de melo

De Melo: “Ruža ima jednu osobinu koja vama nedostaje: savršeno je zadovoljna sobom. Nije, kao vi, od samog rođenja programirana da bude nezadovoljna. Nije oštećena ni najmanjom težnjom da bude nešto drugo od onoga što jeste, i zato uživa tu jedinstvenu ljupkost i odsustvo unutrašnjih sukoba što se u ljudskom rodu može videti samo kod mistika i dece.“


– Besmisleno je porediti ljude i ruže i reći da je ruža zadovoljna sobom. Ruža nije misaono biće. Egzistencija ljudi je neuporedivo kompleksnija, jer su svesni sebe, svoje okoline, kao i dobra i zla. Zbog toga su prisiljeni da prave izbor svojih aktivnosti, donose odluke itd. U tome se nalazi njihova snaga i slabost, blagoslov i prokletstvo.





Lepo je biti ruža, dete ili mistik oslobodjen svake odgovornosti. Medjutim, izlaz nije u bekstvu. Ljudi nisu ni ruže, ni deca. Šta bi bilo da smo svi mistici? Da nema i praktičnih koji misle o svakodnevnim životnim potrebama?


————————–


„DEVET RAZLOGA ZBOG KOJIH SI BOGAT:


1. Sinoć nisi otišao na spavanje gladan;


2. Nisi spavao napolju;


3. Imaš izbor odeće svakog jutra;


4. Jedva da si se oznojio danas;


5. Ne provodiš vreme u strahu;


6. Imaš pristup čistoj, pitkoj vodi;


7. Imaš pristup medicinskoj zaštiti;


8. Imas pristup interenetu;


9. Pismen si;“


„Mislite da su to nebitne stvari? Ali zapitajte se koliko ljudi sada to nema i koliko su te stvari zaista važne?!“


– Ovakvo podsecanje je uvek korisno.


——————-


Anatole France: „Obrazovanje se ne sastoji od toga koliko ste zapamtili ili koliko znate. Sastoji se od toga da razlikujete koliko znate, a koliko ne.“


– Mudrost pronikne kroz iluziju znanja. Shvatimo da još uvek ima dosta toga što ne znamo.


—————


Sveta Katarina Sijenska: „Hrabrom čovjeku su dobra i loša sreća kao njegova lijeva i desna ruka. On koristi obje.“


– Iz obe izvlači pouku.
 
Poslednja izmena:
''Ruža ima jednu osobinu koja vama nedostaje: savršeno je zadovoljna sobom. Nije, kao vi, od samog rođenja programirana da bude nezadovoljna. Nije oštećena ni najmanjom težnjom da bude nešto drugo od onoga što jeste, i zato uživa tu jedinstvenu ljupkost i odsustvo unutrašnjih sukoba što se u ljudskom rodu može videti samo kod mistika i dece.''
E,baš tako....
 
S razlogom se kaze: "Lako je biti dobar u dobrome, ali je tesko biti dobar u zlu." "Na muci se poznaju junaci." Kao sto hrast jaca na buri, tako i ljudi izgradjuju karakter u bujici zivota. Naravno da je neophodna potrebna doza misticizma koja spaja s duhovnim potencijalom, ali ako se ostane samo na tome tada takav spoj ostaje jalov.
On je plodan tek onda kada se realizuje u mislima ili svesnom nivou ili kada se primeni u svakodnevnom zivotu kao znacajna pokretacka snaga progresa, konstruktivnih resenja ili poboljsanju i materijalnih i drustvenih odnosa.
Ne znam u kojoj su meri ljudi, koji obezvredju znacaj misli i reci, svesni da koriste reci i misli da bi iskazali ideju o tome kako su misli i reci beznacajne?
 
Poslednja izmena:
Glupost je takodje savršeno zadovoljna sobom a ni ruža nije tako bezazlena;izgleda da De Melo nikad nije orezivao ruže inače bi znao.

