Razmisljanja o transcendentalnoj estetici - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

oziman

Razmisljanja o transcendentalnoj estetici

Oceni ovaj blog
Pred sustinskim istinama nase bice reaguje paznjom ma koliko bilo zatrpano banalnostima ovoga sveta. Pred umetnickim delima, ma koliko svi mi bili zapletni u mrezu Majinu na kratko dobijamo svoja krila, zamahnemo njima i cak poletimo u pravcu svetlosti, da bi odjednom ipak shvatili da smo u paukovoj mrezi.

Cak je i Tantal u Hadu prekinuo sa svojim uzaludnim pokusajima da dohvati hranu i vodu, kada je cuo muziku Orfeja.
Danaide su prestale na trenutak da sipaju vodu u bure bez dna. Iksionov tocak je stao.

Isto tako, na trenutke se i mi odvajamo iz ove sfere postojanja da bismo opet nezadrzivo bili povuceni natrag.

To se desava prilkom estetske kontemplacije ali isto tako i pred sustinskim filozofskim istinama koje dodirnu nasu dusu, pruze nam neposredno iskustvo, nagovestaj transcendentnog.. da bi ubrzo iskliznule iz nasih ruku.

Recimo, secam se koliko mi je "faza" bilo potrebno da potpuno razumem Kantovu transcendentalnu estetiku.
Naslucivao sam da tu ima velikih istina. Istina koje zadiru u samu sustinu odnosa ja i spoljnji svet oko mene. Mislio sam da razumem, ali se onda javi sumnja, pa onda dani razmisljanja, pa mi je sve opet jasno, ali opet se postavi neko pitanje da li je bas tako? Sve dok na kraju, posle dosta vremena, Kantova transcendentalna esetetika nije zauzela mesto u mom misaonom sklopu sa svom cvrstinom neoborivog apodiktickog znanja.

Kantov "kopernikanski obrt" koji je definitivno ustolicio podelu na pojavu i stvar po sebi iznikao je iz pitanja "Kako su moguci sinteticki sudovi a priori?". Moguci su tako sto su oni uslov samog iskustva i nerazdvojno utkani u opazanje spoljasnjeg sveta.
Bez obriza sto su Kantove antinomije iznikle iz toga kao zakljuci obicni sofizimi, ostaje cinjenica da sinteticki sudovi a priori postoje. I da to znanje moze dati jos jedan oslonac osnovnom idealistickom pogledu na svet.

Kant - Sinteticki sudovi a priori
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=6217

Pošalji "Razmisljanja o transcendentalnoj estetici" na Facebook Pošalji "Razmisljanja o transcendentalnoj estetici" na Google Pošalji "Razmisljanja o transcendentalnoj estetici" na My Yahoo! Pošalji "Razmisljanja o transcendentalnoj estetici" na Live Pošalji "Razmisljanja o transcendentalnoj estetici" na MySpace Pošalji "Razmisljanja o transcendentalnoj estetici" na Twitter Pošalji "Razmisljanja o transcendentalnoj estetici" na Digg Pošalji "Razmisljanja o transcendentalnoj estetici" na del.icio.us

Ažurirano 08.07.2016. u 16:49, autor: oziman

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari