TZV. TESTOVI INTELIGENCIJE I SPOSOBNOSTI

Ne znam da li se ovakve neverovatne stvari dešavaju samo meni ili još neko ima slična iskustva.

Evo o čemu se ustvari radi.

Skoro su dve ogromne firme,(neću da ih imenujem, jer ne zaslužuju besplatnu reklamu), otvorile konkurse za dipl.hemičare, što je moja struka. Pošaljem ja dokumenta on-line i čekam. Kad posle nekoliko dana dobijem pozive i od jedne i od druge firme. Bila sam srećna kao da sam već dobila posao. Jedan razgovor je trebao da bude par dana pre drugog, a ja zadovoljna sto ću moći da odem na oba. Pojavim se ja na prvom u zakazano vreme, kad tamo sedi već gomila ljudi u improvizovanim klupama u kantini i svi se nešto tresu i preznojavaju. Ispred svih sede neki ljudi u belim mantilima, oni su komisija. Uđem i ja predstavim se i oni mi kažu gde da sednem. Već mi je malo bilo nelagodno, ali ok videću šta dalje. Onda je dosla zena sa zapečaćenom kutijom i otvorili su je tu pred nama.

Ja gledam i ne verujem! Oni vade testove iz te kutije i dele svima. Jedva sam se suzdržala da se ne nasmejem, jer sam se osećala kao na prijemnom za srednju školu. Objasne nam kako i koliko vremena imamo da uradimo test. Pogledam ja ono i ne verujem svojim očima. Ti ljudi kao da su proveravali da li smo mi stvarno zavrsili fakultet! Pitanja su bila neverovatna. Između ostalog bilo je neko o nekim koeficijentima i konstantama koje ne smeju da se uče napamet jer su totalno promenljive stvari u odnosu na uslove pod kojim se radi! Moja neverica je bila tolika da sam očekivala da iz nekog budžaka iskoči neka skrivena kamera,(pošto nisam baš toliko poznata da iskoči Nemoguća misija). Gledam ja ono, gledam one ljude, znoje se, tresu se, grickaju olovke...

Ispišem sve što sam znala, a znala sam dosta i krenem prema onoj komisiji. Pitam ih jel oni stvarno misle da je ovakav test potreban da bi se neko primio ,a oni mi odgovore kako moraju da budu sigurni da taj neko zna šta treba da radi, jer nema učenja u hodu. Totalni ludaci. Pitanja u testu i posao koji će taj neko da radi veze nemaju jedno sa drugim.

I, tako je to prošlo. Čekam ja sad onaj drugi razgovor. Došao je i taj dan i ja odem u Bgd pošto je tamo bilo testiranje. A tamo otprilike isto, samo mnogo, mnogo otmenije. Veliki amfiteatar, kožne stolice, itd., i naravno gomila ljudi.

Sednem ja i čekam. Donose nam tri sveske, nimalo tanke i kažu imate dva sata da to popunite. Gledam i uhvati me još veća neverica nego ono pre neki dan.

Logicki zadaci, najfinija gradacija, valjda da vide da li si kreten ili ipak imaš nešto u glavi.

Matematički zadaci, od prostog računa do integrala.

Hemija, milion naučnika i podaci o njima koji treba da se popune. Majke mi nisam znala krvne grupe i brojeve ličnih karata, a o procesima, jedinjenjima i sličnim stvarima ni slova.

I na kraju test inteligencije kome tu uopšte nije mesto , po mom mišljenju.

Uradim ja to sve, okrenem se i odem.

Obe firme su me zvale na proveru engleskog jezika i rada na računaru i to je bila poslednja kap. Nisam ni otišla.

I tako ja ostadoh bez potvrde da li sam stvarno završila fakultet ili je ona diploma eto tu zato što to tako treba, a naravno ostadoh i bez posla. Mada pojma nema ni da li bih, ni kako bih se uklopila u tako bolesne sisteme.

Iskreno, iz revolta sam prestala da kupujem proizvode dotičnih firmi mada mi to teško pada, ali držim se za sada.
 