Ali Sofija bez obzira što si lepo rekla sve takodje tačno je da ko umnožava znanje umnožava muku.
Što više znaš više patiš,izgleda da sve moraš da platiš,od prokletstva Faustovog patiš;ovim ne mislim na tebe ,to važi za sve."Dok ne budete kao deca nećete ući u carstvo nebesko"-da li na kraju razvoja postižemo to da budemo kao deca ponovo.
ps
ovaj moj komentar nemoj uzimati baš za ozbiljno,nije mi namera ni bila to,htedoh samo da u tvoj sistem koga inače volim i cenim malo nereda unesem z;)z:lol:
 
zxy ja ne mogu a da ne uzmem ovaj tvoj komentar za ozbiljno jer se nakd zapitam da li je mudrost prokletstvo ili blagoslov....da li je neophono potonuti na dno da bi moga oda se uzdignes?
sofija uvek se obradujem kada vidim tebe na ovim stranama :cmok2:
a sto se tice ruze ja bih to ovako shvatila, ruza iako u sebi ima i mirisnu lepotu i ruzno opasno trnje ona je zadovoljna sobom i zato je vise lepa nego sto je neprijateljsko trnje ruzi....
 
-Hvala zxy. Slobodno unosi nereda koliko god hoces, jer posle njega sledi ciscenje i reorganizacija koja moze rezultirati jos boljim redom nego pre. Mislim da je veoma korisno kada ljudi iznose svoje misljenje, pogotovo ako se razlikuje. Tada se neka pojava bolje rasvetljava posto se sagledava iz razlicitih perspektiva.

Mnogi mudraci s razlogom u deci sagledavaju osobine koje su neophodne da se zadrze kod odraslih ljudi. To su u prvom redu apsolutna iskrenost, prirodnost ili neizvestacenost, odsustvo manipulativnosti, cistota, nevinost, itd. Da li je moguce da se takve osobine zadrze kod odraslih ljudi? Zasto vecina ljudi ne zadri te osobine?

Moguce je kroz aktivan duhovni razvoj. Ono sto se desava kod ljudi prilikom njihovog odrastanja je da okolina, pored pozitivnog takodje vrsi i negativan uticaj na njihov razvoj. Ljudi koji zapostave dublju unutrasnju interakciju ostaju preokupirani samo fizickim zakonitostima ili nizom, otudjenom svescu ega, pa dodje do neiskrenosti, koristoljublja, manipulativnosti, itd.

Odrastanjem nastaju i kompleksniji problemi, izazovi, iskusenja. Zahteva se visi stepen odgovornosti. Iz tog razloga je lepo ostati dete. Medjutim, nema razvoja bez promene. Svako zivotno doba je potrebno jer nosi svoju dubinu uvida ukoliko smo sposobni da je sagledamo.
 
Poslednja izmena:
O hvala ti
neću da se više ljutim na to
kad mi neko kaže da sam podetinjio z:lol:

Slažem se sa tobom naravno...ozbiljno:ok:
 
Poslednja izmena od moderatora:
"DEVET RAZLOGA ZBOG KOJIH SI BOGAT:
1. Sinoć nisi otišao na spavanje gladan;
2. Nisi spavao napolju;
3. Imaš izbor odeće svakog jutra;
4. Jedva da si se oznojio danas;
5. Ne provodiš vreme u strahu;
6. Imaš pristup čistoj, pitkoj vodi;
7. Imaš pristup medicinskoj zaštiti;
8. Imas pristup interenetu;
9. Pismen si;"



Treba to cesto ponoviti ljudima oko nas...I samoj sebi ponavljam kad me uhvati " sivi dan " . :kpozdrav:
 
Zlatna Iris;bt196514:
zxy ja ne mogu a da ne uzmem ovaj tvoj komentar za ozbiljno jer se nakd zapitam .............da li je neophono potonuti na dno da bi moga oda se uzdignes?
..
Zlatna Iris ti često postavljaš to pitanje pa ću ti reći šta ja o tome mislim.Jeste,tačno je ,prirodni čovek mora da se slomi da bi ga zamenio duhovni čovek.Taj preobražaj je centralna tačka hrišćanstva bilo da se do njega dolazi "odozdo" kroz patnju(katolici) ili odozgo "milošću božijom"(pravoslano učenje) a u razvoju ličnosti na psihološkom planu to je trenutak kada ego ustupa svoje centralno mesto .. jastvu.
 
