SAMOKAŽNJAVANJE

Čovek je tajanstveno čudo koje se kreće između dva smrtonosna činioca: vremena i prostora. Život tela počiva na pozitivnim i negativnim strujanjima i kada su ova strujanja u ravnoteži – mi smo u harmoniji. Šta se dešava kad nismo?
Vitlamo jezikom svakodnevno po čeljustima, kuckamo ga o nepca i zube izgovarajući sve i svašta, pa se odjednom, naizgled bezrazložno ujedemo za njega. Upitamo li se zašto? Je li to baš tek tako, slučajnost neinspirisana ičim?
Šta se to desi pa se majstor koji je u profesionalnoj karijeri osvetlio tuce gradova omaškom uhvati za fazu pod naponom umesto za nulu? Zašto je obućar koji je obuo ljude u svim tim gradovima, koji je žmureći ukucao milione ekserćiča bez greške, iz čista mira zakucao nokat palca u štiklu? Koja sila produži, ili skrati korak na stepenicama u kući u kojoj je čovek rođen, na kojima je prohodao i prelazio ih u svim mogućim varijantama, a sada se po prvi put od detinjstva gadno stropoštao niz njih i polomio nogu? Onda sedne i kuka nad svojim prokletstvom i zlohudom sudbinom: „ Što baš meni da se desi? Da se jadan za mladicu uhvatim uvela bi...“ - razmišlja o posledicama, a ne o uzrocima.
Nije to slučajnost, nezgoda... Ne – to je samokažnjavanje. Neka sila od taloženog kajanja, suprotstavljena našoj nameri, dočeka tren kad nema vremena za pravdanje i refleksni pokret učini uzrokom nesreće. Ogrešenja koja nosimo duboko u podsvesti i koja su dočekala trenutak da se ispolje u nesvesnoj radnji, da poremete jednačinu pokreta, da rezultiraju i fizičkim kaznama. Pulsiraju grehovi neosetno u nama, jer ipak i najgori od nas imaju savest.
I razmišljaš tako na klozetskoj šolji, u velikoj nuždi, sa nogom u gipsu. Sediš u pozi u kojoj bi se ukočio i jogi majstor prvog reda. Svestan si da nećeš uspeti sam da ustaneš. Trebaće ti nečija ruka pomoći, možda baš ona o koju si se ogrešio, kojoj pre njenog stiska podrške ti duguješ dodir izvinjenja.
 
:super:


Razmisljanja se nekad poklope. Koliko ljudi u istom trenutku, ko zna koliko udaljeni, razmisljaju o istim ili slicnim stvarima?

"Pitanja je mnogo, a odgovori skrti i neubedljivi. Pitamo se za sve i svasta, mislimo da ce nam biti lakse ako odgovorimo, skrivamo od sebe istinu kao sto se lopov skriva u okrilje noci, i cesto pomislimo: izvukosmo se i ovaj put. Nikad to glasno ne izgovorimo, strah nas je da sami sebe cujemo, da priznamo koliki smo lazovi. Slucaj, sudbina, samo jos jedan dogadjaj u vemenu...."

(ovo je mali izvod iz price koju pisem ovih dana, nedovrseno, nekako nadjoh slicnost u razmisljanjima)


p.s. lomio sam nogu pre deset godina, nije lako, sve i svasta covek dozivi, a ovo sa WC je tako bolno i ponizavajuce, provereno.
 
