TZV. TESTOVI INTELIGENCIJE I SPOSOBNOSTI

Ne znam da li se ovakve neverovatne stvari dešavaju samo meni ili još neko ima slična iskustva.

Evo o čemu se ustvari radi.

Skoro su dve ogromne firme,(neću da ih imenujem, jer ne zaslužuju besplatnu reklamu), otvorile konkurse za dipl.hemičare, što je moja struka. Pošaljem ja dokumenta on-line i čekam. Kad posle nekoliko dana dobijem pozive i od jedne i od druge firme. Bila sam srećna kao da sam već dobila posao. Jedan razgovor je trebao da bude par dana pre drugog, a ja zadovoljna sto ću moći da odem na oba. Pojavim se ja na prvom u zakazano vreme, kad tamo sedi već gomila ljudi u improvizovanim klupama u kantini i svi se nešto tresu i preznojavaju. Ispred svih sede neki ljudi u belim mantilima, oni su komisija. Uđem i ja predstavim se i oni mi kažu gde da sednem. Već mi je malo bilo nelagodno, ali ok videću šta dalje. Onda je dosla zena sa zapečaćenom kutijom i otvorili su je tu pred nama.

Ja gledam i ne verujem! Oni vade testove iz te kutije i dele svima. Jedva sam se suzdržala da se ne nasmejem, jer sam se osećala kao na prijemnom za srednju školu. Objasne nam kako i koliko vremena imamo da uradimo test. Pogledam ja ono i ne verujem svojim očima. Ti ljudi kao da su proveravali da li smo mi stvarno zavrsili fakultet! Pitanja su bila neverovatna. Između ostalog bilo je neko o nekim koeficijentima i konstantama koje ne smeju da se uče napamet jer su totalno promenljive stvari u odnosu na uslove pod kojim se radi! Moja neverica je bila tolika da sam očekivala da iz nekog budžaka iskoči neka skrivena kamera,(pošto nisam baš toliko poznata da iskoči Nemoguća misija). Gledam ja ono, gledam one ljude, znoje se, tresu se, grickaju olovke...

Ispišem sve što sam znala, a znala sam dosta i krenem prema onoj komisiji. Pitam ih jel oni stvarno misle da je ovakav test potreban da bi se neko primio ,a oni mi odgovore kako moraju da budu sigurni da taj neko zna šta treba da radi, jer nema učenja u hodu. Totalni ludaci. Pitanja u testu i posao koji će taj neko da radi veze nemaju jedno sa drugim.

I, tako je to prošlo. Čekam ja sad onaj drugi razgovor. Došao je i taj dan i ja odem u Bgd pošto je tamo bilo testiranje. A tamo otprilike isto, samo mnogo, mnogo otmenije. Veliki amfiteatar, kožne stolice, itd., i naravno gomila ljudi.

Sednem ja i čekam. Donose nam tri sveske, nimalo tanke i kažu imate dva sata da to popunite. Gledam i uhvati me još veća neverica nego ono pre neki dan.

Logicki zadaci, najfinija gradacija, valjda da vide da li si kreten ili ipak imaš nešto u glavi.

Matematički zadaci, od prostog računa do integrala.

Hemija, milion naučnika i podaci o njima koji treba da se popune. Majke mi nisam znala krvne grupe i brojeve ličnih karata, a o procesima, jedinjenjima i sličnim stvarima ni slova.

I na kraju test inteligencije kome tu uopšte nije mesto , po mom mišljenju.

Uradim ja to sve, okrenem se i odem.

Obe firme su me zvale na proveru engleskog jezika i rada na računaru i to je bila poslednja kap. Nisam ni otišla.

I tako ja ostadoh bez potvrde da li sam stvarno završila fakultet ili je ona diploma eto tu zato što to tako treba, a naravno ostadoh i bez posla. Mada pojma nema ni da li bih, ni kako bih se uklopila u tako bolesne sisteme.

