.. o bolesti .. i medicini ..

.. pitanje glasi .. znaju li liječnici liječiti .. ili .. kako oni liječe .. ili .. koga .. i šta je rezultat ..

(.. ovo je pitanje o načinu postojanja čovjeka .. između neba i zemlje ..)

.. šta znači bolest ..
.. recimo .. uklješten živac .. ili povišen šećer u krvi .. ili kamenci na bubregu .. ili začepljene vene ..
.. mogli bi reći ..
.. bolest je baš kamenac na bubregu .. ali jedva da je to ispravno .. .. ispravnije je .. poremećen protok .. protok živcem loš jer je uklješten .. poremećeno stvaranje inzulina .. poremećeno izlučivanje materija koje stvaraju kamence pa se talože ..
.. rješenje ..
.. osloboditi .. ili odstraniti .. ili dodavati inzulin .. ili odrezati dio krvne žile i dodati dio dobre ili plastične .. možda .. .. i to je .. izliječiti ..

.. ono što izgleda gotovo nevjerovatno je .. količina lijekova .. koju ljudi uzimaju ..
.. postoji za sve .. visok tlak dve tablete .. šećer jedna .. plus za ovo plus za ono .. .. postoje kutijice .. napuniš ih u nedjelju .. do druge nedelje traje ..
.. industrije rade .. često nešto pomaže negdje .. ali treba drugi lijek da bi ublažio štetne posljedice ovog ..

.. ali .. dali to znači liječiti ..
.. to onda ide do .. umjetnog srca .. voziš za sobom na kolicima .. ili .. drže te u komi sedam godina ..
.. to te drže živog .. ili te drže mrtvog .. ili su te izliječili .. ?

.. tu je i pitanje ..
.. da ta pizdunska medicina to ne radi namjerno .. jer tako njoj neće nikad nestati posla .. ni njoj ni industriji lijekova .. praktično stvara .. mrtvace .. ili polumrtvace .. koji moraju biti uključeni na nju ..

.. ali recimo sad .. ovako ..
.. kažimo .. ******* .. nećemo se zadovoljiti time .. hoćemo tokove u svom tjelu .. tokove tvari .. dovesti u nekakvu normalu i postati samostalni ..
.. šta tu medicina može ponuditi ..
.. zar ona može ponuditi išta više od onog što daje .. ?
.. ona ti može dati inzulin .. i reći ti .. evo .. to tako izgleda .. pa ti vidi možeš li ga proizvesti sam ..
.. ili ti može reći .. takvim sjedenjem uklještiš živac .. a ti vidi dali ti štima ..
.. šta ona u stvari može ..
.. zna li ona čime se poremećuju tokovi tvari .. u našem tjelu ..
.. i ono .. još ..
.. zna li medicina kako izgleda čovjek ..
.. ako kaže .. u krvi mora biti toga i toga .. toliko i toliko .. dali je za nju to čovjek .. dali je za nju taj presjek kroz jedan čovjekov trenutak .. čovjek .. ?
.. ili medicina na osnovu tog presjeka .. zaključuje .. o poremećaju tokova tvari .. a tokovi tvari su u stvari čovjek ..

.. ali .. ako je ovako .. onda šta utječe na tokove tvari ..
.. i zar nije čovjek .. ono što utječe na tokove tvari ..
.. a zar medicina može na bilo koji način utjecati na ono što utječe na tokove tvari .. ?

.. može li neko na to utjecati .. ?


---

.. dakle .. ta bi medicina bila nešto što bi mogli nazvati .. medicina smrti ..
.. sa jedne strane navlači čovjeka do granice funkcionalnosti .. i tu ga onda .. nekim novcem .. drži u životu ..
.. sa druge strane stvara svijest u čovjeku .. koja ne želi umrijeti ali nije ni spremna prihvatiti odgovornost za svoj život .. pa rješenje vidi u tome da svoj život .. pokloni .. na čuvanje .. nekima .. ili komšiluku .. ili zdravstvu .. ili državi ..
 
.. to te drže živog .. ili te drže mrtvog .. ili su te izliječili .. ?
.. drže te bolesnog .. i zavisnog od sebe ..

.. može li neko na to utjecati .. ?
.. mislim da može ..
(.. znaš kako se na ruskom kaže doktor ..? .. vrač ..
.. a na engleskom vrač ..? .. medicine man ..
.. ne mislim da su medicinari vračevi .. ali mislim da to s nazivima ukazuje na to .. ko je mogao uticati ..)
 
.. pa probaj tako .. počni .. pa ćemo videti ..

(.. ne mislim da je to dovoljno .. ipak ..
.. ako čovek ne želi biti izlečen .. nema vrača koji bi mu mogao pomoći ..
..
.. možda želeti tu čak nije prava reč .. možda bi .. volja .. bila bolja ..)
 
.. eto vidiš .. i do čovjeka smo došli .. nije nam mnogo ni trebalo .. do samog ..
.. a dali je to dovoljno je ono što .. vjerujem .. kažu .. retoričko pitanje .. kaže šaman .. pročitao negdje .. (.. kod amera .. 100% ..) .. mogu biti u krivu .. ali sam rijetko u dvojbi .. znam gdje sam doma .. i znam gdje je granica .. i tamo nastojim ..
.. znači .. liječnik .. vrač .. i čovjek sam ..
 

Back
Top