Poslednja izmena:
Svidja mi se takvo objasnjenje stvari. Znacilo bi da ce i oni mnogo gresni uciniti taj nesvesni pokret i kazniti sebe srazmerno ucinjenom (ne)delu. Kakav Darvin, kakvi bakraci, ovo je prava prirodna selekcija - kombinovana moralnom.
:aha:

Meni se desava da se ujedem za jezik, znaci da je moj standardni greh vitlanje jezikom bez smisla. Dobro se drzim, noge jos nisam lomila :flert:

p.s. Ova naslovna rec ti ima mnogo slogova, znas da slabo stojim s njima :tajna:
 
Marija.S.;bt192868:
Svidja mi se takvo objasnjenje stvari. Znacilo bi da ce i oni mnogo gresni uciniti taj nesvesni pokret i kazniti sebe srazmerno ucinjenom (ne)delu. Kakav Darvin, kakvi bakraci, ovo je prava prirodna selekcija - kombinovana moralnom.
:aha:

Meni se desava da se ujedem za jezik, znaci da je moj standardni greh vitlanje jezikom bez smisla. Dobro se drzim, noge jos nisam lomila :flert:

p.s. Ova naslovna rec ti ima mnogo slogova, znas da slabo stojim s njima :tajna:


I Seci slog ove na samo kažnjavanje:)
Jedi se za jezik, važno da srećna olovka radi bez greške - piše srcem:heart:.
 
Timosten;bt192866:
:super:


Razmisljanja se nekad poklope. Koliko ljudi u istom trenutku, ko zna koliko udaljeni, razmisljaju o istim ili slicnim stvarima?

"Pitanja je mnogo, a odgovori skrti i neubedljivi. Pitamo se za sve i svasta, mislimo da ce nam biti lakse ako odgovorimo, skrivamo od sebe istinu kao sto se lopov skriva u okrilje noci, i cesto pomislimo: izvukosmo se i ovaj put. Nikad to glasno ne izgovorimo, strah nas je da sami sebe cujemo, da priznamo koliki smo lazovi. Slucaj, sudbina, samo jos jedan dogadjaj u vemenu...."

(ovo je mali izvod iz price koju pisem ovih dana, nedovrseno, nekako nadjoh slicnost u razmisljanjima)


p.s. lomio sam nogu pre deset godina, nije lako, sve i svasta covek dozivi, a ovo sa WC je tako bolno i ponizavajuce, provereno.


Valjda je logično da misleći ljudi ponekad slično misle:think:
Drago mi je da je kraj jedne moje misli nagoveštaj početka tvoje.
Kad su lomovi u pitanju, citiraću svoj aforizam: ' Kad bi mi neko slomio nogu na dva mesta, nikad više ne bih išao na ta mesta':D
 
Poslednja izmena:
Eeeh, a posle nam đavo kriv. Mislim, najlakše nam njega da okrivimo, čak i kad nije tu :)
Samo negde neka Anuška treba da prolije ulje, pa da pokrene lanac događaja, a najčešće smo mi sami Anuška.
 
Ne diraj moje krugove;bt192891:
Valjda je logično da misleći ljudi ponekad slično misle:think:
Drago mi je da je kraj jedne moje misli nagoveštaj početka tvoje.
Kad su lomovi u pitanju, citiraću svoj aforizam: ' Kad bi mi neko slomio nogu na dva mesta, nikad više ne bih išao na ta mesta':D


Ponekad da, najcesce i obicno "ko rogovi u vreci" - individualnost, osobina mislecih - obicno ne ide sa slicnomisljenjem ;),
mozda "slicno" ali uglavnom drugacije


dobar aforizam, eh da sam znao :)
 
Poslednja izmena:
Da, lepo je sročeno, slažem se sa Vukom.
Napisano majstorski od uvoda u vratolomiju do velike nužde za tuđom rukom pomoći u velikoj nuždi.
Zluradi ljudi, bez Boga u srcu, obično koriste nečiju nesreću da bi tada spomenuli tog Boga i njegovu kaznu.
Autor teksta nije zlurad, ali očigledno nije nikada bio u gipsu. Ne bi onda olako eliminisao slučajnost.
I za bolest neki tvrde da je vid samokažnjavanja. Smrt je neminovnost, inače, bi i za nju rekli da spada u tu grupu.
 
igrakrugova;bt192942:
Da, lepo je sročeno, slažem se sa Vukom.
Napisano majstorski od uvoda u vratolomiju do velike nužde za tuđom rukom pomoći u velikoj nuždi.
Zluradi ljudi, bez Boga u srcu, obično koriste nečiju nesreću da bi tada spomenuli tog Boga i njegovu kaznu.
Autor teksta nije zlurad, ali očigledno nije nikada bio u gipsu. Ne bi onda olako eliminisao slučajnost.
I za bolest neki tvrde da je vid samokažnjavanja. Smrt je neminovnost, inače, bi i za nju rekli da spada u tu grupu.


