Polifonija - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

oziman

Polifonija

Oceni ovaj blog
Nista nas ne moze vise pribliziti sustini sveta i zivota od shvatanja kvalitativne mnozine i analogije melodije. To nam moze biti velika pomoc u nastojanju da se otgrnemo iluzije i da naslutimo ono sto mi jesmo izvan pojave,opazanja, izvan uzroka i posledice, izvan rodjenja i smrti, izvan zadovljstva i patnje.

Sve tece "Panta rei" govorio je Heraklit. "Zivot je reka", govorili su istocnjacki mistici.
Ovo zvuci kao obicna poslovica, metafore bez znacenja. Ali, znacenje ovoga je ogromno.
Zivot je trajanje, tok. Zivot nije staticna slika u jednoj tacki prostora. Kada kazem "JA" ne mislim na opazaj sliku koju vidim ovog trenutka, ove 2009.godine u ovoj tacki prostora. Ne! Kada kazem "JA" u svesti imam neiskaziv osecaj celokupne moje proslosti, svega sto sam video, opazio, osetio. Sve je tu sadrzano u osecaju "JA" i to nije sadrzano u njemu kao neke stvari poredjane jedna do druge, vec sadrzano u stanju uzajamnog prozimanja. U stanju slicnom melodiji, gde su sve note u potenciji, virtuelno sadrzane.

Dakle ja sam melodija, vi ste melodija, kamen na zemlji je melodija. Melodija koja sadrzi celu proslost mene, vas, kamena.

Na ovoj slici videmo dva opazaja dva tela koja se dodiruju. To je ono sto vidimo objektivno. Medjutim subjektivno imamo susret dvaju melodija. Melodija zivota ove devojke i melodija zivota ovog muskarca susrele su se u novoj koja obuhvata oboje. U harmonijskom nizu u kome se one harmonski dopunjuju. Kontrapunkt je analogija toga. Betovenova simfonija ili jasniji primer Bahova muzika, sadrzi se od mnostva posebnih melodija koje imaju svoj zivot i svaka bi se mogle izdvojiti iz celine i svirati zasebno. Medjutim, u jednoj Bahovoj fugi one su stopljene u melodiju "vise vrste" u kojoj se harmonski ujedunjuju.

Gde su sada nase individue u svoj toj kakofoniji "zvukova" od minerala, amebe do coveka ?

Odgovor je da je individualna egzistencija jedna takva melodija u "Polifoniji univerzuma" . Medjutim, ova fuga nije harmonicna. U vecini je ona napadana divergentnim melodijama druge vrste, koje pokusavaju da je preuzmu i uniste. Da je asimiluju.
Svaki susret dva entiteta na ovom svetu susret je dve melodije u Bahovoj fugi. Ako su one saglasne, imacemo harmoniju, ako nisu, imacemo disonancu ili cak pobijanje, nesto slicno inteferenciji. Zato covek ima intelekt koji sluzi da ucvrsti u obliku slika melodije sa kojima dolazi u dodir, i da pokusa da one koje prete da je uniste izbegne, a da one sa kojima bi cinila harmoniju sretne i stopi se sa njima.
Interkacija u ovome svetu nije interakcija opazajnih slika, koje postoje samo u svesti, vec interakcija melodija.

Ali, moramo naglasiti da je ovo samo analogija. Moramo imati u vidu da u oblasti o kojoj govorimo ne vaze zakoni uzroka i posledice, zakoni prostiranja, postajanja i nestajanja. Naravno, melodija je samo analogija transcendnentnih desavanja i ne mozemo iz nje izvlaciti odgovore koje ce intelekt moci da razume, ali to je analogija koja nam moze pruziti bar neku naznaku i to naznaku zasnovanu na intuciji, ne na saznanju.

Pošalji "Polifonija" na Facebook Pošalji "Polifonija" na Google Pošalji "Polifonija" na My Yahoo! Pošalji "Polifonija" na Live Pošalji "Polifonija" na MySpace Pošalji "Polifonija" na Twitter Pošalji "Polifonija" na Digg Pošalji "Polifonija" na del.icio.us

Ažurirano 01.09.2016. u 16:50, autor: oziman

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. EuReKa44 (avatar)
    Jako neobicno,nesvakidasnje i krajnje interesantno receno.
    Svidja mi se analogija,iako sam nezajazljivi konzument,ali los poznavalac muzike
  2. oziman (avatar)
    Muzika je ovde kao najneposrednija umetnost uzeta samo kao sredstvo koje nas moze pribliziti onome sto je Bergson nazvao "Kvalitativna mnozina".
    Dakle poenta je u tome da pronadjemo u sebi nesto sto je mnostvo ali mnostvo koje nije jukstapozicija objekata u prostoru, vec svojevrsna fuzija gde je mnostvo samo u potenciji virtuelno sadrzano. A nema jasnijeg primera od toga od melodije gde su note sadrzane upravo tako.. Virtuelno a ne aktuelno.

Ali osim muzike mozemo uzeti jos mnostvo primera jer je kvalitativna mnozina svuda. Supstrat,sustina svega..

Ako te zanima na ovom blogu sam o tome pisao a preneo sam i neke Bergsonove citate:
    http://forum.krstarica.com/blog.php?b=5997