Pitanje svih pitanja - Sta posle? - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

oziman

Pitanje svih pitanja - Sta posle?

Oceni ovaj blog
Citat Original postavio Firebird Pogledaj poruku
***** je hard, lakše je verovati da ćeš biti neki anđeo, saibaba ili šta već hoćeš nego da će da ti padne sistem, crvi pojedu hardver i ćao-papa.
Ova recenica je tipicna za vecinu ljudi kada razmisljaju o smrti. To je ono sto kao svoju konkluziju o tome izvode i stari i mladi. Stari ljudi koji su se priblizili smrti na jedan korak, kada ih pitamo sta mislite o zivotu posle.. po pravilu dobijamo odgovor da nema niceg . Telo nestaje ..to oni vide. I kraj

Veoma je lako razmisljati tako "ocigledno". To skoro nije ni razmisljanje vec ,tako da kazem, zveranje oko sebe.
Materjalista zvera .... razmilsljanje mu je veliki problem. Njegov mozak je zamenila epruveta i retorta. Medjutim problem je i smrt i kako sada da on dodje do odgovora na to pitanje. Pa kako...lako! Tako sto ce i dalje zverati oko sebe i u epruvete. Dakle, telo umire, pojedu ga crvi. Kraj... nema!
Eto to je "rezon" prostog sirovog razuma ili vecine koja ne ume da razmislja, a koja je sebe nasla u jednom apsurdnom sistemu pogleda na svet...materijaliizmu i pozitivizmu.
Ali neka njih, nego jos gori su ovi koji vide da je taj stav skoro pa debilan, ali ni oni nisu u stanju da misljenjem spoznaju istinu, vec su i oni vezani za apsurd" Svet objekata je realan" ali im intucija kaze nesto drugo.
Tako imamo vernika ..koji pokusava da naucnim metodama obori naucne konkluzije. Sto je odvratno gledati i citati.
Pustite vernici naucnike i njihove aksiome. To je materijalizam i pozitivizam. Nesto sto za svakog pametnog coveka jeste apsurd. Kuca sazdana na temelju od papira. Nije potrebno pokusavati srusiti kucu odozgo ..od krova. Vec je potrebno jednostavno oduvati papir u temelju. Nema nista prostije od toga.

A ovo je recenica od koje materijalisti beze kao djavo od krsta vec trista godina:

"Subjekat i objekat su korelati"

Objekat van covekove svesti nije objekat. Svest je primarna... obejkat je izveden... opazaj sastvaljen iz osecaja... slika. Svaki element toga je subjektivan i kada nestane svesti nestaje objektivnog sveta koji nije ni postojao nigde drugde osim u svesti.

U beskonačnom prostoru bezbrojne svetleće lopte, i oko svake kruži dvanaestak manjih osvetljenih lopti, užarenih iznutra i pokrivenih tvrdom, hladnom korom, na kojoj je sloj plesni proizveo živa i stvaralačka bića: to je empirijska istina, realnost, svet. Pa ipak, biću koje misli nije ugodno da stoji na jednoj od tih bezbrojnih lopti što slobodno lebde u bezgraničnom prostoru, a da ne zna ni otkuda su one ni kud idu, i da bude samo jedno od nebrojenih bića koja se tiskaju, komešaju i zlopate, stalno i brzo nastajući i nestajući u bespočetnom i beskonačnom vremenu.

Ali najzad se filozofija novijeg doba, pogotovo zahvaljujući radovima Berklija i Kanta, dosetila da je, ipak, sav svet samo psihicki fenomen i da je povezan s tako važnim, mnogobrojnim i različitim subjektivnim uslovima da njegova tobožnja apsolutna realnost iščezava prepuštajući mesto jednom sasvim drugačijem poretku sveta, poretku koji leži u osnovi tog fenomena, drugim recima: koji se odnosi prema njemu kao stvar po sebi prema pukoj pojavi. Ili drugacije receno „Svet je moja predstava"

Artur Sopenhauer
Ова открића филозофије постављају човека на сасвим другачију основу са које посматра живот и свет и самим тим отварају му се сасвим дrугачији закључци који се тичу смрти.