Iskreno, iz revolta sam prestala da kupujem proizvode dotičnih firmi mada mi to teško pada, ali držim se za sada.
 
u, u, teorija relativiteta!
znam ja!
to je "ništa nije brže od svetlosti". sad, kakve to veze ima sa relativitetom, pojma nemam.


enivej,
kapiram da sastavljači testova imaju NEKU poentu i cilj u glavi, jednom kada krenu da sastavljaju test.
ali šta će im Ajnštajn... pa, valjda... otkud znam.
jesu bili ponuđeni odgovori?
možda su samo hteli da vide imaš li okvirnu predstavu o tome.
možda su se odgovori bodovali po sistemu 3 poena, 1 poen, -1 poen? pa, ono, kao, ako kažeš da je rođen 1920. dobiješ -1, a ako ubodeš tačno...
meni je to logično.
očekuju da imaš predstavu.
sad je pitanje koga su zvali na drugi razgovor, one sa najviše poena ili one sa srednjim brojem poena? to bi, eto, mene zanimalo. da li je pozitivno da znaš mnogo trivije ili je to negativno.

e, sad, šta su im trebali oni koeficijenti... možda su i oni bodovani isto?

meni to deluje logično.
 
naravno da nemas pojma kakvi su rezultati onih drugih, a iskreno ni o tvojima ti bas puno ne pricaju.
nemam nista protiv razgovora sa psihologom, ali ona pitanja su neverovatna.
nije bilo u pitanju kada je rodjen Ajnstajn nego u koju skolu i kada je isao. sta to mene briga pa ne pisem mu biografiju.
e, a sad: sto se tice privatne firme, imam je i ja. medjutim kad mi treba radnica koja ce da prodaje moje rukotvorine, znate kako me interesuje da li joj je IQ 100, ili je mozda veci, ili cak manji.
bitno je da zna da racuna, da kapira kasu, da je ljubazna, simpaticna i da hoce da radi.
mislim da bi mi test sposobnosti verovatno pomogao da procenim da li voli da krade, salim se naravno.
ma ljudi bre ovde se sve radi nakaradno. ne mislim da sam najpametnija ali ne dozvoljavam da me neko vredja i procenjuje a da nije progovorio ni rec samnom.
 
Posle 48 ispita na fakultetu, koje sam položila kod prof.dr-a, treba da me ispituju neki diletanti. Nemam reči, prosto sam zapanjena. Važnije su znači njihove ocene od profesorskih, i ko mi garantuje da ću zadovoljiti njihovo (ne)znanje.

Užas! To je odraz pogrešnog shvatanja ulaska u Evropu.:shock:
 
Posle 48 ispita na fakultetu, koje sam položila kod prof.dr-a, treba da me ispituju neki diletanti. Nemam reči, prosto sam zapanjena. Važnije su znači njihove ocene od profesorskih, i ko mi garantuje da ću zadovoljiti njihovo (ne)znanje.

Užas! To je odraz pogrešnog shvatanja ulaska u Evropu.:shock:
 
Jako ste razmazheni.
Ochekujete da vas na intervjuu dochekaju kao velichanstva. Zaboravljate da su firme nechije vlasnishtvo i da taj neko ima puno pravo da na koji god nachin odluchi koga ce primiti da placa. Ako smatra da je njegova procena "jacha" od diplome - to je njegovo puno pravo i nikom nije odgovoran (osim samom sebi). Ako imate neki problem sa tim i mislite da vam je ispod chasti - pokrenite svoju firmu.
 
Pa u stvari nasi se sve vise poistovecuju sa zapadom. Ovde recimo skoro da ih je briga za diplomu. Prvo te ispitaju sta znas , moras to da pokazes prakticno a uz to prodjes neke psiholoske testove pune zamki. Kada kazes da imas tu i tu diplomu, veruje ti se na rec. Ne proverava se ali u slucaju provere, ako si lagao, nadrljas na duge staze.
 
