.. zdravo ..

.. o evoluciji .. .. može li ona graditi .. bića .. ? .. a može li graditi .. procese .. ?

.. evolucija je slijepa .. ona ne može stvoriti .. ruku .. ili peraju .. ili krilo .. ili pluća .. ili krvotok .. ili mozak ..
.. neko biće nama pojma da bi mu srce moglo biti od koristi ..
.. dešavaju se mutacije .. i ostaju najprilagođeniji .. i to je sve ..

.. ali ..

.. neko ko pravi avion zna .. da će taj teško poletjeti bez krila ..
.. ptice mašu krilima .. avioni ne .. to je zato što evolucija nije pticama evoluirala propeler .. ili mlazni pogon ..
.. ali .. recimo zglob .. je odlična sprava .. kod kretanja .. ili korištenje kisika preko pluća i krvotoka kao izvor energije .. ili razmišljanje i mozak ..
.. pa jesu li to .. prirodni zakoni .. ?
.. gravitacija je prirodni zakon .. električne sile isto ..
.. je li korištenje krvi u našem tjelu .. isto prirodni zakon .. sastavljen .. složen .. od drugih prirodnih zakona ..
.. je li mahanje krilima .. prirodni zakon .. .. je li let prirodni zakon .. ? .. da li sklop .. koji se naziva .. krilo .. u sebi utjelovljuje razne prirodne zakone koji omogućuju .. let ..
.. da li je i dunav .. prirodni zakon .. ?

.. koja je razlika između događanja .. i sprave koja to događanje omogućava .. ?
.. kad gledamo kamen kako pada .. šta to mi vidimo .. predmet kako mjenja položaj .. ?
.. a možemo li vidjeti zakon svijeta .. koji će svakom predmeti koji se u tom svijetu nađe .. mjenjati položaj .. na .. baš određeni način ..

.. kad gledamo let aviona .. šta vidimo .. ? .. predmet koji ide u doičland .. ? .. ili skup zakona koji zajednički drže predmet i tjeraju ga u doičland ..
.. i u tim zakonima .. mlazni pogon i gravitaciju i lakoću metala za konstrukciju i elektroniku i oblik krila .. ?

.. a kad gledamo dunav .. šta tada vidimo .. ?
.. sklop prirodnih zakona .. zemlje klime reljefa gravitacije .. koji svi .. pritišću neku vodu .. da se kreće nekim koritom .. ?

.. dakle ..
.. evolucija je slijepa .. vrsta ne može ići nikud po svojoj volji .. njen razvoj nije u njenim rukama ..
.. ali ..
.. to je samo zato .. i samo do tada .. dok vrsta ne može predvidjeti zakone .. koji na nju djeluju .. ?
.. a ..
.. čovjek može vidjeti razne zakone oko sebe .. mnogo više od drugih vrsta ..
.. da li to znači da on može .. po svojoj volji .. usmjeriti sebe .. evoluirati sebe .. ?
... ili se to može uzeti tek onda ako može .. promjeniti sebe ..
.. znači .. ne dodati nešto sebi .. nego baš sebe promjeniti ..

.. znači ..
.. može li se uspostaviti .. zakonitost .. između procesa i zakona koji ih tjeraju .. i gena ..
.. da li je gen samo .. otjelovljeni .. zakon .. po čemu se nešto može dešavati .. ?
.. djeluje li evolucija ipak .. prilično jasno i precizno .. gledajući ovako ..
.. recimo .. ona nikome ne kalemi krila .. ali jasno čisti sve što u sklop zakona ne spada .. sve one sa slabim krilima uništava .. jer nemaju šanse blizu onih sa dobrim krilima .. ?
.. niko bez pluća ne može na kopno .. svi umiru na granici .. dok neki ne počinju imati bolja pluća .. ?
.. ali zakoni su već tu .. oni dozvoljavaju događanje .. život .. sa plućima krvlju .. srcem .. svo jedno događanje koje samo čeka da se sklopi ..

.. i pravo pitanje evolucije postaje sljedeće ..
.. ima li još slobode .. ?
.. postoje li tamo vani zakoni .. koji se mogu sklopiti tako .. da čovjek .. preraste sebe .. ne da si doda umjetno srce .. nego da sebe preraste na način kao što je .. ovaj čovjek .. nekad prerastao nekog sličnog majmunu ..

.. recimo .. čovjek je dostigao jedan nivo .. i tu se ustalio .. i polako istražio i iskoristio sva čuda tog nivoa .. .. ali sada mu nije dovoljno .. tu se počinje osjećati skučeno .. slično kao što se osjećao kao majmun .. neposredno prije nego je postao čovjek .. ?
 
.. svijet .. u koga je čovjek uvjeren .. sasvim se mjenja .. u trenutku kada čovjek prestane misliti u objektima .. .. jer taj je svijet takav tek zato što ga uzimamo .. svijetom stvari .. koje su pomicane silama ..
.. o tim silama mi ne znamo ništa .. mi znamo samo utjecaj na svijet stvari .. i svejedno je hoćemo li ih nazvati bogovima .. kao .. demon gravitacije ..

.. u trenutku kada .. nekakav život .. prestane biti objekt .. i postane neko događanje .. evolucija može postati .. slaganje raznih događanja .. i na kraju .. slaganje raznih sila .. u sve kompleksnija događanja ..
.. tada .. osnova svega .. nije materjalna čestica .. koja kao osnovna cigla .. gradi sve građevine ..
.. tada osnova postaje .. potpuna sloboda .. u kojoj nema nikakve zapreke za bilo kakvo kretanje .. za bilo kakvo dešavanje ..
.. a .. sve živo .. postaje .. samo način na koji .. ta potpuna sloboda .. kao potpuno živo .. uspije da se .. probija .. u materjalnom svijetu .. .. kao klica nekog hrasta .. kroz nekakav kamenjar ..
 
