jer se shvati da je zamah ipak bio laksi od udarca.
-Dok ogranicen covek u zamahu vidi razlog za patnju, mudar covek u njemu vidi put slobode, jer mu se otkriva pravo lice i namera onog koji zamahnjuje.
-----------------------------
-Zivot predstavlja stalnu i neprestanu promenu, zato ljudi nikada ne trebaju da se prepuste ocaju i malodusnosti ukoliko se nadju u neprijatnim okonostima, kao sto se u sretnim okolnostima ne treba uzdignuti ili postati ohol. Mudro je uvek zadrzati potrebnu duhovnu ravnotezu u svakoj situaciji, o cemu svedoci i sledeca anegdota:

"Raduj se onome sto je Bog izabrao za tebe."

"Kineski seljak i njegov sin od sve imovine imali su samo jednu kobilu.
Nekom prilikom kobila im je pobjegla i njihov komšija je došao i rekao im:
- Kakva užasna stvar, da vam kobila pobjegne.
Seljak je na to odgovorio:
- Ne znam da li je loša ili dobra, takav je život.
Sljedećeg dana kobila se vratila i sa sobom dovela čitav čopor divljih konja. Komšije su se okupili i rekli:
- Kakva velika sreća. Tvoja kobila ti je dovela toliko drugih konja. Sada si bogat čovjek.
A seljak je na to odgovorio:
- Teško je reći da li je to dobro ili zlo. To je život.
Seljakov sin je htio da ukroti konje i zajahao je jednog. Ali konj ga je zbacio , on je slomio nogu i ostao hrom. Komšije su rekli seljaku:
- Uzašno je to sto ti se desilo. Tvoj sin da ostane bogalj.
Seljak je odgovorio:
- Ja ne znam da li je to zlo ili dobro. To je život.
Uskoro su vojnici došli u selo i mobilisali za rat sve sposobne mlade ljude i uzeli su komšijinog sina, ali seljakovog nisu, jer je bio hrom. Tada je komšija rekao:
- Možda više nikada neću vidjeti svog sina. Ali ti si srećan, tvoj sin je pošteđen.
Seljak je opet odgovorio:
- Ja ne znam da li je to dobro ili zlo. TO JE ŽIVOT."

Pošalji "To je zivot" na Facebook Pošalji "To je zivot" na Google Pošalji "To je zivot" na My Yahoo! Pošalji "To je zivot" na Live Pošalji "To je zivot" na MySpace Pošalji "To je zivot" na Twitter Pošalji "To je zivot" na Digg Pošalji "To je zivot" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. LJILJA MMM (avatar)
    -Čovek može dati samo ono što ima. Ko ne dopire do suštinskog izvora ljubavi u sebi nije u mogućnosti ni da je da drugima.

-Nagib Mahfuz: "Je li čovjek pametan sudite po njegovim odgovorima, a je li mudar sudite po njegovim pitanjima."
    -Mudar covek uvek pita ukoliko mu nesto nije jasno, jer ima neposredan kontakt s vlastitim potencijalom mudrosti, koji mu daje dovoljno samopouzadanja da postavlja pitanja. Ljudi koji nisu svesni vlastitig potencijala mudrosti nemaju dovoljno samopouzdanja da postavljaju pitanja, ako nesto ne razumeju.

Za ceo blog, a priču posebno...
    SAMO ŽIVOT u kome svako "zašto" ima svoje "zato" .
    "Zato" vidiš kada se udaljiš dovoljno vremenskih koraka od "zašto".
    Kada to znaš nije teško biti strpljiv....mada se strpljenje uči.....selektivno sam strprljiva ...nema veze, mlada sam, imam vremena
    Ažurirano 24.04.2012. u 11:37, autor: LJILJA MMM
  2. RiadaT. (avatar)
    Htjela sam nešto izdvojiti posebno, al sve je bilo tako dobro....ostaje jedino ovo
  3. Aribi (avatar)
    kao i uvek
  4. sofija06 (avatar)
    Hvala Ljiljo, Riada T. i Aribi.