А онима којима се ништа од тога не пробија у главу остаје да гледају и да из тог гледања изведу "ингениозан" закључак да је овај штап у води преломљен.

Али они који уз то укључе и мишљење схватиће да ствари нису тако једноставне као што их видимо и да је истина нешто сасвим друго.

Pošalji "Pitanje svih pitanja - Sta posle?" na Facebook Pošalji "Pitanje svih pitanja - Sta posle?" na Google Pošalji "Pitanje svih pitanja - Sta posle?" na My Yahoo! Pošalji "Pitanje svih pitanja - Sta posle?" na Live Pošalji "Pitanje svih pitanja - Sta posle?" na MySpace Pošalji "Pitanje svih pitanja - Sta posle?" na Twitter Pošalji "Pitanje svih pitanja - Sta posle?" na Digg Pošalji "Pitanje svih pitanja - Sta posle?" na del.icio.us

Ažurirano 18.03.2015. u 15:46, autor: oziman

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. pely (avatar)
    Поставимо себи питање, Шта после,
    најчешће када испраћамо оне који су ненадано отишли, када смо повређени, болни, несретни.
    Чујемо како шуми нека озбиљност у дубини нашег бића, и као да први пут пред собом и истином
    стојимо и не препознајемо себе, скроз смо "нови"...
  2. hakim bej (avatar)
    "Subjekat i objekat su korelati"

Kada bi, umesto tri latinske reci u kratkom izrazu, upotrebio narodni jezik, onda bi i mi sa dvocifrenim iq-om potrosili poneku kaloriju na razmisljanje.
    Stvarno, ovo je forum na kome se postuje direktno, jasno i banalno.
    To nikako ne umanjuj kvalitet tvojih tekstova, ali ih cini nedostupnim vecini. A svrha foruma je obracanje vecini.
  3. oziman (avatar)
    Korelativnost subjekta i objekta predstavlja najvece otkrice u filozofiji a sto je Barklijeva zasluga. Prva recenica Sopenhauerovog velikog dela pocinje time.

Kazes da prevedem tu recenicu na srpski jezik. Rado, ali problem je sto on nema takve reci u sebi. Taj jezik stvorio je narod a ne filozofi, samim tim u njemu nema reci koje bi oznacavale ono na sta covek koji se ne susretne sa filozofijom ni ne primeti, niti poznaje. Kao sto evo ti sada recimo ne znas koje su boje plocice u tvojoj kuhinji. Ne znas, jer nisi obratio paznju.

Isto tako, korelativnost subjekta i objekta, iako je nesto najprostije moguce ili sam fundament celokupnog ljudskog saznanja, ako se ne ukaze na njega potpuno je nevidljiv tkz "zdravom razumu". Tako da taj razum nije ni stvorio rec za tako nesto.
    Dve hiljade godina filozofi su se vrteli oko toga ali je tek Barkli uspeo da tu cinjenicu iznese na svetlo dana.

Ipak recenica bi mogla da glasi ovako:

Subjekat... ili tacka sintetickog jedinstva apercepcije , cisti subjekat saznanja ili jednostavno JA...svest..duh.. sustinski je u korelativnoj vezi (uzajamno zavisnoj) sa objektom , opazajem..ili jednostavno receno SLIKOM.

Tako da zamisljati objektivni svet kao takav...kao ovakav kakvim ga vidimo i kada nema nijednog subjekta, svesti ..duha., predstavlja apsurd.
    Posle smrti nestaje, po opste prihvacenoj definciji, svesti a ostaje objektivan svet. A to je ono sto nije moguce. Sa nestankom svesti nestaje i objektivnog sveta . Objekat bez subjekta nije moguc kao takav. Van svesti ono sto opazamo kao objekat nije vise takvo kakvo smo opazili. Taj objekat je sustinski vezan sa tom svescu a izvan nje nije objekat vec nesto drugacije.

Pa sta je to drugacije?

Ne znamo. To je transcendentno pitanje.. stvar po sebi.Ili nesto izvan mogucnosti saznanja ali, sto ipak zahvljajuci postkantovskim filozofima mozemo naslutiti u sebi necim sto nije saznanje i to kao volju, kao intuiciju trajanja, kao kvalitativnu mnozinu... kao sopstvo samo.
  4. hakim bej (avatar)
    Ovo me podseca na pricu o Amisima, ili jednom slicnom getu;
    Drustvo bi kaznjavalo pojedinca ignorisanjem. Ponasali bi se kao da ga nema, prolazili pored kao da je vazduh, ignorisali njegove pozive...
    To je, u stvari, bila najgora kazna, i putopisci pominju skoru a ipak prirodnu smrt kaznjenog.
    Ono sto ne vidimo i ne osecamo prestaje da postoji. (Gebels je rekao: laz u koju svi poveruju vise nije laz)
    Sopenhauer izmedju redova prica o osloncu, koordinatnom pocetku, tacki u odnosu na koju se meri svet.
    On nalazi tu tacku na najnestabilnijem mestu: u coveku.
    Posto ne znamo u odnosu na sta da nesto merimo (merenje je uporedjivanje) mi merimo u odnosu na tacku u nasoj volji. A ona je promenjiva, meka i savitljiva.
    Zato je sve sto izmerimo pogresno.
    Sopenhauer i ostali kompozitori su shvatili problem, izucili ga i opisali, ali nisu dali resenje.
    Jos su neki pokusali: "...covek samo srcem dobro vidi..."

Nije mi bila namera da ti patetikom uslinavim blog; mozda samo malo da razvodnim temu.
    Ažurirano 03.12.2009. u 06:00, autor: hakim bej
  5. Magdalina (avatar)
    Subjekat... ili tacka sintetickog jedinstva apercepcije , cisti subjekat saznanja ili jednostavno JA...svest..duh.. sustinski je u korelativnoj vezi (uzajamno zavisnoj) sa objektom , opazajem..ili jednostavno receno SLIKOM.

Tako da zamisljati objektivni svet kao takav...kao ovakav kakvim ga vidimo i kada nema nijednog subjekta, svesti ..duha., predstavlja apsurd.
    Posle smrti nestaje, po opste prihvacenoj definciji, svesti a ostaje objektivan svet. A to je ono sto nije moguce. Sa nestankom svesti nestaje i objektivnog sveta . Objekat bez subjekta nije moguc kao takav. Van svesti ono sto opazamo kao objekat nije vise takvo kakvo smo opazili. Taj objekat je sustinski vezan sa tom svescu a izvan nje nije objekat vec nesto drugacije.

Pa sta je to drugacije?

Ne znamo. To je transcendentno pitanje.. stvar po sebi.Ili nesto izvan mogucnosti saznanja ali, sto ipak zahvljajuci postkantovskim filozofima mozemo naslutiti u sebi necim sto nije saznanje i to kao volju, kao intuiciju trajanja, kao kvalitativnu mnozinu... kao sopstvo samo.
    Oduševljena sam!!!!! Ovo si tako lepo sročio, a sam tekst je ingeniozan!!!
    Primetila sam neke tvoje postove na ovom PDF-u, ali se kasno setih da zavirim i u tvoj blog...
    I ovo što su filozofi idealisti ili filozofija duha što je čisto ljudskom mogućnošću saznanja iznedrila je zaista ogorman napredak u poimanju stvarnosti ili stvari po sebi. Žao mi je što filozofiju nisam dalje nastavila ,ali je ona po meni i dalje kraljica nauka!
    Eh, da, pitanje sopstva ili Ja ili duha je zaista ono što "muči" najviše dubokoumne ljude i njegova korelacija sa objektivnim svetom kao takvim...Međutim, kako se svest može "ugasiti" ili nestati? Jer ako se gasi svest, a za sobom povlači i gašenje objektivne realnosti dolazimo u bezizlazni apsurd. Jer bi to onda značilo da "umiranjem" jedne svesti deo objektivne realnosti takođe "umire". I ako je svet po sebi nama trascendentan, on je ipak u nama i imanentan, a svest je njegova suštinska spoznajna kategorija.
    Nisam filozof da bih se filozofijom bavila iz ugla onih koji to jesu, tako da neću ovde pametovati...
    Ali oprosti mi na slobodi, što ću ti predložiti da pročitaš priču sa mog bloga, jer nije mi cilj reklama, već je ta priča upravo tesno povezana baš sa ovim tvojim tekstovima i poimanjem kolrelacije subjekta i objekta.
    To je istiniti događaj, a sama priča je jako dugačka i sastoji se iz 4 dela.
    http://forum.krstarica.com/blog.php?b=10277
    Upravo kroz ovaj događaj meni je pojašnjeno ovo pitanje sopstva i pojma svesti koja je neugasiva, tj. večna. A pitanje transcedentne stvarnosti takođe kao imanencije Božijeg Duha koji je spona koja spaja subjektivno sa objektivnim svetom, kao kakva inteligibilna sila sveprožimajućeg Božanskog Bića.
    I drago mi je da sam na ovom forumu pronašla nekoga ko sa ovakvim tekstovima i zaista nadahnutim interpretacijama i shvatanjima doprinosi ne samo kvalitetu ovog PDF-a, već i opštem prosvećenju onih koji ovaj forum posećuju!
    Pozdrav i svako dobro!
  6. oziman (avatar)
    Toliko si me nahvalila ovde da ne znam sta reci.

Lepo je sresti osobu koja ocito uspeva da se otrgne od sluzbe individualnoj volji i koja uspeva da dotakne transcendentno ..nas pravi dom izvan iluziije.
    To je tkz. filozofski razbor kako kaze Sopenhauer. Metafizicka potreba koja je srecnim sticajem okolnosti..usudu, karmi zovimo ga kako hocemo, uspela da bar delimicno strgne veo Maje i da dodirnuvsi sustinu dalje vapi za odgovorima...za saznanjem sustine sveta i zivota. Nema vaznijeg rada od toga!
    Sve ostalo je gradnja kula od karata.
    Samo odevanje u svadbeno ruho , kako kaze Svedneborg i priprema za "kraljevski svadbu". (pogledaj moj blog Svedenborg i svadbeno ruho) ima smisla na ovom svetu.

Procitao sam tvoj blog gde si opisala svoje ocito misticno iskustvo, kao i potragu za onim Svetim gralom za kojima odabrani na ovom svetu vekovima tragaju. Primetio sam konstataciju da odgvore nisi nasla u filozofiji. Gresis. Samo nisi imala tu srecu da se sretnes sa pravim filozofima. Danasnja zapadna filozofija je zaogrnuta sarlatanstvom, besmislicama mlacenjem prazne slame. Ja ne mogu da se otmem utisku da je to namerno napravljeno, ali to je velika tema. Ipak, onaj ko traga veoma lako moze odvojti zito od kukolja i doci do niti koja se provlaci kroz filozofiju a koja nam pruza znanja o kojoj religija pa cak i misticizam moze samo da sanja.

Prvo i osnovno Sopenhauer i njegovo glavno delo ...zatim hronoloski. ..Heraklit, Zenon, Platon, Aristotel, Dekart...Lok... velikim slovima BARKLI.. Lajbnic..Hjum...Kant... Nice... Bergson.
    Tu je znanje. Ostali mogu biti samo parafaraza ovih "svetitelja" znanja.

Ali pustimo na tren filozofiju i vratimo se tvojoj prici. Vec je neko tamo prepoznao nesto slicno iskustvu Svete Tereze. I sam sam to pomislio.
    Ti si imala misticno iskustvo i to ti treba biti vodilja. Ali vodilja koja mora biti potpomognuta filozofskim znanjem koje ce joj dati podlogu da se ne bi sama za sebe razbila o iskusenja nase nize prirode koja svakog ko se uzdigne vuku za noge nazad u mocvarnu kaljugu jada.. u brlog svetovne egzistencije

Ekstaza Svete Tereze