.. zdravo ..

.. čemu .. u stvari .. služe ljudi .. .. ja stalno pričam sam sa sobom ..

.. područje shvaćanje .. nekog čovjeka .. slično je području svijesti .. području znanja .. neki krug ljudi razumije bolje neke svoje .. ****** .. polazeći od jezika .. pa dalje ..
.. ali .. zatvoren krug je sličan nekom čoporu majmuna .. koji odbija da se .. preokrene .. u čovjeka ..
.. nekakva unutarnja logika .. može žestoko ukazivati na to da naša istina nije dobra .. ili nije cjelovita .. ili nije istina .. ali .. upravo pritisak postojanja .. na vrstu .. djeluje tako da se bilo kakva istina zanemari .. bez obzira kako očita bila ..
.. u krležinim zastavama ima jedan emerički .. kaže .. nije mi čudno što je tako .. čudi me što je tako očito a niko ne vidi ..
(.. kad budete opet mali .. pročitajte zastave .. starog je emeričkog spasila srpska konjica .. a priča je o balkanu .. do mađarske i austrije .. o ljudima .. raznim ljudima .. svakakvim .. .. za razliku od priče o rukometnom prvenstvu evrope .. o 5 hiljada murjačina .. o srbima i hrvatima .. koja je jope .. druga priča .. u principu .. o govnima ..)

.. kako priča nauka .. ? .. i ona priča samo svoje .. ?

.. naučnici stvaraju svijet .. ovaj je svijet njihov .. sve najbolje što svijet ima .. duguje nauci ..
.. ona je .. crkva današnjice .. ona je vjera ..
.. bog ovog svijeta je novac .. on daje život .. on plaća nauku .. medicine političare .. odnosi u svijetu su .. složeni .. preko banaka i tekućih računa ..
.. i sad je pitanje .. .. koliko je taj krug .. to carstvo .. ta vrsta .. čovjek danas .. čvrst ..
.. koliko je zatvoren .. postoji li mogućnost razvoja .. jesu li srbi i hrvati kao dva korjena istog stabla na području koje ima hranu samo za jednog .. .. ili čovjek može evoluirati .. u nešto bolje .. i gledati srbe i hrvate .. što niče veli .. kao što čovjek danas gleda u majmunu svog oca .. osjećajući bolan stid ..

.. u nekoj priči .. čemu služe ljudi .. čemu služi ta .. množina .. ?

.. ponekad izgleda da sama logika može biti dovoljna za nove priče .. ali zar je pametno očekivati novost .. u krugu .. čvrstog starog ..
.. ili jednostavnije .. može li .. bilo što novo .. doći na svjetlo .. na ikakav drugi način .. osim kroz pojedinca .. .. dakle .. može li bilo ko .. ako nije pojedinac .. reći bilo što .. a da nije već poznato .. i dalje .. može li bilo ko to uzeti u obzir .. a da nije isti takav .. pojedinac .. izvan ..
.. ali .. u nekom bi trenutku .. pojedinaca moglo nastati .. mnogo ..
.. recimo .. to bi značilo .. novo područje .. područje u koje bi se vrsta čovjeka mogla proširiti .. evoluirati ..

.. srbi i hrvati .. mogu biti dvije .. vrste ljudi .. ili kakvih živih bića .. i .. područje ljudi može biti izbrazdano nacijama .. kao vrstama ..
.. ili vrste mogu biti vjere ..
.. marks uzima klase .. kao veoma važne .. što ima svoje .. i to veoma utemeljeno ..
.. izbrazdanost ljudi .. na čopore .. vrste .. skupine .. može biti veoma raznoliko .. recimo .. može biti na muškarce i žene ..
.. gledati klase kao vrste .. veoma je logično .. rob je recimo .. oruđe koje govori .. i .. zaokružena klasa .. prilično je važna za čovjeka .. današnji je čovjek .. ponekad .. u gorem položaju od roba .. upravo zato što ne zna okvire .. jer rob .. dok je u okviru onog što treba biti .. relativno je siguran .. kao neka stoka dovoljno daleko od lava ..
.. u svakom slučaju .. položaj današnjeg čovjeka .. jeben je .. čovječanstvo izgleda kao neka vatra .. u kojoj grupe i pojedinci .. izgledaju kao plameni jezici .. izrastu pa se ugase .. pa izrastu drugi .. sa jednom .. ipak .. fiksnom idejom .. da ovdje nije dobro .. da treba pobjeći ..

.. ali da .. vjerujem da dolazi veoma specifično vrijeme .. vrijeme velikog boga .. i da je moguć .. ničeov nadčovjek .. kojem bi osnovna karakteristika bila .. van čoporski .. ne komšijski ..

.. ima još dvije stvari .. da se podsjetim .. možda za dalje ..

.. prva je fizika ..

.. ni bog .. ni .. budući čovjek .. ne postoje samo u području biologije .. oni postoje u području fizike .. ili ispravnije .. iza fizike ..
.. to je veoma stvarno područje .. i fizika ga dodiruje u području kvantnog .. vjerujem .. ali .. o samom području nije moguće reći .. više od .. ne znam .. .. mislim da je za saznavanje daleko važnija .. ta granica .. granica izrazito male energije .. na sličan način na koji je granica materije važna prema energiji .. na sitnoj čestici .. i prelazu ..
.. granica .. iza fizike .. granica je .. i sveznanja .. i svemoći .. a tek .. padom .. u područje fizike .. nekakvi fenomeni dobivaju .. tokove zakona .. i fizičkog postojanja .. .. to iza može biti nešto kao .. područje volje ..