:lol: lici mi na dijalog deteta i mame kada ono stalno zapitkuje - mogu li sladoled, mogu li sladoled, pa na kraju majka po.pizdi i kaze - DA! MOZES! bez obzira sto dete nije rucalo pre toga...popela sam ti se na glavu jel? :cmok2:
pa hvala zxy puno :) ali mislim da mi taj odgovor nije bas od znacaja, jer pitala sam SEBE pa od SEBE moram i da ga dobijem ;)
 
Zlatna Iris;bt196704:
:lol: lici mi na dijalog deteta i mame kada ono stalno zapitkuje - mogu li sladoled, mogu li sladoled, pa na kraju majka po.pizdi i kaze - DA! MOZES! bez obzira sto dete nije rucalo pre toga...popela sam ti se na glavu jel? :cmok2:
pa hvala zxy puno :) ali mislim da mi taj odgovor nije bas od znacaja, jer pitala sam SEBE pa od SEBE moram i da ga dobijem ;)
Zlatna Iris nisam imao namere da ti držim lekciju niti da ti sugerišem mišljenje već sam samo izneo svoje povodom pitanja koje ti često iznosiš a koje ,mislim,i spada u temu na blogu i kojim se ne baviš samo ti ,već manje više..svi.Rekao sam u najkraćem šta ja o tome mislim bez pretenzija da je to neki zadovoljavajući odgovor za druge (osim za mene) imajući u vidu da se taj odgovor jako dugo traži a mnogi ga nikad i ne nadju i da nije na odmet pogledati kako drugi to rade.Ali ko traži naći će a ti tražiš i nadam se da ćeš i naći svoj odgovor za sebe,jer to je jedini pravi odgovor.z:lol:
 
Svidja mi se tvoja kombinacija reci Zlatna Iris. Lepa ruza i ruzno trnje. Da li trnje ruzi ruzu? Ili je lepa ruza lepa uprkos ruznog trnja? Dilema dostojna Sekspirovog Hamleta. :)

da li je mudrost prokletstvo ili blagoslov….da li je neophono potonuti na dno da bi mogao da se uzdignes?

Da bi odgovor na ovo pitanje bio razumljiv ili jasan neophodno je obrazloziti nekoliko razlicith oblasti koje su same po sebi kompleksne, sto zahteva i vreme i prostor mnogo veci nego sto je predvidjeno za komentar. Ali se nadam da ce i ovo sturo ili delimicno objasnjenje ipak donekle biti razumljivo. Zxy ima pravo kada pominje hriscanstvo.

Sa Svetim Jovanom od Krsta i njegovom poemom „Mrkla noc duse“ nastao je termin koji se upotrebljava da oznaci krizu koja moze rezultirati ekstazom ili jedinstvom s dusom, a time i Bogom (koji se nalazi u samom centru duse). Takva kriza ima svoje faze razvoja i veoma je slicna depresiji.

Jovan je bio spanski, katolicki mistik (16 vek) koji je zajedno s Terezijom Avilskom razradio preobrazaj (kao sto zxy navodi) prirodnog coveka u duhovnog. U takvom procesu se oslobadja cula (otuda mrak) te se veoma mucno „putuje“ do vlastite duse gde se dozivljava ekstaza, posle koje covek bude prociscen i culno i duhovno.

Ja o misticizmu imam svoje misljenje (koje nisam sada u stanju da detaljnije izlozim) i smatram da nije uvek adekvatno. Po meni istinska ili potpuna integracija svesnog nivo s dusom i eventualno s bogom nije moguca u telu jer bi se ono anhiliralo takvom snagom. Takva integracija je moguca samo kada prestane interakcija tela i svesti ili kad nastupi smrt. Zbog toga i Platon navodi da se potpun preobrazaj desava smrcu ili odvajanjem duse od tela.

