Emocionalna inteligencija-Danijel Goleman - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

tacy

Emocionalna inteligencija-Danijel Goleman

Oceni ovaj blog
Svako se može razljutiti-to je lako. Ali, naljutiti se na pravu osobu, u pravoj meri, u pravo vreme, zbog valjanog razloga i na pravi način-to nije lako.

Aristotel, Nikomahova etika

SPOZNAJ SAMOGA SEBE

Stara japanska priča govori o ratobornom samuraju koji je jednom nagovarao Zen mudraca da mu objasni ideju o paklu i raju. Mudrac je prezrivo odgovorio:,,Ti si ništa do običan glupan, ja ne mogu da gubim vreme sa takvima kao što si ti!,,

Pošto mu je ponos bio povređen, samuraj se razbesneo, isukao mač iz korica, uzviknuvši:,,Mogao bih te ubiti zbog tovje drskosti!,,

,,To je pakao,,-mirno mu odgovori mudrac.

Iznenađen zbog istine koju mu je mudrac otkrio o gnevu koji ga je obuzeo, samuraj se smirio, vratio mač u korice i naklonio se, zahvaljujući mudracu na pouci.

,,A to je raj,,-reče mudrac.

Sokratov savet ,,spoznaj samoga sebe,, jeste osnovna poruka emocionalne inteligencije, svest o čovekovim osećanjima u trenutku kada se pojave.

Može se na prvi pogled učiniti da su nam naša osećanja jasna, ali kada se dublje zamislimo, setimo se trenutaka kada je svako od nas bio nesvestan šta oseća i kada smo tek kasnije postajali svesni tih osećanja.

Ukratko, biti samosvestan značilo bi biti svestan i našeg raspoloženja, kao i misli koje to raspoloženje prate, kako kaže Džon Mejer, psiholog.

Mejer nalazi da ljudi na različite načine prate i suočavaju se sa emocijama:

SAMOSVESNI-pošto su svesni šta osećaju, ovi ljudi očito imaju umniji emocionalni život. Oni su svesni sopstvenih ograničenja, dobrog su psihičkog zdravlja i na pozitivan način gledaju na život. Kada su loše raspoloženi, njih to ne opseda i ne prepričavaju svoja osećanja, u stanju su da brže savladaju neraspoloženje. Ukratko, njihova svesnost im pomaže da se sa osećanjima izbore.
SKRUŠENI-često potpadaju pod uticaj emocija i teško im se odupiru, kao da osećanja njima upravljaju. Nestalni su i nedovoljno svesni sopstvenih osećanja, tako da ih pre prihvataju no što nalaze izlaz. Retko pokušavaju da izbegnu loša raspoloženja osećajući da nemaju kontrolu nad emocionalnim životom. Često su skrhani, skrušeni i bez emocionalne kontrole.
POMIRLJIVI-jasno im je šta osećaju, oni se mire sa osećanjima i prihvataju ih, ne pokušavajući da ih promene. Dva su tipa pomirljivih: jedni koji su obično dobrog raspoloženja, te nemaju razloga da ga menjaju i drugi, koji su, iako spoznaju svoja osećanja, podložni lošem raspoloženju, ali ga prihvataju nonšalantno i ništa ne čine da ga promene-na sličan tip nailazimo kod depresivaca koji su pomireni sa očajem.

U Nikomahovoj etici, Aristotelovom filosofskom proučavanju vrline, karaktera, valjanog života, izazov se nalazi u usklađivanju emocionalnog života sa intelektualnim. Nađe strasti, ako su valjano ispoljene, poseduju mudrost; one upravljaju mišljenjem, našim vrednostima, našim opstankom. Po Aristotelu, problem nije u emocionalnosti, već u ispravnosti emocije i njenog ispoljavanja. Pitanje je kako možemo inteligenciju da približimo emocijama?

Čovek srcem ispravno vidi, suštinsko je ono nevidljivo.
Antoan De Sent Egziperi, Mali princ

Pošalji "Emocionalna inteligencija-Danijel Goleman" na Facebook Pošalji "Emocionalna inteligencija-Danijel Goleman" na Google Pošalji "Emocionalna inteligencija-Danijel Goleman" na My Yahoo! Pošalji "Emocionalna inteligencija-Danijel Goleman" na Live Pošalji "Emocionalna inteligencija-Danijel Goleman" na MySpace Pošalji "Emocionalna inteligencija-Danijel Goleman" na Twitter Pošalji "Emocionalna inteligencija-Danijel Goleman" na Digg Pošalji "Emocionalna inteligencija-Danijel Goleman" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. crvene cipele (avatar)
    Knjigu Emocionalna inteligencija sam dva puta kupila.Prvi put iz radoznalosti,a drugi put iz potrebe da tu za mene revolucionarnu knjigu imam.Pomalo sam nekritična u lakom pozajmljivanju knjiga na čitanje okolini,koja gotovo po pravilu zaboravi da mi vrati iste...I džabe se zaričem sama sebi da nikada više neću nikome ništa dati na čitanje...ponese me oduševljenje i...onda to rešavam ponovnom kupovinom onih zaista vrednih i proverenih.
    U njoj se nalazi azbuka raščitavanja samoga sebe a i spoznavanje ponašanja naše vrste.
    Fascinirala me je između ostalog uloga amigdale u našem životu.Sve u svemu kada god neko spomene tu knjigu podseti me na njenu izuzetnost.
  2. kathy55 (avatar)
    Knjigu sam procitala dva puta.Prvi put nisam mogla da odlepim prste od nje,a drugi put,lagano i pazljivo,zapisujuci ono sto mi se dopada.Zauvek me je osvojila.Preporucujem je svima koji su na putu traganja za sopstvenim bicem.Upravo citat koji je na pocetku ovog bloga,nalazi se u mojoj sveski citata,takodje i onaj iz Malog princa.Znacaj amigdale u nasim emocionalnim reakcijama dobro je objasnjen.Preporucujem je svima.
  3. tacy (avatar)
    Knjiga je naprosto savršeno štivo. Lako za čitanje, razumljivo, praktični primeri za svaku teoretsku postavku.

Čudno je koliko ljudi malo zna, misli da zna ili ne želi da zna o sebi i delu svog unutrašnjeg bića, emocijama.

Zapravo, sve ono što neki smatraju slabošću i pokušavaju prikriti, najlepši i najsnažniji je deo ljudskog, koji se može nekom pružiti.

Definisati emociju, prepoznati je, prihvatiti i podariti drugom biću je kruna svega.

Ponekad pomislim, koliko bi sve izmedju ljudi bilo jednostavnije, kada bi spoznali sebe i prestali emociju smatrati slabošću.