SPORAZUMI SA SOBOM - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

širom zatvorenih očiju

SPORAZUMI SA SOBOM

Oceni ovaj blog
Ako neko izrazi svoje misljenje i kaze vam:"Hej,bas si debeo!",nemojte to shvatiti licno,jer istina je da se ta osoba bavi sopstvenim osecanjima,verovanjima i misljenjima.
Ta osoba pokusava da vam posalje otrov,i ako vi to shvatite licno,onda cete primiti taj otrov i on ce postati vas.
Licno shvatanje stvari ucinice da postanete lak plen tih grabljiuvica,"crnih magova".
Oni lako mogu da skrenu vasu paznju samo jednim svojim misljenjem i da vas nahrane bilo kakvi otrovom,a zbog toga sto sve to shvatate licno,vi cete ga progutati..

Kad stvari shvatate licno,vi se osecate uvredjenim i reagujete tako sto branite svoja uverenja i na taj nacin stvarate konflikte.
Vi "od komaraca pravite magarca",jer imate potrebe da budete u pravu i da dokazete da drugi nisu u pravu.
Vi,takodje,nastojite da dokazete kako imate pravo,izrazavajuci svoje misljenje.
Na isti nacin,sto god da osecate ili cinite,to predstavlja samo projekciju vaseg licnog sna,odraz vasih licnih sporazuma.
Ono sto govorite,ono sto radite i misljenja koja imate u skladu su sa sporazumima koje ste sklopili,a ti sporazumi nemaju nikakve veze sa mnom.
Meni nije vazno sto vi mislite o meni i ja vase misljenje ne shvatam licno.
Ja ne shvatam licno kad mi ljudi kazu:"Miguele,ti si sjajan!",a takodje ne shvatam licno ni kada mi kazu."Miguele,ti si grozan!".
Ja znam da cete mi vi kada ste srecni reci:"Miguele,ti si pravi andjeo!",a kada ste ljuti na mene reci cete:"O,Miguele,ti si odratan..pravi si djavo!Kako mozes da radis takve stvari?!"
U svakom slucaju ovi sudovi ne uticu na mene,jer znam kakav sam ja.
Nije mi potrebno da budem prihvacen.
Nemam potrebu da cujem:"Miguele,to odlicno radis!" ili "Kako se samo usudjujes to da radis,Miguele!".

Ne,ja te stvari ne shvatam licno.
Sto god vi mislili,sto god da osecate,ja znam da je to vas problem,a ne moj.
To je vas nacin gledanja na svet.
To nije nista licno,jer se vi bavite sobom,a ne sa mnom.
Drugi ce uvek imati svoje misljenje u skladu sa njihovim sistemom verovanja,tako da nista od onog sto oni misle nema nikakve veze sa mnom,vec sa njima.
Mozda cete mi cak reci:"Miguele,tvoje reci mi nanose bol!".
Ali,vi niste povredjeni zbog onoga sto vam ja govorim;stvar je u tome da ono sto vam ja govorim ustvari povredjuje rane koje vi vec imate.
Vi povredjujete sami sebe.
Nema nikakve sanse da tako nesto ja shvatim licno.

Ne zbog toga sto vam ja ne verujem ili nemam poverenja u vas,vec zato sto ja znam da vi gledate svet drugim ocima,svojim ocima.
Vi stvarate u svojoj glavi citavu sliku ili film,a u tom filmu vi ste reziser,vi ste producent,vi ste glavni glumac ili glumica.
Svi ostali igraju sporedne uloge.
To je vas film.

Nacin na koji vi posmatrate taj film u skladu je sa sporazumima koje ste sklopili sa zivotom.
Vase glediste je nesto sto je licno vase.
To je samo vasa istina i nicija vise.
Dakle,ako se vi naljutite na mene,ja znam da se vi,ustvari,bavite sobom.
Ja sam vam pruzio izgovor da se naljutite.
A vi se ljutite zbog toga sto se bojite,zbog toga sto se bavite strahom.
Ako se vi ne bojite,nema nacina da se naljutite na mene.
Ako se ne bojite,nema sanse da me mrzite.
Ako se ne bojite,nema sanse da budete ljubomorni ili tuzni...

DON MIGUEL RUIZ

Ps.Ovo je sjajan clanak za preispitivanje sebe i svojih postupaka i stavova u ponasanju koje ispoljavamo prema drugima.
Za sve vas,a posebno za Parkera koji je u proslom blogu ("Mitota",takodje Ruizov tekst) trazio nastavak pomenute price..