U telu je moguca samo kratkotrajna i delimicna integracija preko interakcije intelekta s nadsvesnim. Iz toga proizadje prosvetljenjem i mudrost. Ja bih takvu interakciju okarakterisala kao aktivnu. U pasivnoj razmisljanje nema odredjenu svrhu, vec se u momentima opustenosti „izgubi u mislima“ koje spontano naviranje. Isto tako, verujem da se kroz san vrsi neka vrsta samooporavka i samolecenja psihe koja je veoma znacajna za pravilno funkcionisanje intelekta.

Moje misljenje je da se prirodan covek nikada ne moze iskoreniti dokle god smo u telu i da takvo shvatanje moze prouzrokovati vise stete nego koristi. Daje laznu iluziju savrsenosti. Mi s razlogom imamo telo ili Telesnu svest u ovoj dimenziji. Ona je, kao komplementarna suprotnost Duhovnoj svesti, uslov aktivnosti, razvoja i promene.

Duhovno budjenje je razlicito za svakog coveka. Neki ljudi od ranog detinjstva pokazuju znakove duhovne razbudjenosti. Za njih se kaze da su stare duse, odnosno da su se vise puta reinkarnirali i da zato imaju dublji uvid i mudrost. Kod nekih se ono javi u kasnijem periodu zivota, dok kod nekih takvo budjenje moze imati dramatican efekt kao kod „mrkle noci duse“ ili „kada se potone na dno“. Tako sta se obicno desi ljudima s jakim egom ili kako nas narod kaze ljudima sto imaju „silu“; kod oholih ili previse samouvernih koji sem sebe i svoje snage ne priznaju nista i nikog.

Posto se u zivotu sve balansira takvi ljudi se nadju u situacijama u kojima se u potpunosti „prelome i pokleknu“, tj. koje ih nateraju da shvate vlastitu slabost i ogranicenost. To se obicno desi posle dugotrajnog i mukotrpnog opiranja usled kojih se nagomilaju snazna, protivrecna osecanja koja udalje ljude od njihove istinske, duhovne sustine. Povratak toj sustini iziskuje prodor kroz takvu „gustinu i tminu“ osecanja te poprima obelezje psihicke agonije.

U momentu kada intelekt postaje svestan duhovnog potencijala ili svoje prave sustine dozivljava se ekstaza olaksanja, blazenstva i srece koja se nikada pre nije tako intenzivno osetila. Zbog toga takav moment i bude moment promene i prekretnice u zivotu.

Mada se u takvom momentu prelomi ego i „rodi duhovni covek“, ni ego ni „prirodan covek“ se ne unisti vec i dalje kooegzistira s duhovnim. Ali, sada ih je covek svestan. To mu omogucava da ih drzi pod kontrolom i tako pravi svesnije i odgovornije izbore.

Do tada covek nije bio svestan duhovnih zakonitosti, vec samo fizickih. Bio je pod potpunom dominacijom prirodnog coveka. Zato nije bio svestan i mogucnosti drugacijeg izbora. Otuda takva ogranicenost i „sila“. Posle takvog iskustva intelekt se „prosiruje“ sazreva ili evoluira tako sto spoznaje svoju duhovnu prirodu i njene zakonitosti.

Na pitanje: da li je mudrost prokletstvo ili blagoslov? Odgovor je: mudrost je uvek blagoslov. Prokletstvo je udaljavanje od mudrosti i duhovne sustine. Ja sam vec mnogo puta istakla da je ova dimenzija, dimenzija razvoja kroz komplementarne suprotnosti.

Mudrost se produblje tako sto se covek neprestano suocava s konfliktima i neravnotezom. Neravnoteza se moze balansirati samo kroz visi stepen razumevanja ili dublju mudrosti. Tako da su konflkti i uutrasnja neravnoteza pokretacka snaga razvoja. Stimulisu aktivnost i promenu. Zbog toga smo mi stalno suoceni s iskusenjima. Ego i prirodan covek nikada nisu, niti mogu biti unisteni. Oni se samo nadrastaju ili prevazilaze duhovnim covekom.
 