.. druga stvar je .. gotovo isključivo filozofska .. mudrijaška .. vezana za riječi .. ali i za razne filozofije ..

.. do boga je strašno zakrčen put .. .. ali čime .. ?
.. time što smo ga hiljade puta pozvali .. i sa njim računali kao sa komšijom ..
.. koristimo riječi kao .. inteligencija svijest sloboda .. pa sinergija kvantno područje strune .. kao da znamo što to znači ..
.. naučili smo razlikovati jednu pa dvije pa tri jabuke .. vidimo dvije i još dvije .. i kažemo .. matematika je perfektna .. iznad svake stvarnosti ..
.. a istina je to da .. inteligentno .. nama znači .. odraz stvarnosti .. .. jer da stvarnost nije takva .. sva naša inteligencija koja bi ju objašnjavala na sada postojeći način .. bila bi idiotska ..
.. kažemo sinergija .. i mislimo kako dvije pojave zajednički mogu na neki kompleksni način djelovati na rezultat .. ali .. koji nam ***** to treba .. ako rezultat ne znamo objasniti podjednako nam je kurčevo objašnjavati ga sinergijom ili voljom svetog petra .. a najpametnije je upravo da kažemo ne znam .. jer nas baš to .. ne znam .. stavlja jasno na neku granicu .. kao na obalu rijeke .. i dozvoljava nam da gledamo preko ..
 
.. ja sam uvjeren .. ili siguran .. u suprotno .. .. naravno .. uvjek ima raznih .. ali ..
.. ameri su .. najkomšijskiji komšiluk svijeta .. njihov jezik je svjetski .. njihove flote su raspoređene svijetom .. njihova demokracija ..
.. posebno imaju dva centra moći .. novac .. njujork .. i privid .. los anđeles ..
.. njihova misao je komšijska .. do srži .. do srca .. mislim da im je čovjek sveden na sjenu .. mislim da ameri gube osnove logike čovještva .. kanalizirani u struci .. ali i u svim znanjima ..

.. zanimljivo mi je pitanje pojedinaca ..
.. rusi su živi .. krvavi ljudi .. sa dušom .. ali evropa ima mnoge velike ljude .. pisce .. filozofe ..
.. pravi .. budući .. bili bi .. morientes .. ljudi smrti .. ljudi koji mogu gledati .. smrt u oči .. moj je neki .. polustav .. da ti liče na ruse ili španjolce ..
.. ja od amera znam hemingveja .. jednog .. ali pravog .. smatram ga velikim i ispravnim ..
.. hemingvej je samoubojica ..
.. volio je španiju i rat i revoluciju .. ali i ne samo .. volio je koridu .. i miris smrti u krčmi kod toreadora koji će sutra poginuti u areni ..
.. a pisao je .. dobro .. novinarski .. jebeno jednostavno .. i činilo se .. jebeno istinito ..

.. eto .. često imam osjećaj da se događa to .. da neka sredina .. izbaci .. u nekom detalju .. upravo svoju suprotnost ..
.. rus bi našao sto razloga da se ubije .. pa možda i taj jedan .. ubiti se bez razloga .. ali tako žestoko biti u svijetu .. i tako žestoko biti na njegovoj granici .. da moliš boga da požuri onaj ko će te ubiti .. to može samo neko izgrađen od amera ..
 
U stvari nisam mislila na to. Razlicito shvatamo komsiluk. Ameri su se izgradili insistirajuci na individualnosti. A upravo su to izgubili.
Na istoku se (cini mi se) vise gleda opsti interes (ili se makar vise ceni takav stav). Jaci je taj osecaj pripadnosti. Tako da je meni komsiluk, kao simbol, nesto pozitivno (ili bar prirodno). Ocigledno da veze nemam sta komsiluk za tebe predstavlja.
 
.. samo smo vrijeme pobrkali ..
.. ti misliš na kaubojce u pustoši prerije .. koji sobom nose svoj zakon u revolveru .. potpuna sloboda .. za razliku od stare evrope .. gdje bi ti isti kaubojci bili kmetovi ..
.. ja mislim na te kaubojce danas .. koje je u .. tor .. skupio novac .. gdje su izgubili bilo kakvu slobodu .. .. najprije su dobili veliku slobodu .. ali ta ih je dovela do drugog kaubojca .. veze nacije vjere i drugih torova slabe .. ali u igru ulazi .. veza novca .. ta veza vezuje mozak i svijest .. daruje raj i pakao .. filmovi kaubojaca su filmovi velikih para .. krađa .. to od amera stvara veliki komšiluk .. sve jači .. i zato što se krade i snalazi .. naročito zato što se žestoko radi .. i nakon ratova zato što se žestoko krade po svijetu ..
.. njihova je .. vojna sila .. vojna industrija .. i vojni buđet .. njihova .. slika s izleta ..

.. inače .. komšiluk znači .. život na žiku ..
.. ne znaš šta da obučeš .. pogledaš kroz prozor .. vidiš žiku .. tako bi trebalo .. otprilike ..
.. ne znaš šta je in .. televiziju pogledaš ..
.. ne znaš šta te boli .. pogledaj reklame .. te lijekove pij ..
.. nemaš neki stav .. ili nemaš nikakve svoje misli .. ali čitaš druge .. pa nešto sklopiš ..
.. na kraju postaješ prazan .. sjena .. ameri su to ..
 

Back
Top