Posao kojim bih ja trebalo da se bavim, (a uostalom i konkursi na koje sam se javljala su upravo to), je usko vezan za recimo jednu prostoriju tj. laboratoriju. Frekvencija ljudi je tu toliko mala, da mozes da budes i nem, tako da nemaju pojma kakva je tvoja opsta kultura.

Dobijes uzorak, obavis analizu, napises izvestaj i prosledis, to je sve.
MORAS DA IMAS ZNANJE,KOJE SAM JA POSTENO STICALA DA BI MOGAO DA STOJIS IZA TOGA STO POTPISES!
U suprotnom nemas tu sta da trazis.

E da su oni na tom nivou mene proveravali, ja ne bih imala nista protiv, niti bih verovatno toliko obratila paznju na ona druga pitanja.

I jos nesto, ako ce neko da mi proverava IQ, psihu i opstu kulturu, TAJ MORA DA IMA LICENCU ZA TO, A NE DA MI NEKO TAMO SKIDA SA NETA KOJEKAKVE GLUPOSTI I PRAVI SE PAMETAN.
 
Ne, ja znam sta je to, nego vidim da svi smatrajud a je rec o necemu sto je opsta kultura, a niko da mi odgovori.

Samo slabo obrazovan covek moze da smatra da onaj ko zna fiziku automatski mora da zna i hemiju... Ne kazem, neke oblasti fizike se oslanjaju na hemiju i obrnuto, ali generalno nemaju mnogo dodirnih tacaka u nacinu na koji se izucavaju.

Evo, aj sam oduvek bila dobra iz fizike, fiziku volim i znam (ne kao profesionalac, ali mi je ok) dok sam iz hemije oduvek bila duduk poslednji, nikad ami nije bila jasna, narocito organska.
 
Za devojku br 1: teshko ce se ovde neko smarati da ti drzhi chas iz teorije relativiteta i bilo shta dokazuje. Mozhesh da prihvatish da su njene osnove stvar opshte kulture akademski obrazovane osobe, ili nemoj.

Za devojku br. 2: ovde nije vishe komunizam, pa da 4 godine izbubash diplomu, zaposlish se u drushtvenoj firmi preko "varijante" i za 30-ak godina rutinskog posla dobijesh pozlacen sat i ispracaj u penziju.

Mozhesh misliti, merili ti IQ i kulturu... Pa nisu ti gace skinuli.
 
E kada pročitam sve ovo komentare, ja onda poželim da vas još više i još gore testiraju, da budu toliko rigorozni da izludite. Već sam u okviru jednog boga rekao ali ponoviću: 95% stanovništva u ovoj zemlji je funkcionalno pismeno (za one koji ne znaju šta to znači evo i objašnjenje: oni znaju samo da čitaju i pišu), 2% visoko obrazovanih (to se misli na one sa diplomom od kojih 99,9% se buni kada im neko postavi test inteligencije, i još se vređaju kada ne znaju stari koje se tiču opšte kulture), a ostatak je neka sredina. Međutim kada pogledam koliko ne znaju ovi visoko obrazovani onda mogu misliti koliko tih 3% nešto zna.
Želim vam u budućnosti od vaših poslodavaca što više maltretiranja kada se već toliko bunite i ne znate elementarne stvari a zovete se ''akadmemski građani'' ove zemlje! To vam zaista od srca želim!
 
LePiaf, pod 2. si potpuno u pravu. Izgleda da se zaboravlja da gazda (vlasnik, direktor, kako hocete) u svojoj firmi moze i ima prava da zaposljava koga hoce i po kriterijumima koje sam odredjuje.
A bas tako je bilo, diploma, posao bez provere ili kao na odredjeno (cista formalnost) i onda kuliranje. Ostavljano je ljudima na savesti da li stvarno hoce da rade ili ih boli uvo.
A i pod 1. :)
 

Back
Top