Poslednja izmena:
hvala sofija :)
moje neko shvataje je da integracija sa bogom (koja kako kazes moze da nastupi samo onda kada covek vise nije u telu) je moguca samo ukoliko je covek za zivota dostigao mudrost, prosvetljenje, neko bi rekao i vaskrsenje. sto se tice hriscanstva, mozda gresim, ali opet moje shvatanje isusovog vaskrsnuca je upravo povezano sa mrklom noci duse. (nisam citala jovana da bih znala o cemu se radi, nagadjam) raspece je ta mrkla noc kroz koju je trebalo proci da bi mogao da vaskrsne kao duhovni covek - isus hrist.
 
Zlatna Iris;bt196941:
hvala sofija :)
moje neko shvataje je da integracija sa bogom (koja kako kazes moze da nastupi samo onda kada covek vise nije u telu) je moguca samo ukoliko je covek za zivota dostigao mudrost, prosvetljenje, neko bi rekao i vaskrsenje. sto se tice hriscanstva, mozda gresim, ali opet moje shvatanje isusovog vaskrsnuca je upravo povezano sa mrklom noci duse. (nisam citala jovana da bih znala o cemu se radi, nagadjam) raspece je ta mrkla noc kroz koju je trebalo proci da bi mogao da vaskrsne kao duhovni covek - isus hrist.
Ja mislim da vaskrsava svaki čovek još za života kad se produhovi što naravno bude kad noseći svoj krst prodje kroz golgotu na svom putu i da je to smisao poruke" Ja sam put,istina i život"
 
Poslednja izmena:
ja ne delim isto misljenje...mislis li zaista da se svaki covek produhovi u pravom smisli reci? postane vestan svoje sustine...oko sebe ja vidim vrlo malo onih koji zive u skladu sa sobom, a mnogo onih koji se zadovoljavaju prolaznim, kratkotrajnim zadovoljstvima koje nudi spoljasnji svet. i samo nanose sloj za slojem na svoju skoljku misleci da ce nova farba, nova tekstura, novi ukras biti dovoljan da ih ucini srecnim. a unutra suplje....
 
Isus je bio podvrgnut fizickom mucenju zbog cega je i umro, da bi posle tri dana vaskrsao. On je bio duhovno probudjen i pre vaskrsnuca. Mrkla noc duse je nesto drugo. U njoj ljudi nisu podvrgnuti fizickom mucenju, vec je to temeljna, unutrasnja kriza. Kod religioznih ljudi se obicno javlja kao sumnja u veru.

Mislim da je razlog tome preteran vanjski uticaj. Religiozni ljudi, cesto, nepromisljeno i bezrezerno prihvataju ideje, dogme i autoriteta koje nisu, niti mogu biti, asimilirane na svim nivoima njihove licnosti. Naime, svaki covek ima svoju jedinstvenu unutrasnju lepotu i originalnost ili duhovni potencijal koji treba da se realizuje u njegovoj licnosti kroz intelekt.

Spoljasnji uticaj je pozitivan ako aktivira takvu realizaciju ili ako stimulise ljude da prodiru dublje u njihovu psihu. Time se obelodanjuju dublja osecanja i misli. Dolazi do progresivnog razvoja. Postize se unutrasnja integralnost i samospoznaja. Ukoliko ne dodje do takvog procesa, vec se bez razmiljanja prihvata necije misljenje tada se potreban unutrasnji proces razvoja paralise. To rezultira unutrasnjom dezintegracijom i neravnotezom koja moze rezultirati krizom. Kriza je pravi blagoslov, jer predstavlja katarzu. Kroz nju se intelekt oslobadja spoljasnjih uticaja i uspostavlja ponovni kontakt s vlastitim duhovnim potencijalom.

Zasto su neki ljudi podlozniji bezrezervnom ili nekritickom prihvatanju spoljasnjeg uticaja? Ima vise razloga od kojih cu nabrojati samo nekoliko. Cesto su u pitanju duboko ukorenjene predrasude koje su formirane jos u ranom detinjstvu. Neki ljudi imaju potisnuto osecanje inferiornosti i nesigurnosti, pa beze od odgovornosti. Nekima pojedine ideje omogucavaju da pronalaze opravdanje za zadovoljavanje nizih nagona i strasti. Omogucavaju im da zadrzavaju visoko misljenje o sebi i svom duhovnom razvoju i pored unutrasnje dezintegracije i nepostovanja moralnih vrednosti.

