ŽELjE I PUSTI SNOVI - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Vuk sa Hisara

ŽELjE I PUSTI SNOVI

Oceni ovaj blog
-Uzmi me, Miko. Uzmi me!- reče Zorana stajući ispred mene.
-Ali, Zoko, pa ti si već velika devojčica,- rekoh.- Na jesen krećeš u školu!
Bila je kći moje prijateqice Divne koja me beše zamolila da je pričuvam dok ona obavi neke poslove.
-Uzmi me, Miko! Molim te,- zacvile dete i sklopi ručice u molitvu.
-Ali zašto, Zorana?- upitah uzimajući je u naručje.
-Zato što će sad svi da pomisle da si mi ti tata,- prošaputa mi na uvo i zagrli me.
Vid mi se zamagli. Stegoh je jače i poljubih u crnu dugu kosu.
-O, dušice!- rekoh noseći je.- Čak i kad hodaš kraj mene svi su sigurni da sam ti ja tata.
Osmeh zablista na njenom malom lepom licu i ona s visine pogleda svet oko sebe.
Zoranu sam upoznao pre četiri godine, u vreme dok sam išao s Divninom prijateljicom, inače srećno udatom ženom. Sastajali smo se u Divninom stanu. Dok bih je čekao pokušavao sam da se zbližim s malom divljakušom, Zoranom. Posle par meseca sam uspeo u tome. U to vreme sam upoznao i Srdjana, Zoraninog tatu. Dolazio je jednom ili dva puta sedmično. Došao bi praznih ruku, poljubio Zoranu, seo, pripalio cigaretu i ispijao kafu, ako bi mu je Divna pripremila. Zoranu bi stavio na nogu i pričao s Divnom ili nekim ko bi došao. Pričao bi o svom poslu, svojim poznanstvima s vidjenim ljudima iz svog kraja, obavezno ih titulišući, i o svojoj mami. Zatim bi pogledao na sat, ustao, bezvoljno pokušao da poljubi, već nervoznu i ljutu, Zoranu i odlazio.
Sve je počelo slučajnim upoznavanjem, a zatim se rodila velika ljubav i odluka da žive zajedno. Dve godine su proveli kod njega u selo, a onda je Divna došla u grad da se porodi i tu ostala. Nekoliko nedelja kasnije pojavio se Srdjan sa bezuslovnim zahtevom da se spakuju i vrate u selo. I Divna je imala odlučan stav - ni po koju cenu se ne vraća u selo! Ponudila mu je da žive u ujakovom stanu. Ni ona ni on nisu bili spremni na nagodbu, a rodbina i prijatelji su bili na njihovim stranama: Ma šta ćeš u selo! Sedi tu! Mlada si i sposobna da sama izdržavaš dete. Zašto da dvoriš budalu i njegovu majku? Sedi tu! Vremenom ćeš naći čoveka koji će te prihvatiti s detetom... govorili su njeni; Ma jesi li ti lud da ideš kod nje u grad! Zar da pored svoje kuće budeš prizetko i papučić? Ako neće da dodje, ne mora! Boli te briga! Mlad si, sposoban i imaš dobar posao. Naći ćeš drugu koja će te poštovati, i tebe i tvoju majku, oženićeš se i imati decu... govorili su njegovi.
Vreme, Vrhovni gospodar svih nas, neumitno je proticalo. Zorana je rasla i imala sve više prohteva. Trebala joj je odeća i obuća, koju bi brzo prerasla, više i raznovrsnije hrane, slatkiša, igračaka... Divni je bilo sve teže da to obezbedi. Njena rodbina i prijatelji su imali svoje probleme, a momak svoje. Srdjan je dolazio jednom ili dvaput nedeljno. Dolazio je praznih šaka, jer je i on imao probleme: bolesnu majku, obaveze prema društvu i devojku. Čim bi ušao Divna bi ga zasula bujicom pogrdnih reči i izraza punih gorčine, gneva i nemoćnog besa. Srdjan nije umeo ili želeo da joj odgovori, samo bi sedeo i molećivo gledao oko sebe. Zorana je sve to gledala i slušala, a kad bi Divna prestala ona bi nastavila podražavajući majku. Srdjan je proredio svoje posete, a onda je prestao da dolazi. Ni telefonom nije zvao!
Ja sam ostao, ostao sam i posle raskida s Divninom prijateljicom. Preboleo sam sve Zoranine bolesti, štitio je od Divnine preterane brige, brzopletosti i strahova, igrao se s njom, upoznao njene drugove i drugarice, izvodio je u šetnje, pričao bajke i uspavljivao je dok bi Divna u susednoj sobi sedela sa društvom ili momkom.
-Miko, uzmi me! Molim te,- zacvile dete i sklopi ručice u molitvu.
-Ali zašto, Zorana?- upitah uzimajući je u naručje.
-Zato što će svi da pomisle da si mi ti tata!
Suze mi se skotrljaše niz obraze. Da, oni, Divna i Srdjan, imali su svoje stavove, svoje razloge, svoje prohteve, svoje... A šta je imalo ovo dete?! Samo želje i puste snove.

(objavljen 06. 08. 1999. Naša Reč, Leskovac)

Pošalji "ŽELjE I PUSTI SNOVI" na Facebook Pošalji "ŽELjE I PUSTI SNOVI" na Google Pošalji "ŽELjE I PUSTI SNOVI" na My Yahoo! Pošalji "ŽELjE I PUSTI SNOVI" na Live Pošalji "ŽELjE I PUSTI SNOVI" na MySpace Pošalji "ŽELjE I PUSTI SNOVI" na Twitter Pošalji "ŽELjE I PUSTI SNOVI" na Digg Pošalji "ŽELjE I PUSTI SNOVI" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Almsivi (avatar)
    Jako dirljivo.