Pošalji "SPORAZUMI SA SOBOM" na Facebook Pošalji "SPORAZUMI SA SOBOM" na Google Pošalji "SPORAZUMI SA SOBOM" na My Yahoo! Pošalji "SPORAZUMI SA SOBOM" na Live Pošalji "SPORAZUMI SA SOBOM" na MySpace Pošalji "SPORAZUMI SA SOBOM" na Twitter Pošalji "SPORAZUMI SA SOBOM" na Digg Pošalji "SPORAZUMI SA SOBOM" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. parker 71 (avatar)

mi, ipak, nismo don migueli...
    osim toga, vecina ljudi koji pisu blogove ocekuju neki feedback sto je
    vise puta napominjano od mnogih. pa, mislim da je to nesto drugo...
    mi nismo kastanede ili neke slicne velicine pa nas zanima valja li ono
    sto pisemo... jer ne mozemo suditi sami o sebi u onoj meri koliko to
    mozemo kad se radi o drugim zivotnim situacijama...
  2. Arhimed 1 (avatar)
    Fantastičan izbor draga Lejla i drago mi je i nikada ništa nisam čitao ništa od Ruiza što se moja jedna misao u potpunosti uklapa u ovo o čemu on piše: Način na koji govorimo o nečemu ili nekome, najviše govori o nama. ali toga nismo svesni. I uvek treba imati na umu draga Lejla ono Ruizovo "...ništa lično." - jedino je to uvek lično.
  3. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio parker 71

mi, ipak, nismo don migueli...
    osim toga, vecina ljudi koji pisu blogove ocekuju neki feedback sto je
    vise puta napominjano od mnogih. pa, mislim da je to "..nesto drugo...
    mi nismo kastanede ili neke slicne velicine pa nas zanima valja li ono
    sto pisemo... jer ne mozemo suditi sami o sebi u onoj meri koliko to
    mozemo kad se radi o drugim zivotnim situacijama...
    "...jer ne mozemo suditi sami o sebi u onoj meri koliko to mozemo kada se radi o drugim zivbotnim situacijama..."(citat)
    Iskreno,Parkeru,nije mi jasan ovaj tvoj komentar.
    ...ili ti nisi razumeo poruku koja proizilazi iz Ruizovog teksta?
    Ovde se ne radi o kvalitetu tekstova na blogu,pa nema potrebe iste komentarisati "kastanedama"."feedbackom", identifikacijom sa "nekim miguelima"..etc.
    Ovde se govori o stavovima i misljenjima drugih osoba koje oni iznose o nama,a koje treba da posmatramo u svetlu "sporazuma sa nama samima" (kako naslov teksta i pokusava da nas usmeri).
    Pa sad,koliko sam bila jasna,ne znam..`ajde jos jednom obrati paznju na tekst..
  4. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio Arhimed 1
    Fantastičan izbor draga Lejla i drago mi je i nikada ništa nisam čitao ništa od Ruiza što se moja jedna misao u potpunosti uklapa u ovo o čemu on piše: Način na koji govorimo o nečemu ili nekome, najviše govori o nama. ali toga nismo svesni. I uvek treba imati na umu draga Lejla ono Ruizovo "...ništa lično." - jedino je to uvek lično.
    Bas tako Arhi..kljucna setenca u nasim interpesonalnim odnosima i treba da bude u smislu "nista licno"( ja sam to vec nekoliko puta stavljala u svojim komentarima na pojedine tekstove ovde).
    Drago mi je sto si razumeo Ruizovu poruku..znaci da ovaj tekst nije uzaludno postavljen na Blogu.
  5. RiadaT. (avatar)
    Da bi razmisljali kao Don Miguel Ruiz trebali bi biti bogovi.
    Mislim da nijedan čovjek ne može biti toliko jak da ga ne dotiče ono što o njemu drugi misle,tj.kažu.Pri tom ne mislim,naravno,na sva mišljenja.Ja se vodim po principu:"Ne gledaj šta ti kaže,nego KO ti kaže.
    Zapravo,mislim da je u ljudskoj prirodi potreba za potvrdjivanjem,na ovaj ili onaj način....ili sam ja možda konzervativna!?
  6. lejla.al.dbuni (avatar)
    Citat Original postavio RiadaT.
    Da bi razmisljali kao Don Miguel Ruiz trebali bi biti bogovi.
    Mislim da nijedan čovjek ne može biti toliko jak da ga ne dotiče ono što o njemu drugi misle,tj.kažu.Pri tom ne mislim,naravno,na sva mišljenja.Ja se vodim po principu:"Ne gledaj šta ti kaže,nego KO ti kaže.
    Zapravo,mislim da je u ljudskoj prirodi potreba za potvrdjivanjem,na ovaj ili onaj način....ili sam ja možda konzervativna!?
    Nije to konzervativnost,Riada..
    To je samo potreba da razmislimo o onome sta nam drugi kaze u formi misljenja o nama.
    U osnovi necije impresije o nama stoji njegov LICNI STAV koji ne mora da se apsolutno slaze sa misljenjem koji mi imamo o sebi samima.
    Na njegovo "vidjenje nas" moze uticati mnogo:misljenja drugih koje je cuo o nama,pogresno protumacene neke reci koje smo rekli o nekome ili necemu(posebno kad se izvade iz konteksta u kome su recene),moguci su trajni nesporazumi u komunikaciji(kad razmisljamo u "razlicitim misaonim kategorijama")
    ..jer smo sopstvene licnosti,bica sa razlicitim prioritetima,afinitetima i senzibilitetima..zar ne?.
    Lista uzrocno-posledicnih veza koje uticu na subjektivizam u oceni ljudi,stvari i dogadjaja je ogromna.