To je kao privremena anestezija koja maskira unutrasnji bol i haos te je covek u stanju da i dalje zadrzava iluziju svoje savrsenosti, srece, uspeha i zadovoljstva. Jednom recju, u pitanju je unutrasnja dezintegracija i neiskrenost sto je Zlatna Iris takodje zapazila:

mislis li zaista da se svaki covek produhovi u pravom smisli reci? postane svestan svoje sustine...oko sebe ja vidim vrlo malo onih koji zive u skladu sa sobom, a mnogo onih koji se zadovoljavaju prolaznim, kratkotrajnim zadovoljstvima koje nudi spoljasnji svet. i samo nanose sloj za slojem na svoju skoljku misleci da ce nova farba, nova tekstura, novi ukras biti dovoljan da ih ucini srecnim. a unutra suplje....
-Da li to znaci da se ne trebaju prihvatati ili proucavati ideje drugih ljudi? Naravno da ne. Svaki covek nosi svoj specifican i jedinstven uvid koji moze da obogati i stimulise nase razumevanje, pa je korisno i pozeljno proucavati misljenja drugih. Ali, ne bez kritickog osvrta, pitanja i analize.

U takvoj analizi i um (razum) i srce (osecanja, intuicija) moraju biti podjednako zastupljeni i zadovoljeni, odnosno integrisani. Odlika svake dogme ili zatvorenog sistema je da apelira ili, na jedno ili, na drugo. Zbog toga je korist, zadovoljstvo i mir koji se ostvari kroz dogmaticno ucenje, ne samo lazan, vec i stetan. Zaustavlja unutrasnji proces integracije. Usled toga ljudi nemaju uvid u stvarno stanje njihove psihe. Ne preduzimju nista da zaustave proces dezintegracije. To kasnije rezultira disfunkcionalnoscu i kompleksnijom, dubljom krizom.

Istina ili mudrost je ziva, aktivna dubina koja se neprestano produbljuje. Zato ucenje koje se ne razvija, odnosno koje se zaustavlja na bilo kojoj dostignutoj dubini mudrosti vremenom prerasta u njenu suprotnost, pa i Andre Žid kaže: “Veruj onima koji tragaju za istinom, sumnjaj u one koji su je pronašli.”
 
Poslednja izmena:
odmah da kazem da ja fizicko kaznjavanja isusa upravo dzivljavam simbolicno, dakle, ne verujem da je isus bio zaista fizicki kaznjen, vec da je to simbolicki predstavljen pad na dno, a samo raspece upravo ova tacka za koju ti kazes da se postane svestan sebe i onoga izvan sebe, dotice sustinu svog bica, koja je potekla iz jednog (tj. boga) kao i sustina mene, tebe, svih ljudi, i tako postajuci svestan svega onoga sto sprecava ostale da vide sustinu biva razapet izmedju sopstva i "iluzije" u kojoj zivimo. a takvo iskustvo kada dobijes uvid u sustinu je svakako bolan, kao i samo raspece.
to je neko moje licno vidjenje i nije iskljuceno da ga promenim ukoliko mi dalje istrazivanje donese neke nove struje koje me mozda odvedu u potpuno suprotnom pravcu :)
Andre Žid kaže: “Veruj onima koji tragaju za istinom, sumnjaj u one koji su je pronašli.”
ovo je divno receno i odim se slicnom mislju - u sve sumnjam i sve je moguce
pozdrav
 
Zlatna Iris, hvala sto iznosis svoje misljenje ili interpretaciju ove teme. Drago mi je da si uvidela da se smisao egzistencije otkriva kroz stalni rast i razvoj. Zelim ti mnogo radosnih otkrica u putovanju zvanom zivot. :)
 
Poslednja izmena:

Back
Top