Vasar je bio...

ktv-i10597.gif


Davno je to bilo kada sam bio dete...

Tada jos sredstva informisanja nisu bila razvijena kao danas, pa je seoski dobosar objavljivao sve vece novosti i dogadjaje koji su se zbivli ili ce se zbiti u selu...Obavezno je pocinjao sa onim: "Narode, cujte i pocujte...", a zavrsavao sa "Smrt fasizmu - sloboda narodu!" Kako je to divno bilo, vi pojma nemate...

Mene je najvise obradovalo kada bi najavio veliki vasar, a tata meni i mami zvanicnim glasom za vecerom saopstio da u nedelju idemo svi troje na vasar...

U subotu na noc nisam mogao da spavam od uzbudjenja....Sutra idem na vasar! Posle, kada sam odrastao i putovao za Moskvu, Pariz, Bejrut, Karakas i jos mnoge velike gradove sveta - nisam se uzbudjivao ni blizu tako kao onda kada sam isao na - vasar!

U nedelju ujtru sam obavezno prvi ustao, zatim je mama spremila belu kafu i przenice za mene i tatu, pa smo doruckovali i onda smo svi prionuli na veliki ritual oblacenja.

Tata je obukao svecano grombi odelo koje je tesko mirisalo na naftalin i stavio sesir koji je samo u toj prilici nosio (inace je nosio francusku kapu), a mama se sva utegla u crnu uzanu suknlu sa belom cipkastom bluzom i visokim stiklama na kojima je jedva znala da koraca.

Meni su obukli crne kratke pantalonice i belu kosulju sa malom "crnogorskom" kravatom, zalizali mi kosu sa nekim smrdljivim uljem, tako da uopste nisam licio sam na sebe. Sumnjam da bi me moji pajtasi takvog prepoznali, a ako bi me i prepoznali jako bi se uplasili..

Uz put tata se vazno naklanjao svima i malo podizao svoj sesir u znak pozdrava, a mama se zavodnicki smesila i samo klimala glavicom...

Najvise sam mrzeo nekog cika Jovu koji je imao neki manijacki obicaj da me uvak kada prolazim kraj njega ustine grozno za obraz!

Jednom sam ga tako odvratno pogledao i izkezio se, da je brzo trgao ruku jer je shvatio da ocas moze ostati bez jednog prsta....Posle me vise nije stipao.

Na vasaru smo prvo isli da kupimo kretosa...Tu je moj tata sebi umislio da je jako veliki strucnjak u izboru ove meni ne bas drage poslastice...Pet puta smo obilazili sve satre dok konacno nije pobedosnosno rekao: "Ovaj je najbolji!" I kupili bi celu kilu koju smo samo prvi dan malo jeli, zatim ga stavili u spajz i kroz nedelju dana mama ga je diskretno bacila u smece..

Posle smo kupili za dedu i babu svilene i medene bombone, za deda Radu one paprene okrugle zelatinske bombone (on je iskljucivo jeo te i pio Mentol), a za jednu komsinicu sto joj je tata malkice namigivo kada niko ne bi video, kupio je onu licidersku lutku sa ogledalcem, na cega se mama zdravo mrstila...

Posle smo obilazili ringlspil i mene su stavili na jedan drveni autic koji nije imao ni volan, a mali mrsavi konjic je okretao ringlspil do besvesti...tako mi je bilo zao toga konjica... (Onda sam jos imao dobru dusu)

Posle smo gledali nozeve i brice, gde je tata uvek kupovao onu najvecu i najgrozniju. Nikad nisam uspeo da shvatim zasto to radi, mora da se plasio od necega ili da mu savest nije bila bas najcistija.

Onda smo obilazili deo gde se prodavala odeca i obuca...Tu se probalo, cenjlalo, dogovaralo...Hvala Bogu tu mi nikada nista nisu kupili...

E nakon toga je sledilo ono najstrasnije: isli smo gde se prodaje stoka i zivina! Tamo je tako smrdilo da se meni nesvestilo, morali su me vuci izmedju sebe...A tata se kao meni uz inat, raspitivao, cenjkao, pogadjao posto je koza, iako kozu nikada nismo imali niti je imao nameru da je kupi....

Tu smo izgubili ceo sat, a vec se i podne priblizilo...Tada smo otisli pod satru gde se rucalo i gde je pevacica zabavlala pijane goste...A pevacica ...sta da vam pricam...Sto kazu - ne bih je ni stapom dirno...Mrsava, krezubava odvratna.....

Al raja pripita, pa im se dopada kada zakresti "Cajku" ili imitira kako Cigancica vodu gazi...

Tata bi narucio tri porcije kobasica i kabezu za mene i mamu a za sebe pivo...Kobasice su bile crvene, ljute ko otrov i masne, tako da sam se ja vec posle prvih par zalogaja - ispovracao...mama me je kako tako oprala sa kabezom, a tata je mirne duse uzeo i pojeo i moju i maminu porciju... I popio jos par piva...I stigao u pravi stimung...

Onda su neki pijani tipovi poceli da gleduckaju moju mamu i nesto nepristojno dobacuju, a tata se gadno narogusio i pretio je treci svetski rat... mama je uspela nekako da nas neostecene izvuce iz kafane i krenuli smo polako kuci, svi razdrljeni, ocmoljeni i premoreni od vasarskih dogodovstina...

Jedino je drveni leptir koga sam gurao ispred sebe veselo klepetao krilima: klap, klap, klap....

zsj-luna.gif
 
nije lose... sacuvaste mamu nekako...
oduvek sam se pitao sta je to 'grombi','krombi', kako vec...
ko u pesmi bijelog dugmeta
"doci cu u krombi kaputu i cucu kad ti se moje ime omakne..." (jer kad ostaris...)
 
Upecatljiva slika vasara iz vremeplova..
Lepo nacrtani likovi mame,tate,komsije,sebe samog.
Veoma volim zivotinje,pa mi je bilo tuzno ugledati malog mrsavog konjica koji tegli ringispil..to mi je bila upecatljiva scena.
Ps.Verujem,inace,da si jos uvek dobar veliki decko,samo ponekad umes da budes zlocest,kad te isprovociraju..jel` da?
 

Back
Top