Gledao sam jedene noći čoveka ...

Možda se ne bi smo ni trebali prisećati prošlih, strašnih vremena...Ali, razna dešavanja oko nas...određene situacije, vrate nas u to beznađe...
I sada, kada razgovaram sa nekim ljudima, koji su preživeli taj užas, nerado osvežavamo ta sećanja. Pokušavamo zaboraviti, povratiti nadu i verovanje da vreme zaboravu pruža šansu. Gledam ta lica oko sebe, te oči, koje oslikavaju njihove duše.Praznine pune užasa ...
Moj dom je uvek bio otvoren za svakog u to ratno vreme, kad god sam bio kući... Uslovi za stanovanje nisu bili čak ni optimalni, ali, ...krov nad glavom je bio. Nije se kisnulo i smrzavalo. On je to znao. Te noći, po ponoći, pokucao je na vrata i zamolio za prenoćište, jer dug put je još bio pred njim. Okrepljen, legao je i brzo zaspao. Ja nisam. Razmišljao sam, znajući da je to noć kad san ne spava. Posmatrao sam ga u tami, kako se prevrće i znoji, kako stenje i muči se. Posmatrao sam rat duše. Mislite da nisam razmišljao i o tome da ga probudim? Jesam. Ali, ovo je rat njegove duše. Taj rat sam mora da bojuje.
Od krikova, urlika straha, do užasa u kome se čovek nalazio,....prelazio je u plač, zapomaganje. Shvatio sam da su to trenuci u kojima je bio suočen sa smrću. Dugo se nije smirivao. Možda do pred jutro. Probudio se nesvestan vremena i mesta. Shvativši da ga gledam, postade svestan i činjenice da je mokar,...i bi mu neugodno...
I nismo mnogo komentarisali tu noć. Rekao je samo ,,Izvini,,. Uzvratih mu osmehom,...,,Čoveče, sretan ti put!,,
Ne znam ni gde je sad, ni da li je taj svoj put pronašao,...ili put njega.
Ne znam... Pričaju mnogi da su ga videli, pričaju da su putevi razni. Ja ne bih rekao, jer vidim da i oni lutaju. A samo na korak od sebe imaju stazicu, usku, malu... I vidi se na dvadesetak koraka, tek rumenilom blagim prožeta, blagorodna trešnja.
Gledao sam jedne noći čoveka...
 
Ogledalo

Kad smo oslobodili Beograd
Odvedoše nas u crkvu Ružicu
Da se pričestimo.
Ali pop ne da pričesnu užicu
Dok se ne ispovedimo.

Mene upita:
Jesi li ubio?
Jesam!
Rekoh,
A on:
Vojniče, što si to učinio?

Stuštio se na mene ubilac,
Iznakažen,
Zapaljene glave, ispamećen,
Isplažen,
Krvnikovim očima me gledao.

Mora da sam tako
I ja izgledao.

Pucao sam
Kao u ogledalo.

Do sad sam mislio
Da sam ga ubio.

Ali čim sam ovamo ukročio
Uvideh da otad on živi u meni
I da je ovde u crkvi Ružici
Iz mojih usta i progovorio.

Da se nikad ne sazna
Ko je koga ubio.


Matija Bećković
(Po knjizi Solunci govore) 1988.


Ps.Tvoj sjajno napisan tekst,Divilac,odmah me je podsetio na ovu Bećkovićevu pesmu...

:sad2:
 
Lejla, ne preteruj,....motivisaćeš me da poradim na sebi i možda i pisati počnem,...
ovo je ipak samo skromno zadovoljenje vapaja moje duše,....
kad pretera, ja je samo umirim,....i pokažem gde joj je mesto,....
a i ne činim to baš tako često,....
 
Moj dom je uvek bio otvoren za svakog u to ratno vreme, kad god sam bio kući...
Dragi prijatelju pažljivo sam čitao tekst, i što Ti reče teško je vraćati se u to ratno vreme, osećanja su drastična, ubitačna! Tvoj tekst me je vratio u to vreme jer sam i sam činio ta mala a njima velika dobra dela, i tako im pomagao u tom jadu! I sam sam deo tog naroda, hvala ti u moje i njihovo ime!:ok: :ok:
 
...divna priča.. rat je razbojništvo u svakom pogledu , pa i u duhovnom .. no , građanski rat je prvo duhovni genocid a zatim razbojništvo u svakom pogledu ... da jednostavno kažem , molio sam se da izbegnem ove naše desetogodišnje ratovanje na frontu ( nebih mogao da odbije vojni poziv zbog dece -- iako sam znao da je ratovanja počela zbog sveopšte pljačke i iz razloga štosu na vlast i oko nje dominantno bili latentni krvnici ) -- i eto taj deo duše sačuvah , tako da imam miran san kao neviđeno blago .... priča je divna !

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
..prokomentarisao bi ovu pesmu Bećkovića koju postavi Lejla ... ako je bećković pod oslobodiocem vidi čoveka iz šumadije ili pak pomoravlja , onda je pomešao teze i zagovara jednu plemensku palanačku filozofiju .. naime , ubica ratnik - po njoj prima sve moći od ubijenog , pa i ostatak njegovog života ( naravno , prećutno se podrazumeva da preuzima sve dobro i zlo iz njegovog života - pa i njegov karakter ) ... bećković cilja na ovo prećutno .... no ovde imamo oslobodioca proteranog sa svog ognjišta ... dušu koja dolazi iz egzodusa ..dušu koja braneći sebe brani i svoju DNK poruku ... dakle , takva duša ubija u samoodbrani -- a to je po božijoj zapovesti .. da čovek svesno prepusti svoj život krvniku osvajaču - bez pokušaja da ga odbrani ; to je samoubilački čin .. a samoubistvo je zločin i greh ..dakle , ovaj predpostavljeni oslobodilac Beograda nije ubica i nijedan pop bilo kog doba , a kamoli oslobođenog grada ne može postaviti to pitanje kao ovakvu dilemu --- koju spočitava bećković ..
sve ostalo kao filozofiranje je frazologija ..zamislite one vitezove na Mojkovcu - crnogorce, da im neko onda ili sad spočita što pobiše onoliko njih u plavim uniformama ( nemaca , ugra , mađara , slovaka , slovenaca , bosanaca , hrvata , vojvođana i šta ja znam sve koje u tim prokletim uniformama ) i na kraju izginuše do poslednjeg - samo da prođu i dokopaju se morske obale ovi pak; budući oslobodioci beograda .... zaista preteruje bećković kad gura u poeziju takovu pljačkaroško plemensko varvarsku frazologiju ( jer ona nemože biti ni palanačko umovanje ,a kamoli nešto treće ) i nastoji da iskrivljuje duhovnu sliku ondašnjih vitezova i stvara od njih kvazi uzvišena lica ...

..da podvučem ...bećković kao i njegova bečka skupština, ogrešio se o mnogo štošta .. komunista koji bi da se ćera sa bogom koji ne postoji ( zarad mrvica od kolača sa vladajuće trpeze )
 
Hvala ! Njegov književni opus sumnjivog je etičkog sadržaja i vrlo često služi da podupre političku manipulaciju i destrukciju ! Naročito se ustremio na integritet šumadinaca i moravaca ; u sadjstvu sa komunjarsko četničko crkvenim lobijem pod zastavom demokratije uništavao je i razvodnjavao njihovu duhovnost .... šta sve neće ova srbija da hrani ?
 

Back
Top