Naprotiv, ja bih svima visokoškolovanim ljudima pre zaposlenja davao testove inteligencije i proveravao njihove sposobnosti. Fakultet je za prosečne ljude, ali nije ni za svakoga, a danas ga svaka budala završava. (Zamisli ko postaje lekar opšte prakse, neko ko je završio fakultet, i odradio godinu dana stažiranja. Taj nema veze sa vezom, a bez njega ne možeš dalje kod nekog stručnjaka ukoliko nemaš pare ili dobru vezu.)
Ja da posedujem neku firmu bio bih perfekcionista u izboru kadra koji bi radio za mene.
Mada priznajem neki u informativnim razgovorima prilikom izbora kandidata za posao zaista preteruju.
 
...ma pricaj mi o tome...

Meni je najjaci trip kad te iscimaju da se istestiras na sve zivo, meni je trajalo testiranje 4 dana, a na kraju se ne udostoje ni da ti jave nesto, ako ne odgovaras nek kazu jbs shbne...a oni cute, pa te posle nekog vremena pozovu na razgovor i zamisli kazu treba da radis testove, a na moje uradio sam sve zive oni kazu "Stvarno!?"...
 
Za test inteligencije i opste kulture mislim da je neophodan prilikom zaposljavanja, jer diploma faxa nije nikakva garancija za obavljanje nekih poslova.Ne mora da bude u pismenoj formi (za male firme), kroz razgovor se vidi dosta toga. Imam svoju firmu i pricam iz iskustva. Ne mozes da primis nepismenu sekretaricu koja obavlja korespodenciju, npr. A sve su zavrsile skole, a to sto se nisu opismenile, to je druga stvar.
A da ima ludaka (pojedinaca ili grupa, firmi) koji traze nemoguce na razgovorima za posao, i to znam.
I stvarno, krajnje je nekorektno ne javljati ljudima bilo pozitivan ili negativan odgovor na prijavu za posao.
 
Priznajem da je to sve cudno i mucno ali smatram i da je neophodno jer sto rece neko gore, danas (a to vec duze traje) svaka budala je sposobna da zavrsi fakultet, ili na vezu ili bubacenjem, i to mnoooogi zato da bi sa njive presli u grad ili se zvali doktori ili inzinjeri. Ja cenim one koji kada nesto odluce da studiraju je zato sto to duboko vole a iznad svega razumeju i kasnije daju zaista sve od sebe da ispostuju svoj poziv. Zbog takvih su i uvedeni testovi, samo sto se sa tim ipak preteruje do te mere da ti se povraca. U stvari , mislim da se ide iz krajnosti u krajnost i to je ono sto ne valja u svemu.
 
Mislim da si pogresila sto nisi otisla na proveru engleskog i rada na racunarima. Jednostavno ljudi moraju da znaju koga zaposljavaju i naravno da zele sposebne ljude. To sto su te zvali znaci da si prosla a to je vec dosta zar ne? Engleski sigurno znas, i tu si mogla da prodjes a pretpostavljam i rad na racunaru. U sustini sad si mogla da budes na poslu u onoj recimo otmenoj firmi. Nekad jednostavno neke stvari moras da progutas. Ako budes toliko ponosna mislim da ce ti proci dosta prilika za dobar i dobro placen posao. Ali eto to je samo moje misljenje...
 
A super su i oglasi kad traze nekog mladog, lepog, sa znanjem Engleskog + jos jednog jezika, rada na racunaru...itd. za platu od 20 000din da radi 12 sati dnevno... :D

Evo sta sam jasve istestirao:
1. Test inteligencije
2. Test licnosti
3. Psiho test
4. Test Engleskog
5. Test rada na racunaru...
...a od pitanja iz struke ni traga...

Ma naravno, da ja imam firmu iscimao bih one koje treba da zaposlim, ali problem je u tom odnosu prema potencijalnom zaposlenom, izgleda im je prvo zadatak da objasne da si ti niko i nista i da mogu da te zamene za cas ako hoce...
 
Mislim da je neki vid testa neophodan, ali dajte ljudi budite realni, ne pravite od sebe NASU. Kad hoces da nadjes posao u knjizari mas' ti vade 5 dana, testiranja (slazem se za engleski i racunare ali neke stvari su nedopustive), razgovori: "a gde sebe vidite za 3,5 godina?" "da li imate dugu vezu i kada nameravate da se vencate" i sl, a na kraju plata 11000 din.

Hocu da kazem, nije frka u testu, ali treba izabrati ono sto ce zaista pokazati koji kandidat ima neophodne sposobnosti. Svi znamo da se glupi podaci ne pamte i ne mogu da se pamte i ne treba da se pamte. Test inteligencije nista ne govori, ima puno budala ciji je IQ veoma visok.

Ja sam za to da se testiraju vestine i znanja koja ce zaista biti potrebna na poslu.
 
U chemu je problem? Ja da imam svoju firmu isto bih tako istestirao potencijalne radnike.
Mislim, ako ti je smor da uradish nekoliko testova, kako cesh kasnije da radish 40h nedeljno?
Druga stvar - izbor testova i pitanja je stvar onoga ko testove daje, tj. shta on smatra bitnim. Shta ima ispitanik da gundja shto ga pitaju da li mu je nekad umro hrchak zbog nemara? Te testove sastavljaju psiholozi koji vrlo dobro znaju svrhu svakog pitanja, ma koliko nekad laicima delovala chudno.
 
Postoje neke stvari koje poslodavac ne sme da te pita na razgovoru za posao.

I neke stvari koje zaista za posao nisu bitne. Kafe kuvarica ne mora da zna engleski, npr.

Umesto testa inteligencije bolje je koristiti razgovor, ponavljam, ima mnogo visokointeligentnih ljudi koji su potpuno nesposobni da rade. Na kraju, ne mogu psiholozi da pisu strucne testove iz npr. hemije, niti strani testovi mogu da se upotrebljavaju kod nas, u vecini slucajeva.
 
izvinjavam se svima, nisam bila na mrezi pa sad tek procitah sve ovo.

sa svima se donekle slatem , ali pricam o onim nenormalnim pitanjima!

zar je za mene kao hemicara bitno gde je i kada Ajnstajn zavrsio skolu? ili je mozda bitno da razumem teoriju relativiteta?
e o tome pricam. svakako da svako moze da zavrsi fakultet, ali ja u odnos sa ljudima ne ulazim sa predrasudama kao sto je ovde bio slucaj.

i da, nije mi zao sto nisam otisla na razgovore, jer oni koji su primljeni bili su po 3 meseca na probnom radu, a onda je ponovo objavljen konkurs!

toliko o validnosti testova.
 
Evo sta sam jasve istestirao:
1. Test inteligencije
2. Test licnosti
3. Psiho test
4. Test Engleskog
5. Test rada na racunaru...
...a od pitanja iz struke ni traga...
Tako i treba da bude. Valjda bi tvoja diplaoma trebala nešto da znači, pa čemu onda pitanja iz struke. E sada što je sistem vrednosti poremećen, pa oni sa diplomom nemaju veze sa životom to je nešto drugo.
A i sve ovo što se radi u velikim firmama radi se po svetskim standardima, ali mi nismo navikli na to.
 
Ali cekaj, ako ti odes na testiranje za, npr. hemicara (recimo, hemicara, jer to je bio primer, moze bilo sta) a dobijes pitanja za koja vidis da nemaju veze sa tvojom strukom, moras da se zapitas. Zar nemas prava da se zapitas sta hoce time da postignu, posto ocigledno ne zele da ocene ko bolje poznaje svoju materiju. To moze tek da se vidi kroz rad.

Nego svi znamo da mnoge od tih testova ne smislja tim psihologa vec vlasnici firme, dok se kod onih vecih, insotranih, mnogi uvoze iz inostranstva.

I naravno da ce me zanimati sve sto ima veze sa preduzece u kome cu, mozda, raditi. Izbor treba da bude dvosmeran, i radnik ima pravo na pitanja i "testiranja" potencijalnih gazda.
 
Sto se tice Ajnstajna i hemichara, meni to ulazi u oblast "opshta kultura" za nekog ko se bavi prirodnom naukom.
Ja bih se složio sa tim.

Da ja imam svoju firmu izmučio bih ljude, jer ljudi su danas velike budale (radio sam sa svakvim ljudima pa zato i tvrdim ovako nešto). Pa koja budala bi zapošljavala nepismene, nesposobne, glupe.... i to na svoju štetu?
Nego šta. Treba sve proveriti koliko su ljudi inteligentni i sposobni. Imam i ja fakultetsku diplomu, odradio sam gomilu testova i provera i ne žalim se.
 

Back
Top