...Erinije kao ogledala...

...
tumblr_lowco3GNN01qjh4pg

...ako moje oko sleti na
nesenzibilitet
nije to njegova neupućenost ili
nesluh
to je samo nesreća izbora
i zaobidjeno
najljepše jagnje
iz obora...
Neću se nebu okretati
svoju sudbu kleti
svaki je izbor opori
pepeljasto spreman
da uzleti
samo odmjereno i sebe
u obzir u z e t i ...
...jer susršće nas Erinije
Dikine pomoćnice...
 
...ovo mi se svidelo :

"Erinije su se rodile iz kapi krvi boga neba Urana kad ga je Hron, njegov sin kastrirao.

Glavni zadatak Ernija je bio da proganjaju sve one koji su počinili zločin gde je prolivena krv i gde su se nasilno prekršila ljudska prava, a najčešće su kažnjavale zločine koji su se dešavali unutar familija.

Od Ernija se nije moglo nigde pobeći, a svaka vlast je pred njima bila nemoćna. Ernija su se bojali čak i bogovi.

One su uvek bile i na strani pravednosti - Heraklit je opisivao da bi one bile te koje bi sprečile Helija ako bi se on odlučio da promeni putanju Sunca na nebu.

Erinije su povezivane i sa Nemezom i nametale su pravednu ravnotežu u ljudskim odnosima. Na početku, tu ulogu je imala boginja Nika, kao nosilac i glasnik pravedne pobede.

Kad nisu progonile i opsedale ljude, živele su u Tartaru gde su mučile i progonile proklete duše."


...zaista mi se sviđa ovaj tekst ( iz Vikipedije )... mislim se nešto , dobro bi došle kod nas ... imale bi pune ruke posla ... zaista , fale nam ovakve Ernije ...
 
Poslednja izmena:
...ako i Sunce krene drugim putem stici ce ga Erinije, Dikine pomocnice...

Moj Prijatelju, kad bi imali Erinije, ne bi nas ni bilo...kazu, da je Covjek greska Prirode ali to je do Prirode a ne do ,-Covjeka ?

123Loncar,-pozdrav Prijatelju !
 

Back
Top