Slovenačka zavidnost i škrtost

Koliko su Slovenci zavidni jedni drugima, najbolje govori jedna njihova izreka: "Če bi favšija gorela, cela Slovenija bi se zastojn grela". Što bi u prevodu značilo: "Kada bi zavidnost gorela, cela bi se Slovenija besplatno grejala" (da li nama to poznato zvuči?)
Slovenci su u stanju da prave razne "zvečke" susedima, poznatim i nepoznatim osobama samo da primete da taj, neko drugi, ima nešto više ili samo da mu je krenulo malo bolje nego njima.
Odmah tu rade telefoni, zovu se razne inspekcije, policija i t. d.
A ako ste, nedaj bože, stranac, (iz druge bratske im republike) e onda tek nemate šanse da mirno spavate, naravno ako vam je krenulo bolje nego njima.
Otvorivši malu prodavnicu, znanjem i spretnošću sam uspeo, za kratko vreme, da privučem veliki broj mušterija, što naravno nikako nije odgovaralo, ne samo, konkurenciji, nego i drugim ljudima u okruženju.
U veoma kratkom periodu, možda mesec dana, imao sam posetu, najmanje 10 (deset) puta tržišne inspekcije. Što je interensanto, inspektorka koja je radila u tom mestu, je bila u to vreme na porodiljskom odmoru, ali su je zvali na njen privatni telefon, da mora da dođe da proveri, zbog čega ispred moje radnje ima toliko ljudi, jer to mora da su nečista posla.
Naravno da nije bilo nikakve nepravilnosti, nego poznavajući, mentalitet, Slovenaca davao sam, svakom kupcu po glavicu belog luka, što za mene nije bio veliki trošak ali za njih je "velika ušteda."
E tu dolazimo do druge tačke, o škrtosti. Opet ću se poslužiti jednog vica:
Negde se (možda u vojsci) upoznaju tri Slovenca, jedan je bio iz Štajerske, drugi iz Primorske a treći iz Gorenjske. Dugo su drugovali, pa kada je došlo vreme za rastanak, dogovore se oni da će se opet negde naći i to svoje drugovanje proslaviti.
Štajerac obeća da će doneti vina, Primorac da će doneti pršute a Gorenjac reče: "a ja ću brata dovesti". Doduše ovde najveći teret za škrtost pripada Gorenjcu, ali je situacija slična i u drugim pokrainama.
U zadnje vreme su se otvarali veliki marketi, po celoj Sloveniji, Prilikom takvi, svečanih otvaranja, obično se postavi Švedski sto sa hranom i šank sa pićem.
E na takav dan Slovenke ne spremaju ručak kod kuće, nego se cela porodica doveze, džipom ili kakvim drugim automobilom, za takve prilike, na besplatnu hranu i piće.
Nedavno je, na Brdu kod Kranja, održan susret škrtih naroda, (nije mi poznato da li su prisustvovali i naši Piroćanci?), uglavnom znam samo to da su Škoti, koji su veoma poznati kao veliki škrtci, izjavili da tako škrtog naroda kao što su Gorenjci, oni još nisu videli.
 

Back
Top