.. o cjelini .. božjoj .. i .. šta se vidi kad se odakle gleda .. - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

alim

.. o cjelini .. božjoj .. i .. šta se vidi kad se odakle gleda ..

Oceni ovaj blog
.. svijet ima uvjek .. dvije .. točke gledišta .. .. ali to može biti i značajan zakon .. dvije i ne više .. dvije i ne manje ..

.. jedna je točka .. gledanje sa zemlje .. i tu je .. sve .. izgrađena materija .. polako slagana .. obrađivana ..
.. aristotel .. grubi kamen .. tesani kamen .. hram .. evolucija ..
.. druga je .. gledanja sa cjeline .. platon ..
.. cjelina dozvoljava cjepanje .. jina i janga .. ali čim je nastalo lijevo ona sama daje desno .. ravnoteža u cjeloj cjelini je obavezna ..
.. to izgleda kao .. ideja .. koja pada .. koja se ostvaruje .. ali time postaje manje idealna .. a sasvim na dnu .. postaje loša i neodrživa ..

.. to je kao hitler .. može napraviti dobre stvari .. i svi mu mogu pljeskati .. može ući u austriju .. ali se negdje mora zaustaviti .. može do staljingrada .. i dalje .. može do bunkera .. i još raspoređivati armije kojih više nema .. ali na kraju mora samoubojstvo ..
.. jer cjelina sa njim ne može postojati ..
.. on bi tražio postojanje ljudi .. koji bi pristali da postoje kao robovi .. ali cjelina .. ljudstva .. više se tako ne može dijeliti .. nije moguće da se dio ljudi pretvori .. opet u stoku .. .. a to znači .. hitler ima samo jedno rješenje .. fajrunt ..

.. kod odlaženja .. bilo kamo.. recimo .. u zlo ..
.. postoje samo mali koraci .. danas se radi nešto ..
.. sutra se to nadogradi .. tek malo ..
.. sustav postaje nešto nestabilniji .. ali sustav ima u rukama razne gestapoe i ss e .. i te nestabilnosti .. učvrsti .. povari poljepi .. pofarba ..
.. gledaju ljudi i kažu .. tisućgodišnji rajh ..
.. tako i u nesreću ..
.. rade ljudi gadne stvari ..
.. ali to je jedva nešto gadnije od juče .. a vjerovatno je i bolje od onog sutra ..
.. dakle .. tako živi svijet .. tako mora .. to je život čovjeka ..
.. ili ..
.. tako čovjek ide prema bunkeru .. da bi se tamo ubio .. i spalio ..

.. etika je .. nauka o dobrom ..
.. kviz pitanje ..
.. kako to .. da ja sebe smatram etičnim .. a imam jasan stav da bi neke ljude trebalo spaliti ..
.. dali je moguće da je moja logika .. duboko moralna .. ?

Pošalji ".. o cjelini .. božjoj .. i .. šta se vidi kad se odakle gleda .." na Facebook Pošalji ".. o cjelini .. božjoj .. i .. šta se vidi kad se odakle gleda .." na Google Pošalji ".. o cjelini .. božjoj .. i .. šta se vidi kad se odakle gleda .." na My Yahoo! Pošalji ".. o cjelini .. božjoj .. i .. šta se vidi kad se odakle gleda .." na Live Pošalji ".. o cjelini .. božjoj .. i .. šta se vidi kad se odakle gleda .." na MySpace Pošalji ".. o cjelini .. božjoj .. i .. šta se vidi kad se odakle gleda .." na Twitter Pošalji ".. o cjelini .. božjoj .. i .. šta se vidi kad se odakle gleda .." na Digg Pošalji ".. o cjelini .. božjoj .. i .. šta se vidi kad se odakle gleda .." na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Lilyth (avatar)
    Uvek sam mislila da je bes destruktivno osecanje.
    Mada vise nisam tako sigurna u to. Moguce da nas upravo on ponekad i spasava.
  2. alim (avatar)
    .. bijes .. ili .. srđba .. je .. osjećaj .. blizu mene .. kao radost .. sreća tuga .. .. i da .. hoće nešto razbiti .. ali tu ne vidim problem .. blagoslovljen je onaj koji hoće spaliti sotonu ..
    .. za razliku od .. recimo mržnje .. koja je .. kompleksnija .. uzima više .. prizemnih osjećaja i više razumskih postavki .. tako da mržnja nije pravi .. prizemni osjećaj ..
    .. ali svi osjećaji moraju imati .. gospodara iznad sebe ..
    .. recimo .. srđba je izrazit osjećaj biblije u starom zavjetu ..
    .. bog koji tu srđbu ispoljava je bog pravednosti .. i ta je pravednost gospodar te srđbe .. srđba je njena sluškinja .. i bog ju koristi u smislu uravnotežavanja .. govori .. kurvini sinovi .. rod izmetnički .. izgoriti ću vas .. i gori .. sodomu i gomoru .. potaplja svijet .. ali sve u cilju pravde ..
    .. danas je pitanje dali se trebamo odreći i bjesa i pravde i boga .. jer je .. recimo .. bijes znak nekulture .. jer sve treba riješiti dijalogom .. u krajnjem slučaju na sudu .. u krajnjem slučaju najebeš .. jer su sudovi ******* .. ali te tvoja kultura odvraća od nekulturnih .. nekomšijskih .. postupaka ..
    .. tako da kulturnost .. normalnost .. komšijnost .. postaje bog iznad boga ..
  3. sanja* (avatar)
    .. šta je dobro ..?
    .. i šta znači biti etičan .. ?
  4. alim (avatar)
    .. mislim da ono što bi zvali .. etika .. postoji na granici svjetova ..
    .. najprije postoji nešto .. kao .. zakon ljudi .. komšiluka ..
    .. onda nešto kao vlastiti zakon .. kao po kantu .. ja sam svoj zakon ..
    .. i onda nešto .. sa granice svjetova ..
    .. sa te je granice .. smrznuti svijet .. zaleđen .. bez potreba .. bez želja .. umiren i umrtvljen .. ali brz .. klizajuć .. bistar i blistav .. jasan .. i tu je etika doma .. ona tu nema smisla .. ali ima domovinu .. vjerujem ..
  5. sanja* (avatar)
    .. razumem ..