Društveno uredjenje i biciklista - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

oziman

Društveno uredjenje i biciklista

Oceni ovaj blog
Citat Original postavio Ramcox Pogledaj poruku
Ne mozete da zamislite kako su se svi primili na uloge, sefice, pa pomocnici, pa nadsefovi... neki u crvenim uniformama koji se deru na radnike i vicu RADI RADI STA SI DOSAO TU RADI Jadni i bedni, stepen iznad se drao na njih pa oni ispaznjeni kupe energiju od sloja dole a sloj dole od koga nego od novih radnka - mene. Ali objasnio sam im sa filozofske tacke gledista mada sumnjam da su razumeli. Oni su robovi koji sanjaju da postanu sefovi, sto je jos gore nego biti sef licno. Morao sam da osetim na svojoj kozi, atmosveru, dogadjaje. A kad neko postane sef poprimi karakteristican hod, kao ja sam ovde neko. Sto bi rekao Isus vicu imam a nemaju nista, ili tako nesto....
To je sistem "bicikliste".

Nacin po kome vekovima funkcionise ovaj svet, pa i pored licemerja navodne demokratije i jednakosti ljudi danas. Ako niste culi to je ovo:

Ovaj covek je podmetnuo svoja ledja da ga jašu svi iznad njega, a on nogama za to vreme gazi one ispod njega. To je sistem koji se primenjuje svuda, po preduzecima, po ustanovama, vojsci , drzavi, crkvi.

Oligarhija je vekovima nametana kao nesto prirodno a ona postoji i dan danas u kolektivnoj svesti ljudi.

Ja nikakvu oligarhiju ne priznajem, a i kada me sila natera da priznam neki autoritet, bar to necu uraditi dobrovoljno kao ovca koju vode na šišanje ili je prevode zednu preko vode.

A sto se tice onih koji bi da igraju tu igru i jure činove u svom zivotu:

Njegov vrlo visok položaj na dvoru

Druge je plemiće počeo da vredja

"Vi ne znate", čuli su u odgovoru,

"Kao on kraljeva da češete ledja".

Embrouz Birs
Citat Original postavio Ramcox Pogledaj poruku
Da li je moguce da ljudi funkcionisu po obrnuto od zakona piramide?
Nije. Ako si bio nekad u nekoj zajednici ljudi videces da se takav sistem izdvaja sam po sebi. To je sistem zivotinjskog čopora gde imamo alfa muzjaka, njegove "češace ledja", pa one koji češaju ledja ovim češacima i tako niz lestvicu. Jedan biva gazen i gazi drugoga.

Ja se uzasavam takvih čopora, tog sistema glume i uvlacenja" sve zarad nekog "čina" u bezveznom materjalnom svetu. Ali, gde imas ljude imas i taj sistem. To je odraz covekove animalnosti. Nedostatak uma, a vladavina volje.

Pošalji "Društveno uredjenje i biciklista" na Facebook Pošalji "Društveno uredjenje i biciklista" na Google Pošalji "Društveno uredjenje i biciklista" na My Yahoo! Pošalji "Društveno uredjenje i biciklista" na Live Pošalji "Društveno uredjenje i biciklista" na MySpace Pošalji "Društveno uredjenje i biciklista" na Twitter Pošalji "Društveno uredjenje i biciklista" na Digg Pošalji "Društveno uredjenje i biciklista" na del.icio.us

Ažurirano 21.06.2016. u 19:25, autor: oziman

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. joca frljoka (avatar)
    To je sistem "bicikliste".

ovaj, ja sanjo i dosanjo
  2. 123loncar (avatar)
    Postavlja se pitanje zašto tvoj takozvani biciklista strpljivo
    trpi ; odnosno odkuda u nama taj strpljivi trpljač ?
    Dakle , čovek radnik nije ništa drugo do strpljivi trpljač !
    Ovo bi verovatno zanimalo Tužnog patka .?
    Još je čudnije određenje jednog umnog stvorenja , da poštuje
    tamo neke , ne baš sve , ali poneke autoritete . Zar na ovom belom
    svetu , može se reći za išta da je autoritet - za ovu ili onu stvar
    ( čitaj : apsolutnu istinu ) .
    Podavno neki mislioci ( ako me pamet ne izdaje ) , pre više od dva
    milenijuma , rekoše : došao je trenutak , da svi autoriteti ovoga
    sveta , opravdaju svoje postojanje , pa čak i znanje
    . I naravno ,
    sve pade pred novim saznanjima ( da tako kažem ) , pa čak i brutalna
    sila . Ljosnu Zevs sa trona , a evo međ ništavilom smrtnih ima vele
    još nekih neoborivih autoriteta ? Verovatno biciklista očekuje lažiranu
    žutu majcu ---- što da ne !
  3. Capitan (avatar)
    Hijararhija je samo topologija komunikacije i ima svoje dobre i loše strane a kako će se pojedinac osećati u toj hijararhiji zavisi isključivo od misije(stvarne ne proklamovane) sistema.
    Ako je misija profit sam sebi svrha i uloga pojedinca da obezbedi bonus onom iznad sebe a onaj vrhunski da obezbedi zacrtani profit imaš situaciju "bicikliste". Bojim se da je misija prožimala društvene sisteme jedino u ratu. Deming je posle ww2 postao suvišan u USA ?!
  4. Capitan (avatar)
    Namolio silni care mobu
    u nedelju na Preobraženje:
    sto srpova, dvesta vezilaca
    i dvanaest dece vodonoša.

Do podne je samo vedro bilo,
    a od podne mutno i oblačno.
    Iz oblaka nešto progovara:
    „Udri gromom, gromovit Ilija,
    seci mačem, sveti Pantelija,
    pali ognjem, Ognjena Marija!“

Al` govori iz mobe devojka:
    “Nemoj gromom, gromovit Ilija,
    nemoj mačem, sveti Pantelija,
    nemoj ognjem, Ognjena Marija!
    Više ovde sirotinje prošlo,
    više pošlo da se hlebom hrani,
    nego što je caru po hataru!“
  5. oziman (avatar)
    Da li je moguce drustveno uredjenje gde necemo imati "visa i niza" zanimanja. Vise i nize kaste, "VIP" i one koji nisu "vip". Gospodare i sluge?
    Ja mislim da bi tako nesto bilo moguce tek u Platonovoj drzavi gde bi filozofi bili vladari, sto znaci da bi vodja bio UM a ne necija volja ili neciji profit. Verovatno bi takvo drustvo gde bi um bio vladalac, gde bi znanje o sustini sveta i zivota ili filozofija, bila na pijedestalu vrednosti kojima ljudi treba da teze, ubrzo dovelo do onoga sto je Sopenhauer nazvao " negacija volje" i svega sto to sa sobom nosi. To bi bio svet na pragu spasenja.

Ne bi nagrada necijem trudu bila "zuta majica"ili veci profit i veci bazen, vec nesto mnogo vrednije. Delovanje u oblasti onoga sto ne nastaje i nestaje ..vec uvek jeste kako bi rekao Platon

Ali takvo idealno drustvo tesko da ce ikada biti dostignuto...a u stvari nije ni nepohodno. Na pojedincu je da izabere svoj put... da li ce mu prioriteti biti češanje kraljevih ledja ili sticanje znanja.
    Ažurirano 19.08.2010. u 22:05, autor: oziman
  6. zxy (avatar)
    Mislim da to nije tacno.Sto si vise na lestvici vise moras da istrpis cesto sto ni pas s maslom progutao ne bi.
  7. oziman (avatar)
    U pravu si u vezi toga.
    Frojd je imao odgovarajuci izraz za prilagodjavanje takvom animalnom sistemu čopora koji je sve samo ne ljudski... "Nelagodnost u kulturi". Nijedan "biciklista" ma na kom stepenu piramide bio, ne uziva.. cak naprotiv. Sto je neko vislje u piramidi , tezi je onaj iznad koji ga gazi. Tu ne vaze zakoni fizike izgleda.
    Pogresno je zavideti onom iznad jer je njemu po pravilu gore, ma koliko mozda vise zaradjivao i imao materjalnih prednosti. Cuo sam za jednog tipa koji je cak uspeo da kupi jahtu ali od obaveza jos nije uspeo da se provoza njome.

Najbolju ilustraciju psihologije coveka zarobljenog u piramidi drustva dao je Ivo Andric u pripoveci "Svecanost".
    Radi se o sluzbeniku koji cele godine pokunjeno i usluzno bez pogovora sluzi u svojoj knacelariji svojim nadredjenima, ali jednom u godini na svoj "imendan"on daje sebi oduska. Napije se i istrese iz sebe sve ono sto misli o svojim autoritetima.
    Evo jedne ilustracije jednog njegovog zamisljenog razgovora :

Ime mu je Ban Misic
    Protegljasti i mladoliki šef klanja se sastavljenih peta.
    — Vladin tajnik Haze(zec) ...
    — Znam — kaže Ban, prihvatajući mekano njegovu ruku — znam, i milo mi je. Samo moram da vas ispravim i opomenem zbog netačnog predstavljanja. Niste vi Zec nego — zečiji brabonjak. Tačno je da ste vladin tajnik, ali samo po tituli, a po onom što vrijedite i što radite niste niko i ništa. Bar to znam. Ja prepisujem u čisto vaše »koncepte«, koji su vaša prava slika i prilika. Ne usuđujem se slovo jedno da izmijenim, dabome, a dolazi mi da se pobljujem na vaš sastav. Još u noći budi me gorka pljuvačka. Hvala! Dalje! — O, milo mi je, vi ste vladin savjetnik August pl. itd.itd
  8. 123loncar (avatar)
    '' Pogresno je zavideti onom iznad jer je njemu po pravilu gore, ma koliko mozda vise zaradjivao i imao materjalnih prednosti. ''

Dali je uopšte mudro pa i prihvatljivo zavideti ikome ?

Ako hoćeš da kažeš , da je liderima teže od eksploatisanih -
    strpljivih trpljača ( da je ubitačno biti patrijarh il pak vladika , i postiti
    uz bademe i vina trista godina stara , na kanabetu od milion evra ) ,
    poznavajući tvoj diskurs , mislim da si onda sastavni deo razbojničke
    mašinerije ( srpštine , u kojoj ubice nasleđuju ubijene ) .
    Pominjanje Frojda ( koji jeste iskoračio , ali je zaogovarao
    i ostvarivao jevrejštinu ) , verovatno treba da opravda ovu tezu .
    Njegova priča o pra grehu i oco ubistvu , još jedan je prsten za
    okivanje strpljivih trpljača ; ali mnogo teži / moćniji od ovih
    uobičajenih sa kojima barataju srebro-vlastoljubivi genijalci .
    Zbog te jevrejštine u psihologiji , koliko se sećam napustili su
    ga sledbenici ( čak i jevreji ) - preterao je .

Ne bih ikome preporučio da ikad pomisli kako je na vrhu piramide
    neljudski teško ; ali ne bih nikome preporučio ni da zavidi ili pak
    uđe u okršaje za vrh piramide --- prvo obeshrabruje i porobljava ;
    drugo je poželjno jer održava sistem u beskraj ( selekcija moćnih ) .
    Još manje bi ikome preporučio da se pomiri / orodi / saživi sa svetom
    i stanjem bicikliste/strpljivog trpljača .
    Psihologija strpljivog trpljača /bicikliste je , da se nada svom usponu,
    jer on vidi u ovoj mudrosti svoju šansu :'' ete život je ko neke merdevine , jedni se penju a drugi padaju s njih '' .
    Filozofija plemensko palanačkog duha -- zar ne !
    Dragi moj Ozimane , nema autoriteta - znanje je moć , koja nosi
    vlast ; a može da nosi i donosi slobodu od vlasti
    .
  9. oziman (avatar)
    Баш се радујем овом свргавању разних доживотних вођа, разбуцавањем њихових вила и дворова и оне слике о њима као "вишим бићима" којима се ваљда требамо клањати, служити им.

Још од зачетка цивилизације појављивали су се појединци који су себе постављали изнад других што је нормално ишло дотле да се исти прогласе боговима. Да човек пред неком креатуром која је са свим манама и мизеријама обичног љуског бића, клечи као пред божанством.
    То је трајало и траје до данас. Безвесни политичари посматарају се као неки изнад обичних људи, уместо да буду третирани онако како заслужују.

Изгледа да свест човечанства полако прелази на виши ниво свести где неће више бити те мизерије, тог наивно идиотског слављења неких појединаца...неких креатура.
    Долази време где ће човек доћи до узвишеног достојанства човека уопште и који неће постваљати на пиједестал било коју креатуру из својих редова.

Када погледам слику Стаљина не могу да се не нервирам.

Овај је пола века водио двестомилионски народ и побио 30 милиона људи слављен као "више биће".

А таквих ево има и данас .... али изгледа да им долази крај . Да човечанство полако збацује са себе тај јарам.

А можда ће та наивно идиотска психoлогија нестати и на нижним нивоима општења међу људима. Или да ће се бициклиста коначно усправити.

Ažurirano 25.11.2016. u 10:42, autor: oziman
  10. zxy (avatar)
    Citat Original postavio oziman
    Баш се радујем овом свргавању разних доживотних вођа, разбуцавањем њихових вила и дворова и оне слике о њима као "вишим бићима" којима се ваљда требамо клањати, служити им.

Још од зачетка цивилизације појављивали су се појединци који су себе постављали изнад других што је нормално ишло дотле да се исти прогласе боговима. Да човек пред неком креатуром која је са свим манама и мизеријама обичног љуског бића, клечи као пред божанством.
    То је трајало и траје до данас. Безвесни политичари посматарају се као неки изнад обичних људи, уместо да буду третирани онако како заслужују.

Изгледа да свест човечанства полако прелази на виши ниво свести где неће више бити те мизерије, тог наивно идиотског слављења неких појединаца...неких креатура.
    Долази време где ће човек доћи до узвишеног достојанства човека уопште и који неће постваљати на пиједестал било коју креатуру из својих редова.

Када погледам слику Стаљина не могу да се не нервирам.

Овај је пола века водио двестомилионски народ и побио 30 милиона људи слављен као "више биће".

А таквих ево има и данас .... али изгледа да им долази крај . Да човечанство полако збацује са себе тај јарам.

А можда ће та наивно идиотска психoлогија нестати и на нижим нивоима општења међу људима. Или да ће се бициклиста коначно усправити.

Hej Oziman jel ti to napuštaš Šopenhauera
    Ažurirano 25.11.2016. u 10:41, autor: oziman