Naravno da postoji slučajnost, pa ja sam u jednoj priči upravo rekao da njenim sticajem i dolazimo na svet. Kad ti košava obruši predizborni bilbord na grbaču, to je slučajnost koja bukvalno govori o pogubnom uticaju politike po glavi stanovnika. Ali kad ispadneš kroz prozor bez svesne namere onda to ima podsvesne uzroke, neka te misao pretegla.
Da malo razvedrimo. Osoba koja je obeležila deo mog života jednom je sa majkom prala prozore. U jedan mah izgubila je ravnotežu, probila staklo rukom i pala na krevet. Majka je usplahirena otrčala u dnevnu sobu i histerično viknula: ' R. je pala s prozora...' Otac, koji je čitao novine samo je procedio: ' A s koje strane?':D:hahaha::rotf:
Hvala ti krugo moja ne lepoj kritici:heart:
 
Poslednja izmena:
Ogrešenja koja nosimo duboko u podsvesti i koja su dočekala trenutak da se ispolje u nesvesnoj radnji, da poremete jednačinu pokreta, da rezultiraju i fizičkim kaznama. Pulsiraju grehovi neosetno u nama, jer ipak i najgori od nas imaju savest.
Tako je!z:)
 
Kada bi bili dovoljno širokogrudi svi duhovnici - svešenici, gurui, lame, imami - ma kako se zvali, ovim tekstom bi mogli da objasne sudbinu,kismet, karmu, darmu, - ma kako se zvala, da svi razumeju i ponešto nauče.
Svemirski zakon uzroka i posledice.
Ne odličan, briljantan tekst.
 
Ne diraj moje krugove iskustveni - zivotni tekst...
ne vodim se onom da je nesto predodredjeno vec da od nas samijeh
zavisi kakve cemo plodove brati... slucajnost je tu da nas ipak s
vremena na vreme opomene da mozda postoji i neka 'visa sila'
koja motri i u citab zapisuje + ili -
Svaka korekcija ili dodatak prici bi samo umanjilo efekat Istinitog
Perfektno Ne diraj moje krugove :D
 
Višnja V.;bt193030:
Kada bi bili dovoljno širokogrudi svi duhovnici - svešenici, gurui, lame, imami - ma kako se zvali, ovim tekstom bi mogli da objasne sudbinu,kismet, karmu, darmu, - ma kako se zvala, da svi razumeju i ponešto nauče.
Svemirski zakon uzroka i posledice.
Ne odličan, briljantan tekst.

Hvala ti, Višnja srcaste peteljke. Sam tvoj potpis govori da si osoba koja može i ume da oseti i razume tajne koje život nosi. Veliki pozdrav.
 
Sanjalicca;bt193042:
Ne diraj moje krugove iskustveni - zivotni tekst...
ne vodim se onom da je nesto predodredjeno vec da od nas samijeh
zavisi kakve cemo plodove brati... slucajnost je tu da nas ipak s
vremena na vreme opomene da mozda postoji i neka 'visa sila'
koja motri i u citab zapisuje + ili -
Svaka korekcija ili dodatak prici bi samo umanjilo efekat Istinitog
Perfektno Ne diraj moje krugove :D


Kao što bi i svaka replika na tvoj komentar bila suvišna, draga moja Sanjalice. Šta reći nekome ko te tako razume? Hvala ti, svaka tvoja poseta je moje iskreno zadovoljstvo.
 

Back
Top