.. evolucija i religija imaju nešto .. strašno zajedničko .. i to brani evolucionistima slobodu .. .. nevjerojatno je kako su ti naučnici skučeni ..
.. sa religijom imaju zajedničko .. izvor .. polazište .. prvi uzrok ..
.. evolucionisti znaju dobro put unatrag .. ali to da je uzrok važan je i stav religije ..

.. evolucija je .. još jebenije .. opijena svojim tekovinama .. .. zakonitosti koje je otkrila čine joj se toliko velike da ne zna da ima još ..
.. a svoje istine dobro tumači tek pred nekim starim popinama ..
.. i to što ima pravo .. to je drži krutu .. skučenu .. slijepu ..

.. a jedino što treba vidjeti je to da se njene vrste .. razvijaju .. jednim svijetom .. i da to čine jer je to moguće .. jer im taj svijet otvara mogućnosti za to ..
.. evolucija se treba zapitati o .. kamo dalje .. o tome koje su mogućnosti otvorene .. .. i tu bi počelo sve ..
 
.. biti svijestan znači .. znati da postoji .. ? .. znam da ispred mene postoji zid .. znam da postoji amerika ..
.. i mačka je svijesna istog zida .. ali ne zna da postoji obama .. ona je nesvijesna obame .. .. kroz zid ne pokušava .. svijesna je .. korjen biljke je svijestan kamena .. pa ga zaobilazi .. ? .. .. znaju da postoje .. ? .. bez obzira što nisu učili u školi .. ? .. svijesni su ..
.. znam .. u prostoru .. postoji .. nešto .. .. razne stvari ..
.. i u vremenu .. događa se .. vrti sunce .. i proljeća idu .. .. motori se vrte .. i bombe praskaju .. .. sljedeći zakone .. uzroke i posljedice ..
.. znam .. svijestan sam da postoji .. .. da postoje stvari .. u svijetu .. i da postoje zakoni ..

.. evolucija ima smjer .. i to je kurcšlus .. evolucija i svijest imaju isti smjer .... ****** .. nisam ja ništa kriv ..
 
.. čovjek spada u evoluciju .. ? .. razvija se čovjek .. ? .. mjenja .. ? .. .. a mjenjati će se dalje .. ? .. kamo .. ?
.. marksov je .. historijski materjalizam .. i on misli da se čovjek razvio .. i da se razvija .. još ..
.. a biblija .. ? .. i ona misli isto .. ?
.. to se svijest misli razviti .. postati ćemo više svijesni .. ? .. čega .. ?
.. mislite da se čovjek razvio .. i da dalje nema .. i da će to tako ostati .. ?
.. ne izgeda vam da sve ono što radi čovjek .. što pokreće i tjera .. što gradi i izmišlja .. .. ne izgeda vam sve to .. ubrzano .. ?
(.. postoji brzina .. promjena puta .. .. ubrzanje .. promjena brzine .. .. i trzaj .. promjena ubrzanja ..)
 
Poslednja izmena:
.. kad se gledaju šeme .. kod evolucije .. često se ima osjećaj .. da se cjelina nekih .. razvojila .. od pola su nastali jedni .. od druge polovice drugi .. jedni napredovali .. jedni ostali .. .. da nije to zakon .. ?
 
.. da .. ima .. raznih mogućnosti .. ali .. dijalektika je ipak dobra nauka .. kaže .. to .. i .. ne to ..
.. i korjen se grana svakako .. i grane drveta .. i neuronima ide struja svakako .. i raskrsnica ima .. sa pet cesta ..
.. ali .. često se može situacija svesti na .. ovo .. ili .. ne ovo ..
.. pogotovo .. ****** .. kada se uzimaju u obzir područja ..
 
.. zamisli ove slike ..
.. posadiš biljku i jedan jak korjen izraste desno .. ti kažeš .. može još tri okolo .. ili dva lijevo .. i .. istina je .. .. a ja kažem .. ako se jaki korjen grana desno .. područje lijevo ostaje prazno .. i obavezno .. .. ne mora jedan jak korjen lijevo .. .. ali lijevo traži nešto .. .. a mogli bi reći .. očekuje se korjen koji neće biti .. jak desno .. .. znači .. to .. i .. ne to ..
.. zamisli područje ljudi .. .. imaš gospodara .. i moraš imati slugu .. .. imaš popa i moraš imati nekog da ga sluša .. .. znači .. imaš cjelinu .. znaj jednu polovinu cjeline .. i drugo mora postojati ..
.. imaš ljubav .. moraš imati mržnju .. imaš dobro pa i zlo je obavezno ..
.. radi se upravo o .. šta ima .. iza dobra i zla ..
.. a to je dijalektika .. ona kaže .. spari ih .. i vidi šta ostaje .. .. ona kaže borba suprotnosti pa novi kvalitet ..
.. to je nekako .. raspeto između područja .. kao kod luka i lire .. ja mislim da suprotnosti mogu izblijediti .. pa makar i poslije revolucije ..
.. suprotnosti izblijede .. cjelo se područje uskladi .. i nekako .. kao .. oslobodi se energija za .. dalje ..
 
.. setiše me rvati .. ima jedna poslovica za .. prelazak iz jednog područja u drugo .. u .. viši kvalitet ..
.. u nas poslovica glasi .. ni fritaj brez razbitih jaj .. (.. može uz .. mladić moj znaj ..) .. a znači .. nema kajgana bez razbijenih jaja ..
 

Back
Top