jezicki haos - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

sve ono je sve ovo, a sve ovo je moje...

jezicki haos

Oceni ovaj blog
poludeh.

ako budem jednoga dana bila vlast, ima najozbiljnije da zabranim sledece konstrukcije:

parti
biznis
klabing
velnes
spa
ketvok
stajling
glosi
i, najuzasnije od svega uzasnog, najstrasnije od svega strasnog - fizabiliti studija

molim vas, gospodo politicari, sminkeri, voditelji, kozmeticari, urednici, stilisti, molim vas, probajte, ako ikako mozete, da me ne nervirate. nepotrebnim anglicizmima.

jasno da za "sminka" nemamo drugu rec. ali "fizabiliti studija" mi mnoooogo zulja bubne opne. mnoooogo.

Pošalji "jezicki haos" na Facebook Pošalji "jezicki haos" na Google Pošalji "jezicki haos" na My Yahoo! Pošalji "jezicki haos" na Live Pošalji "jezicki haos" na MySpace Pošalji "jezicki haos" na Twitter Pošalji "jezicki haos" na Digg Pošalji "jezicki haos" na del.icio.us

Kategorije
poludeh

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. parka (avatar)
    šta je taj fizabiliti studija?
    ja bih zabranila ofis
  2. milicaanchy (avatar)
    mene nervira sve to shto si navela...ali i rech shoping...neverovatno.
  3. lyon69 (avatar)
    Mene nerviraju engleske reci nepotrebno umetnute u nas jezik i to toliko da sad ne mogu da se setim nekog posebnog termina osim ovih koji su vec receni i feshn vikova i gedzeta.
    A jos vise me nervira nametanje engleskih konstrukcija recenice u reklamama.
    Tipa: Najbolji ukus ikada...... mislim, dodje mi da puknem.
  4. guitarrr_babe (avatar)
    fizabiliti studija je studija izvodljivosti
    vole to da koriste moderni ekonomisti, sponzori, ministri... krem de la krem.
  5. DJM (avatar)
    Grrrrrr... :x
    Ludim kada vidim ove reci u nasem jeziku...
  6. Miki 13991 (avatar)
    Исти овакав блог сам хтео да отворим Ту додајем психолошкиња, адвокатица, и слична феминистичка извртања, која се све више и више употребљавају. Да ли ће жене остварити своја права ако неко буде мењао правила језика по својој вољи? А каква права... Но, то је друга ствар.
  7. LePiaf (avatar)
    Ja se izvinjavam shto ulecem, ali chime zameniti velnes i klabing?
    A mislim i da mnogo elegantnije zvuchi catwalk umesto "modne piste".
  8. guitarrr_babe (avatar)
    velnes - meni je uvek nekako lepo zvucala rec "zdravlje"
    a i "blagostanje" je korektan prevod. jeste nama malo rogobatno, ali da smo neki od tih prevoda prihvatili umesto anglicizama, zvucao bi sasvim normalno...

klabing - ima hiljadu sinonima. nocni zivot, na primer. ne znam, setice se neko vec bolje reci.

slazem se da je ketvok lepse, ali modna pista je termin koji se koristi, nema potrebe za pomodarstvom (iako je to svet mode)
  9. LePiaf (avatar)
    ne, ne... klabing nije isto shto i nocni zhivot

"Zdravlje" je pre opozit od "bolest", shto je, bar onoliko koliko sam ja pohvatao smisao velnesa, ipak neshto drugo... "Fitness i blagostanje"? upishao bih se od smeha da to negde prochitam

Sad sam se setio, kad sam pre par meseci uzeo da chitam jednu "kompjuterashku knjigu"... Nesrecni prevodilac se sav polomio da sve i svashta prevede na srpski.
    "Datoteke i omotnice".

znate li shta su to?

Fajlovi i folderi.
    Majko mila... Chak je tvrdoglavo odbio da upotrebi izraz "fascikla". Ja ne znam da li sam u zhivotu chuo da je neko upotrebio rech "omotnica".
  10. xiaoyu (avatar)
    Ja bih ukinula "spiku".
    I nisam znala da "catwalk" prestavlja modnu pistu, mislila sam da je to način hodanja manekenki. Al dobro, saznadoh nešto novo.

11. Hellen (avatar)
    И ја исто...:shock:

Ма, каква писта, ипак је најлепше иза бекстејџа! :wink:
  12.  (avatar)
    Biznis, stajling, spa i sama koristim.
    A sta cemo onda sa Partibrejkersima?
    Mislim da je nemoguce izbeci nesto sto je toliko prisutno i ulazi u usi bez nase volje. Narocito kad je zargon u pitanju.
  13. xiaoyu (avatar)
    Ma prosipaj ti nekom anader tu tvoju spiku!

14. gurbet (avatar)
    spa
    banja u belgiji.
    to iz ukrštene reči

ovo ostalo neznam
  15. Hellen (avatar)
    Онда не знаш ни за carpe diam! :wink:
  16. LePiaf (avatar)
    ^
    E vala...
    Ceo dan gledam to "a" i neshto mi chudno.
  17.  (avatar)
    hahaaa pa sto me ne ispraviste na vreme?
    carpe diem
  18. Zefirra (avatar)
    Samo da dodam , termin know how....svuda gde mu mesto nije!
  19. guitarrr_babe (avatar)
    @piaf- pazi, nije to fora da li nesto, poput "omotnica" isprva zvuci rogobatno ili ne, fora je da to ime, uprkos svemu, ostane makar mesec dana.onda ce, po pravilu,to postati upotrebljiv, zvanicni termin.
    ali problem je u tome sto ce uvek strana rec zvucati lepse nego nasa, i eto nas sa januarom, februarom i hiljadom.
    i dzet-setom i advertajzingom.
  20. LePiaf (avatar)
    i eto nas sa januarom
    zar se ne kazhe "jaguar"?
    Ažurirano 03.10.2007. u 02:03, autor: LePiaf
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja