Nasredin Hodza i Filozofija - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

oziman

Nasredin Hodza i Filozofija

Oceni ovaj blog
Šopenhauer je pisao da u opstim ucenjima Islama nije mogao naći ista filozofski vredno, ali da je sasvim druga prica sa samom srzi te religije ili njenim misticnim ezotericnim pravcem "Sufizmom",
To je nesto veoma vredno sto stoji rame uz rame sa Upanisadama i Budistickim ucenjima.

Sta je zapravo Sufizam moze postati jasno na fenomenu "Nasredina Hodze".

Nasredin hodza je izmisljen lik kroz koga su Sufisti ( misticni ezotericni pravac islama) prenosili srz svog ucenja u narod. To su šale i vicevi u pravom smislu te reci, koje izazivaju smeh i liče na sasvim obične viceve. Njih ima mnogo i neki od njih su stvarno smesni , aktuelni i dan danas. Servantesov Don Kihot je u svom romanu iskoristio mnoge od tih šala o Nasredinu Hodzi, sto mozda nije svima poznato. Medjutim, u tim šalama skrivene su misticne poruke Sufista koje nije lako videti...
Recimo evo jedna od njih:
Išao Nasredin hodža kroz selo, a na njega navali pas njegovog susjeda. Hodža potegne sekiru da se obrani, udari psa u glavu a pas otegne papke.
Sused nato ode kadiji i potuži mu se. Odmah dovedu Nasredina, te mu kadija govori: - Što nisi drškom udario psa, već oštricom?
Na to će mu Nasredin: - Da je pas mene hteo repom ujesti, i ja bih njega udario drškom.
Ja cu ovde izdvojiti jednu drugu priču i videcete kakve najdublje filozofske istine se tu kriju:

Jednog dana Nasredin hodža je seo na svog magarca naopako, sa licem okrenutim ka nazad. Ljudi su rekli:
- Ali hodža, sediš naopako!
- Ne - uzvratio je - ne sedim ja obrnuto! Već je magarac taj koji gleda u pogrešnom pravcu!

Ova priča je oličena Platonova alegorija pecine.

O Platonu i pećini pisao sam ovde:
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=6461

Magarca mozemo uzeti kao simbol intelekta koji sa svojim apriornim formama opazanja (prostor i vreme) stvara opazaje ili Platonove senke na zidu pećine.

Sam Nasredin je jedan od ljudi u pećini vezanih lancima koji posmataraju senke, ali koji je ipak za razliku od ostalih, okrenuo glavu u pravcu sunca iza njihovih ledja. Ostali vezani lancima se tome cude i pitaju ga zasto jase naopacke.
Ali on zapravo gleda u pravom smeru, a oni su magarci koji su opijeni senkama ..iluzijom.
Treba okrenuti pogled sa senki na zidu pecine i pogledati ka unutra ..ka duhu.Ka unutrasnjem sopstvu...Skrenuti pogled sa pojave i potraziti "stvar po sebi".

Iz ovoga mozete videti sta se zapravo skriva iza najbanalnijih šala Nasredina Hodze.

Pošalji "Nasredin Hodza i Filozofija" na Facebook Pošalji "Nasredin Hodza i Filozofija" na Google Pošalji "Nasredin Hodza i Filozofija" na My Yahoo! Pošalji "Nasredin Hodza i Filozofija" na Live Pošalji "Nasredin Hodza i Filozofija" na MySpace Pošalji "Nasredin Hodza i Filozofija" na Twitter Pošalji "Nasredin Hodza i Filozofija" na Digg Pošalji "Nasredin Hodza i Filozofija" na del.icio.us

Ažurirano 24.04.2014. u 13:40, autor: oziman

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. zxy (avatar)
    Najzad da sretnem jednog poštovaoca Šopenhauera.Da li znaš da je Š. nosio prsten sa likom sfinge koja se srušila,želeći da pokaže kako je rešio zagonetku sveta.Drago mi je da si ovde,iščitaću tvoje tekstove sa pažnjom poz.
  2. oziman (avatar)
    Znam za tu pricu o njemu i sfingi ali nisam znao za prsten. Hvala ti.

U pravu si. Jesam postovaoc Sopenheura i vise od toga...tako da se bez problema mogu sloziti sa njim. Posle njega sfinga moze propasti u ponor jer su svi problemi filozofije reseni, a covek je dosao do granica mogucnosti ljudskog saznanja.

Nama danas ostaju samo parafraze i sreca sto mozemo uciti od takvih genija.
    Ažurirano 17.01.2010. u 10:30, autor: oziman
  3. zxy (avatar)
    Citat Original postavio oziman
    Znam za tu pricu o njemu i sfingi ali nisam znao za prsten. Hvala ti.

U pravu si. Jesam postovaoc Sopenheura i vise od toga...tako da se bez problema mogu sloziti sa njim. Posle njega sfinga moze propasti u ponor jer su svi problemi filozofije reseni, a covek je dosao do granica mogucnosti ljudskog saznanja.

Nama danas ostaju samo parafraze i sreca sto mozemo uciti od takvih genija.
    Ja sam više godina samo njega čitao.Znaš da su neki poznati pisci rekli da posle njega dugo nisu mogli da čitaju drugo.Budi pozdravljen