Kucka - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Insolitus

Kucka

Oceni ovaj blog
[FONT=&quot]U noći u kojoj je deda Gavrilo poslednji put pretio da će se obesiti, već je izgubio svu kosu i lice mu se krivilo dok je govorio; bio je tih i sasvim sitan, gotovo neprimetna senka na čelu stola ka kojem su se glave okretale tek ako bi oborio čašu. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Nekada su ga svi shvatali ozbiljno i osluškivali na vratima poljskog wc-a kad bi se on tamo odgegao odbijajući pomoć, ali kako je vreme odmicalo, i kako je deda Gavrilo sve teže ustajao sa stolice, briga je polako nestajala i njegov šapat „Obesiću se“, gubio se u lupkanju tanjira i kašika, srkanju i škripanju stolica, razgovorima o popravku šupe, spremanju drva i svakodnevnim seoskim poslovima. Samo mu se kučka neprestano vrzmala oko nogu i režala na svakog ko bi podviknuo ili krišom pokušao da je šutne ispod stola, a deda Gavrilo bi spustio mršavu šaku na kučkinu žutu prljavu dlaku, pogledao me pravo u oči i šapnuo: „Ona će me ponovo roditi.“ [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Kučka se pojavila niotkuda, skotna, naduta kao lopta sa sisama do zemlje, teško se kretala i gegala kao pijana, zbog čega su se svi šalili, u početku tiho, po stražnjim sobama, dok deda Gavrilo sa svojom fizičkom nemoći nije izgubio i autoritet, a zatim sve glasnije za sofrom, pred njegovim slabim telom: „Verovatno su zajedno pili u kafani pa se posle valjali po blatu“. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Deda Gavrilo se tada već toliko umarao dok govori da je i prestao da se trudi. Samo ako bih ga ja pitao kako zna da će ga kučka ponovo roditi, pričao mi je nepovezano, a tada mu je glas već bio sasvim tih, skoro nečujan i preplitao se sa teškim disanjem i nekim šištećim zvucima, kako se njih dvoje potpuno razumeju i da ne treba da brinem. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Kada sam jednog jutra, pitao oca zašto deda hoće da se obesi, rekao mi je da on to samo privlači pažnju i da ne bi trebalo da slušam te gluposti, a majka je govorila sebi u bradu, misleći da je samo otac čuje: „A možda ga to baba Stana jede iznutra.“ [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]U noći u kojoj je deda Gavrilo poslednji put pretio da će se obesiti, kučke nije bilo kraj njegovih nogu i on se nagnuo preko stola da samo ja mogu da čujem i prošištao: „Nađi je.“ [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Tumarao sam po dvorištu, pretraživao obore, šupe i štale i konačno je pronašao skrivenu u seniku. Ležala je ušuškana u senu, tiho je režala i škljocala vilicom. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]„U seniku je“, šapnuo sam dedi čim sam ušao, a on je ustao od stola i spustio mi ruku na rame. „Vreme je“, rekao je glasno i izašao iz kuće. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Svi su se po običaju pravili da ne čuju i otac mi je očima pokazao da sednem. „Jedi“, rekao je. A ja sam brzo gutao hranu ne osećajući ukus, prevrtala mi se kao kamenje po stomaku dok nisam ispraznio tanjir i pogledao u oca. A on je prezrivo odmahnuo glavom. „Ajde, idi vidi gde je deda. „ [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Kada sam zakoračio u senik i podigao fenjer iznad glave, dedino staro telo se već klatilo sa grede. Kučka je stajala iznad šteneta koje je drhtalo i bespomoćno pištalo, i režala. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]A onda je ga je ščepala u čeljusti. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Štene je ciknulo, šapice su se pružale i grčile dok je kučka žvakala. Zgrabio sam vile i zamahnuo, a onda sam spazio njene oči. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Prepoznao sam taj uplašeni, molećivi pogled, i danas ga prepoznajem noćima; vidim baba Stanu kako trči po snegu i očima nas moli da je pustimo unutra, dok deda Gavrilo pijan za njom vitla pištoljem. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Ruke su mi se opustile i vile su pale u seno. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Utrčao sam u kuću i sve glave su se podigle. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot] „Kučka je pojela štene“, rekao sam kroz plač. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]„Ako je“, promrmljao je neko, „ako je.“[/FONT]

Pošalji "Kucka" na Facebook Pošalji "Kucka" na Google Pošalji "Kucka" na My Yahoo! Pošalji "Kucka" na Live Pošalji "Kucka" na MySpace Pošalji "Kucka" na Twitter Pošalji "Kucka" na Digg Pošalji "Kucka" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. n-a-t-a (avatar)
    jako lepa iako tuzna prica...
    Ažurirano 26.06.2008. u 05:35, autor: n-a-t-a
  2. <thAt G!rl> (avatar)
    Prica je veoma, veoma tuzna.
    Dodje mi da placem... :sad2: :cry:
    Samo ne znam da li je prica istinita?
    Ako jeste... :cry:
  3. Yurnero (avatar)
    Svaka čast!
  4. Insolitus (avatar)
    lepa je prica...ali i tuzan..ali sa razlogom...
  5. нишлија 1986 д/с (avatar)
    Ne mogu kako si uspeo ovako nesto tuzno da napises,samo sto me nisi rasplakao!
  6. ljeshko (avatar)
    jaako
  7. Dioskur (avatar)
    Autor price je Nikola Petrovic
    [url]http://www.art-anima.com/d/price/kucka.html[/url]