Никола Тесла - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

francuz988

Никола Тесла

Oceni ovaj blog
Чиме је, заправо Никола Тесла задужио човечанство? Енглески професор Р. Кап је дао веома јасан и сликовит одговор на ово питање: „Далеко у праисторији анонимни геније је пронашао точак. То је било једно од најкориснијих дела које је један човек било када дао своме роду. Овај проналазак, био је можда сасвим очигледан, али проналазак једног невидљивог точка, који је направљен ни од чега другог него од магнетног поља, био је далеко од очигледног и то је оно што ми дугујемо Тесли. То је могло да поникне само у једном бриљантном и јединственом интелекту“.
10. јула 1856. године у Смиљану, у Лици ( тадашња Аустро – Угарска ), рођен је Никола Тесла. Никола Тесла је потицао из српске породице. Његов отац Милутин, био је православни свештеник. Његова мајка Георгина, била је неписмена, али и веома паметна жена која је потицала из свештеничке породице. Никола је крштен у Српској православној цркви Св. Петра и Павла. Име је добио по деди. Милутин Тесла, Николин отац, био је надарени писац и поета који је поседовао велику библиотеку. Никола је у библиотеци свога оца проводио своје детињство читајући књиге и учећи стране језике. Тесла је имао брата Данета и три сестре: Ангелину, Милку и Марицу.

Савршену повезаност између идеје, односно изума и његове примене Тесла је објашњавао речима: „Кад сам добио идеју, започео сам одмах њену градњу у мислима. Мењао сам структуру, испитивао сам, експериментисао сам и покретао све уређаје у мислима. Апсолутно је исто за мене да ли сам своју турбину сместио у своје мисли или је држао у својој радионици на испитивању. То не чини никакву разлику. Резултати су исти... Кад сам усмерио своје мисли на проналаске, пронашао сам да могу учинити своје поставке с највећом лакоћом. Нисам требао никакве моделе, цртеже ни експерименте, све сам то могао учинити у мислима, и учинио сам. Пре него што сам ишта ставио на хартију, цела мисао је већ била разрађена ментално.
У даху ја мењам конструкцију, вршим исправке на боље, па чак и радим са тим проналаском. Иако никад не правим цртеже, ипак могу да дам радионицама потребне мере свих делова, а кад буду готови онда сви делови одговарају један другоме тачно онако као да сам израдио стварне цртеже. Мени је свеједно да ли радим са машином или је заиста испитујем у радионици. Проналасци које сам тако створио увек су функционисали. За тридесет година није било ниједног изузетка“.

Писати о Тесли на ограниченом простору практично је немогуће, јер само његово порекло, школовање, генијалност, стваралачки дух и тежња за иновацијама су преопширни да би стали на ових неколико страница. Теслино дело је вечито. Оно служи све више и више као опште добро свим народима света у њиховој борби за лепши и срећнији живот. Тесла је са својим проналасцима био далеко испред својих савременика. Живео је у свету који се бавио више личном материјалном добити, него напретком човечанства. Својим смелим изјавама увек је давао подршку научно-напредним идејама, а своје идеје и расуђивања јавно је излагао и демонстрирао говорећи: „Мој живот је отворена књига и ја немам шта да кријем.“ Говорио је много језика - српски, енглески, немачки, италијански, француски, чешки, мађарски, латински и словеначки. Многи данашњи обожаваоци Тесле су склони веровању да је он „човек који је изумео двадесети век“ и називају га „Прометеј двадесетог века“.

Цитати
„Ако будем имао среће да остварим барем неке од својих идеја, то ће бити доброчинство за цело човечанство. Ако се те моје наде испуне, најслађа мисао биће ми та да је то дело једног Србина.“
„Поносан сам што сам потекао из земљорадничког витешког народа, који је у непрестаној љутој борби за своје идеале и европску културу задужио Европу и свуда заслужио част и поштовање читавог света, нарочито велике Америке.“
„Дела ума, науке и вештине треба да служе људској заједници за олакшање и улепшавање живота, а не појединцима за стицање богатства“
„Није ми жао што други краду моје идеје, него ми је жао што немају своје“
„Мој живот је отворена књига и ја немам шта да кријем.“

Pošalji "Никола Тесла" na Facebook Pošalji "Никола Тесла" na Google Pošalji "Никола Тесла" na My Yahoo! Pošalji "Никола Тесла" na Live Pošalji "Никола Тесла" na MySpace Pošalji "Никола Тесла" na Twitter Pošalji "Никола Тесла" na Digg Pošalji "Никола Тесла" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano