Svrha i smisao egzistencije (I) - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Ljubav prema mudrosti

Svrha i smisao egzistencije (I)

Oceni ovaj blog
Ljudi veoma često smatraju da se svrha njihove egzistencije nalazi u velikim i izuzetnim podvizima te da oni sve vreme moraju biti oprezni da ne bi propustili šansu koja će im omogućiti ostvarenje te svrhe. Ta stalna napregnutost i koncentracija izvan njih upravo ometa sagledavanju prave svrhe i smisla egzistencije pošto uslovljava nedovoljnu unutrašnju interakciju, samim tim i nedovoljan duhovni razvoj.

Skromnost je karakteristika duhovne svesti dok želja za veličinom potiče od ega. Svako ljudsko biće je podjednako važno bez obzira na njegovo materijalno stanje, nacionalnost, rasu, obrazovanje, vrstu posla koju obavlja, fizički izgled, invalidnost itd., pošto svaki čovek sačinjava sastavni element ljudske zajednice.

Ljudska zajednica se može porediti s orkestrom. U jednom orkestru svaki instrument obavlja svoju specifičnu funkciju, tj. podjednako je važan i značajan za sklad i harmoniju.

Sklad i harmonija se postiže tek onda kada svaki instrument ostvari svoj određeni potrebni potencijal. Svaki čovek koji ispunjava osnovnu svrhu svoje egzistencije koja se ogleda u njegovom progresivnom duhovnom razvoju ili oplemenjivanju doprinosi skladu i harmoniji ljudske zajednice. Kao što i regresivan razvoj pojedinaca doprinosi neskladu i disfunkcionalnosti.

Ma koliko ljudima njihove okolnosti izgledale obične i neugledne, to nikada nije tako. Život sve ijednog čoveka obiluje situacijama ili iskušenjima koje iziskuju stalnu, aktivnu borbu ili napor da bi on bio u stanju da im odoli i ostane dosledan njegovoj suštini.

Takva doslednost je osnovni uslov autentičnosti ili realizacije najvišeg svesnog potencijala. Za nju je neophodan svesni izbor ili nepokolebljiva odluka da se niže strasti i nagoni individualne, sebične egzistencije podrede višem zakonu pravde ili skladu univerzuma.

Ostvarenjem takvog razvoja, ljudi ne ispunjavaju samo svrhu vlastite egzistencije već i svrhu samog univerzuma. Zato se takav razvoj i karakteriše izuzetnom svesnom kompleksnošću ili dubinom uvida kroz koji nastaju najsavršeniji vidovi ljudske delatnosti kao i vrhunski podvizi i dostignuća ljudi.

Nijedan čovek ne može da postigne nešto značajno i pozitivno izvan sebe ukoliko najpre nije postigao i ispunio ono što je trebalo u samom sebi, pošto potrebnom interakcijom u samom sebi on dobija pravilno znanje i mudrost šta da čini u svakoj situaciji izvan sebe. Jedino koncentracijom na svoj pozitivan razvoj i progres on može da utiče i na pozitivne promene izvan sebe.

Davanje prednosti duhovnom ili suštinskom razvoju ljudi u odnosu na njihove okolnosti može se sagledati i iz sledećeg Isusovog citata: "Starajte se najpre za kraljevstvo Božje i za pravdu njegovu, a ono će vam sve dodati. Ne uznemiravajte se dakle za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji dan sam za sebe brinuti."

Pod "kraljevstvom Božjim" on podrazumeva duhovnu suštinu ljudi koja se u svesnosti manifestuje kao moralna zakonitost ili savest (Božja pravda). Zato je neophodno da ljudi usmeravaju svoj razvoj kroz stalni i svesni izbor savesti jer ona izvire iz same suštine postojanja (Boga) te spoznaja njenih zakonitosti omogućava najvišu svesnost ili razumevanje.

Takvo razumevanje je nužan element konstruktivnog delovanja ljudi kojim oni ostvaruju smisaoni ili harmonični razvoj i sebe i zajedništva. Da kraljevstvo Božje predstavlja duhovnu svest ljudi iz koje izvire najviša svesnost ili razumevanje očigledno je i u Jevanđelju po Luki (17.20): "Fariseji upitaše Isusa kad li će da dođe kraljevstvo Božje. On im odgovori: Kraljevstvo Božje neće doći da se na oči vidi. Neće se kazati: Evo ga ovde ili onde. Jer, gle, kraljevstvo je Božje u vama samima!"

Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (I)" na Facebook Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (I)" na Google Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (I)" na My Yahoo! Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (I)" na Live Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (I)" na MySpace Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (I)" na Twitter Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (I)" na Digg Pošalji "Svrha i smisao egzistencije (I)" na del.icio.us

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. LJILJA MMM (avatar)
    Ljudska zajednica se može porediti s orkestrom. U jednom orkestru svaki instrument obavlja svoju specifičnu funkciju, tj. podjednako je važan i značajan za sklad i harmoniju.