Dakle,da ne duzim..Ruiz samo zeli da nas usmeri u sledecem pravcu:kada neko iskaze svoj stav,misljenje ili ocenu o nama,potrebno je da razmislimo zasto je to rekao recima takvog znacenja i sardzaja,da pokusamo da razumemo to njegovo LICNO kao frustracioni sadrzaj nekih njegovih neresenih dilema o sebi samom..cesto iza njih stoje neki nereseni LICNI sukobi koji imaju frustracionu podlogu..
    E,sad koliko sam bila jasna..ne znam,ali to bi bio smisaoni znacaj ovog teksta.

Ps.Neki od nas ce se sloziti,a neki nece sa ovakvim Ruizovim vidjenjem jednog segmenta ponasanja ljudi u interpersonalnim relacijama..sve je stvar sopstvene percepcije i naseg dozivljenog iskustva o ovome..lepog ili manje lepog,da ne kazem ruznog..

Tvoje misljenje postujem,u svakom slucaju,Riada..
  7. RiadaT. (avatar)
    Lejla,meni je potpuno jasno šta Ruiz poručuje ovim tekstom,a isto tako i sama znam da ljudi često svoje lične stavove,načine razmišljanja,percepcije,kao i lične frustracije preinačuju u ono što govore drugima.Da,to je sjajan način,poimati stvari kao Ruiz.Naši životi bili bi mnogo mirniji,naši nervi "sačuvaniji" itd.
    Al,shvataš li ti šta ja pokušavam da kažem?
    Zamisli situaciju:Imala si grozan dan,na poslu su se stvari totalno zakomplicirale,kraj je mjeseca,a plate ni na pomolu,nisi platila režije,itd.itd.I onda naletiš na nekog(nebitno koga)koji ti kaže nešto(nebitno šta)al' to je nešto što tebi na neki način ne odgovara da čuješ.Kako bi ti reagirala?Da li bi ti to mirno prihvatila jer znas da ti je taj to rekao zato što je frustriran zbog ovog ili onog!?
    To je ono što ja pokušavam da kažem!
  8. lejla.al.dbuni (avatar)
    Svaki pocetak je tezak,posebno ako se krene sa "hirurskim rezovima" vlastitog zivota..ali nije nista tesko,ako se mora,kaze iskustvo u narodu.
    I jeste veoma tesko,ali je dostizno,moguce..
    Upocetku se na tom novom putu "preobracenja" slusaju razni komentare,od iscudjavanja i lazne brige do skarednosti i uvredljivosti.
    Samo par prijatelja ostaje u druzenju i dalje.
    Nakon nekog vremena,kad se situacija"stabilizuje",biva se od strane drugih "obelezen" trajno..ali to nas ogradjuje od konflikata sa okolinom,oslobadja stresa i donosi kakav-takav dusevni mir..
    Iskreno..malo li je?
    Zrtve se uvek moraju podnositi,a one su neminovne kada zastita naseg bica u pitanju..
    Licno,zadnjih 10-tak godina zivim po Ruizovom "receptu"..bilo je tesko prvih godinu-dve.
    Sada je sasvim Ok..verujem mi,draga moja Riada..

Ps.Mozda nisam trebala da blogujem ovaj tekst..kao sto dugo nisam htela ni da odgovaram na komentare u svom blogu..upravo zbog ovakvih stvari.
  9. spiholog (avatar)
    Samo mi mozemo nekome dati dozvolu da nas povredi.Ako mu je ne dajemo - nesemo ni moci da budemo povredjeni.To je velika vestina koju treba steci...
  10. parker 71 (avatar)
    izvinjavam se, nisam pazio na casu ...
    primenio sam jedno na drugo u svetlu skorasnje rasprave o komentarisanju ili ne blogova...
    i kazem to sto kazem, nije lose cuti sta kazu drugi o necemu nemerljivom kao sto je pisanje, slikanje... nesto slicno tome...
    jer i najveci zlocinci su mislili da su u pravu i slusali samo sebe... ali, ja nisam nikakav don...
  11. parker 71 (avatar)
    htedoh reci, to sto kazes ponekad vazi a ponekad ne vazi... jer, ne svodi
    se sve samo na vredjanje, namerno ili slucajno povredjivanje i slicno...