Australija? - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

nesons

Australija?

Oceni ovaj blog
(Tekst bloga nastao inspirisan na jednom 4umu, od jedne Gale a izvor: rekla/kazala)

Šta reći o ogromnom ostrvu na koje su Englezi deportovali zarobljenike pre 300 godina kad su i našli to toliko daleko parče zemlje? Samim tim znači ne vredi skoro ništa Zemlja kojoj su glavne atrakcije Kenguri, Koale i zgrada Opere (ako se ne slikas ispred Opere, niko neće znati da si bio u Australiji), beskrajna polja peska gde je i “čuvena crvena stena’’, dva poznata grada i glavni nepoznat grad. Toliko daleka zemlja da ni vesti odande ne stižu a kamoli da neko plati turističku kartu a kamoli boravak od 15 dana, što tamo ne znači ništa jer put traje 24 sata sa 3-4 uzletanja i sletanja, a možda i odmorom negde u Kini. Znači džak para za boravak od bar 30 dana. Kengure I Koale sam video u zoo vrtu, zgradu njihove opere na slikama i TV-u, pustinja nema šta da se gleda, gradovi preslikani Američki kao u filmovima iz Majamija. Tu su i zaboravljeni Aboridžini, koje više niko, odavno ništa ne pita, osim Engleza koji kad su došli i upirali prstom u životinju koja skače i pitali kako se to zove, a ovi rekli ‘’Kangaroo’’ što na njihovom jeziku znači: ne razumem bre!
Da ste slušali moju profesoricu Srpskog pre 12-tak godina i priču o Australiji kad je išla u posetu svom sinu, koji živi tamo, prvo što je rekla: Toliko žutokosih i crvenokožih, pegavih i gadnih ljudi nisam u životu videla! Ostalo joj je bilo nebitno, proveli su je da vidi sve ali gadni ljudi su na sve strane . Šta reći, to su modifikovani Englezi, požuteli od sunca, koje su originalni Englezi ostavili kao zarobljenike da se množe za kurvama koje su stigle u drugoj turi, brodom. Malo vedrine su uneli drugi ljudi sa drugih strana sveta, ali koje su u poslednjih 15-tak godina vlasti Australije počeli da raspoređuju po pustinjama, ne bi li se primili i oživeli nenaseljene predele, ali tri grada su centri gde se bolje živi pa masu nisu mogli kontrolisati lako. Naši ljudi tamo, su uglavnom otišli jako davno i malo ko od njih se vraćao u poslednjih 30 godina, ako i jeste bili su jednom ili dva puta u rodnoj zemlji, tako da su ih ovdašnji rođaci skoro zaboravili a setili ih se kad nam zemlja zapala u krizu. Nesloga naših ljudi tamo je prisutna od kad su i krenuli da se naseljavaju, kad kažem naših, mislim na ljude sa prostora bivše Yuge. Divljanje i razbijanje prozora pred velike praznike na obe strane, podeljena mesta za izlazak, nesloga na poslu sa našima i njihovima, podkopavanje, … totalni haos i agresija od malih nogu, kako su ih I naučili, dok smo mi I počeli to da ‘’zaboravljamo’’. Na odmor se ide jednom godišnje po 15 dana, maksimum 30 što je malo ako bi se išlo u domovinu, treba para poneti za svakog od rođaka jer nije se išlo toliko godina, trebaju napraviti utisak da se mnogo ima a malo vremena za odmor. Pričaju da imaju po tri kuće, svako po auto, dobre poslove, mnogo obaveza,… nude nam da dođemo, slikaju nas, posećuju, a čim odu nazad… nikad nas se ni ne sete, a kamoli da pošalju slike.
Šta bi dobro moglo da bude u toj zemlji? Ne znam, standard je verovatno bolji, ko se navikne da živi tamo duže od bar pet godina i ostaće tamo. Ko se vrati pre, ništa nije uradio. Upoznao sam i par Australijanaca sa kojima sam radio. Ako ne znaš da igraš Kriket, ili ne znaš ništa o Kriketu, trebao bi bar dobro da piješ i imaš para da častiš, ne bi li imali tema za razgovor, za neke druge ‘’teme’’ i nisu.
Sve priče o Australiji se nekako završe sa onim: najbolje je otići na Novi Zeland! To je tu negde u komšiluku Australije, jeste da su svi opet ružni tj. lice na komšije, ali je kažu priroda neverovatna na tako malom parčetu zemlje, a ko voli jagnjetinu… zavoleće Zeland još više.
(24.12 2009)

Pošalji "Australija?" na Facebook Pošalji "Australija?" na Google Pošalji "Australija?" na My Yahoo! Pošalji "Australija?" na Live Pošalji "Australija?" na MySpace Pošalji "Australija?" na Twitter Pošalji "Australija?" na Digg Pošalji "Australija?" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. rumplstilckin (avatar)
    Pa nema veze sto su je naselili lopovi i *****, nego kako su se snasli i organizovali, zer ne? Mi smo eto recimo potomci Nemanjica, Svetog Save itd, pa ti vidi gde smo mi zadnjih 20godina a gde su oni.
  2. nesons (avatar)
    Mi smo i dalje u centru sveta, a oni na kraju sveta
  3. rumplstilckin (avatar)
    Centar DA, ali siromastva!!! Bolje i u P.M. ali da se zivi ko covek a ne kao prosjak.