Ili sa plesačkim ansamblom.....na primer folklornim (samo lično iskustvo hahah)
    Prvi korak razumeti sebe, pitati se, odgovarati, analizirati......razumevanje sebe donosi samomir tako potreban za postizanje mira van sebe.
    Drugi korak....samomir razume i druge i prihvata različitosti olakšavajući stvaranje egzistencije.
  2. sofija06 (avatar)
    Upravo tako. Hvala za primer.
  3. zxy (avatar)
    Biti čovek
    ostvariti sebe
    zar to nije podvig za tebe
  4. sofija06 (avatar)
    Izuzetan podvig zxy.
  5. zxy (avatar)
    "Starajte se najpre za kraljevstvo Božje i za pravdu njegovu, a ono će vam sve dodati. Ne uznemiravajte se dakle za sutrašnji dan, jer će se sutrašnji dan sam za sebe brinuti."
    a onda imajte na umu
    budite budni i bdijte
    "čas dolazi i već je tu"
    možda tad spoznate u srcu
    istinu tu
    koja život izmeni čoveku
  6. LJILJA MMM (avatar)
    Citat Original postavio zxy
    Biti čovek
    ostvariti sebe
    zar to nije podvig za tebe
    Ostvariti samo sebe za sebe
    i nije podvig neki
    posebno kad sam sebi to kažeš
    ali
    ostvariti sebe za sebe i za druge
    pa kad oni to kažu
    e.....to je podvig
  7. zxy (avatar)
    Citat Original postavio LJILJA MMM

Ili sa plesačkim ansamblom.....na primer folklornim (samo lično iskustvo hahah)
    Prvi korak razumeti sebe, pitati se, odgovarati, analizirati......razumevanje sebe donosi samomir tako potreban za postizanje mira van sebe.
    Drugi korak....samomir razume i druge i prihvata različitosti olakšavajući stvaranje egzistencije.
    Ja sam za tango
    tu bih to znao
    na delu bih ti
    sve pokazao
  8. sofija06 (avatar)
    Ko se stara za kraljevsto Bozije i za pravdu njegovu taj spoznaje istinu. Zato je uvek i spreman za cas koji dolazi.
  9. zxy (avatar)
    Ostvariti samo sebe za sebe
    i nije podvig neki
    posebno kad sam sebi to kažeš
    ali
    ostvariti sebe za sebe i za druge
    pa kad oni to kažu
    e.....to je podvig
    Pa pozvah te na ples
    pa videćemo
    šta ćeš da kažeš
  10. sofija06 (avatar)
    Sto se tice tanga - za to imam dve leve noge. Nikad ga nisam igrala. Ne daj boze da pleses sa mnom, svi bi ti prsti pomodrili.
  11. sofija06 (avatar)
    Najbolje da mi svi zaigramo kolce. Sta kazes za to zxy?
  12. LJILJA MMM (avatar)
    Pa pozvah te na ples
    pa videćemo
    šta ćeš da kažeš
    Nemoj se kačiš samnom Z .....al kad si rešio tj. tvoj ego.....ajd

Sofija, draga.....ne brini, ja ću da ga sredim
  13. zxy (avatar)
    Citat Original postavio sofija06
    Sto se tice tanga - za to imam dve leve noge. Nikad ga nisam igrala. Ne daj boze da pleses sa mnom, svi bi ti prsti pomodrili.
    http://youtu.be/jDaP0Q6SZ-4
  14. sofija06 (avatar)
    Ljiljo, u to ne sumnajam.
  15. zxy (avatar)
    Nemoj se kačiš samnom Z .....al kad si rešio tj. tvoj ego.....ajd

Sofija, draga.....ne brini, ja ću da ga sredim
    U svoj ovoj divoti
    smisao mi osta skriven
    a možda je smisao u tome
    da se traga za njim
  16. LJILJA MMM (avatar)
    Ljiljo, u to ne sumnajam.
    Ih....ni prvi ni poslednji.....sredjen
  17. sofija06 (avatar)
    Suvise komplikovano za mene zxy.
  18. sofija06 (avatar)
    Ljiljo. Imas moje podrsku za to. Svaka cast.
  19. LJILJA MMM (avatar)
    U svoj ovoj divoti
    smisao mi osta skriven
    a možda je smisao u tome
    da se traga za njim
    Ej filozofe plesaču.....treba da plešeš Z a ne da gledaš slike
    Muzika je u nama....zar ne....kao i sve?
    U meni jeste.....ali izgleda da ti moraš da tragaš
  20. LJILJA MMM (avatar)
    Ljiljo. Imas moje podrsku za to. Svaka cast.
    Fala...ulepša mi dana.....
    Evo ga....već je na prvom času
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja