O RICARDU BAHU i njegovom "GALEBU.." - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

širom zatvorenih očiju

O RICARDU BAHU i njegovom "GALEBU.."

Oceni ovaj blog
U najtezem casu,u srcima obuzetim zebnjom zbog nedaca naseg veka,
sustinska potreba za sanjarenjam uvek ostaje..
Upravo tada pojavljuje se jedna nevelika knjiga koja kroz nekoliko jednostavnih stranica
izrazava tu glad bekstvom u nepoznato,za dobrotom i lepotom.

Posle smrti iluzija,ANTOAN DE SENT EGZIPERI nam je,osvetljavajuci francusku noc,1942.
doneo MALOG PRINCA.

U Engleskoj,dok se imperija i viktorijanski moral ruse pod bombama mocne "Lutvafe"
i poplavom americkih vojnika,POL GALIKO objavljuje DIVLJU GUSKU.

Sada iz Amerike,rastrzane seksom,materijalizmom i nespokojstvom,dolazi
GALEB DZONATAN LIVINGSTON od RICARDA BAHA.

Tri velike male knjige,tri stidljiva zraka sunca u tmini oluja,sve tri iz pera avijaticara.

To nije slucajnost.

U zivotu pilota pisca,u osami neba,uvek ima jedan savrsen trenutak u kome on srece bozanski i genijalni oblik nadahnuca.
Mogao je on do tada sa puno dara napisati i objaviti hiljadu stranica,pa ipak se,bas,u tom,i samo tom trenuntku,
na njega spusta blagoslov nekadasnje milosti.
Ono sto ce potom izaci ispod negovog pera,imace jedinstvenu moc da dirne otvrdla srca i zabludele duhove.

MALI PRINC je svoju generaciju obelezio mnogo snaznije nego TVRDJAVA,NOCNI LET ili ZEMLJA LJUDI.

Trideset i jedna stranica DIVLJE GUSKE Pola Galikoa,rasplakace junacku i ocajnu Englesku iz 1940.g.
Nezna i pateticna prica o ljubavi izmedju bolesnog seoskog vidara,cuvara svetionika,devojcice zlatne kose
i snezne guske,zavrsice se pod bombama"Mesersmita",na Denkerku,i zauvek ostati u secanju Engleza iz tog doba.
Ali DIVLJA GUSKA,prozeta britanskim simbolima,sekspirovski pisana u saksonskom ribarskom narecju,
ili u londonskom argou iz vremena rata,neprevodiva je na nas jezik i nedokuciva nasem duhu.

MALI PRINC je,klasicnom cistotom stila,nacinom pripovedanja,poetskom jednostavnoscu besprekornih slika,
cisto francuski,drugima dostupan samo kao takav.

GALEB DZONATAN LIVINGSTON je univerzalan,ma kakva bila citaoceva filozofija,rasa ili vera.
Dvanaestogodisnje dete,katolicki svestenik,bas kao i Bergsonov ucenik ili dalekoistocni mislilac,
mogu da prate nit njegove price,da je shvate i da je zavole.
Tema prevazilazi nacionalni okvir izraza i misli..
Zato je ovakva knjiga tako retka.
Posle tri godine skrivanja u uskim krugovima upucenih citalaca,GALEB DZONATAN LIVINGSTON je izasao
na svetlost dana.

Procitao sam,ima tome skoro deset godina,STRANCA NA ZEMLJI.
Ricard Bah,rezervni pilot-lovac americke avijacije,koji se 1962.godine sa svojim eskadronom obreo u Evropi
zbog neke od ondasnjih medjunarodnih kriza,iznosi tu svoje misli i svoje utiske tokom jednog nocnog borbenog leta.
Ricard Bah,miroljubivi sanjar,nezan pesnik,ljubavlju prema nebu zatvoren u tesnoj kabini mlaznog lovca F-84-F,
vec tada je odbijao nametnutu mrznju,boreci se sa vernoscu,zakonima i obicajima koji su cesto suprotni zakonima srca.
Osporavajuci te obicaje,jedan odeljak ove knjige izazvao je skandal u dobronamernim americkim krugovima,
iako on bese napisao samo ono sto bratstvo pilota-lovaca misli duboko u sebi.
Ovaj tekst bolje od ma kog komentara objasnjava licnost autora,i ja sam hteo da ga prevedem
za citaoce GALEBA DZONATANA LIVINGSTONA,umesto predgovora:

"Umesto da mrzim svog neprijatelja ili cak da ostanem ravnodusan prema njemu koji preti sa one strane
"gvozdene zavese",ja sam,uprkos sebi,shvatio da je i on covek.
Za nekoliko meseci u Evropi,ziveo sam sa nemackim,francuskim,norveskim,kanadskim i engleskim pilotima.
Sa iznenadjenjem sam otkrio da Amerikanci nisu jedini piloti u svetu kojiupravljaju avionima zbog ljubavi prema letenju.
Saznao sam da svi piloti-lovci govore isti jezik i uvek shvataju ono sto se medju njima podrazumeva.
Ma iz koje zemlje bili,svi prkose istim suprotnim vetrovima i istim olujama na nebu.
Kako dani postepeno prolaze,a rat ne izbija,pitam se da li ijedan pilot,zato sto zivi u drugacijem politickom rezimu,
moze biti razlicit od svih pilota u svim razimima na Zemlji.
Taj tajanstveni covek,taj ruski pilot,ciji su mi zivot i razmisljanje nepoznati,u mom duhu predstavlja coveka poput mene,koji upravlja avionom naoruzanim topovima i raketama,ne zato sto voli da unistava,
vec zato sto voli svoj avion..
A kad je rat,nije moguce razluciti cin ubijanja od upravljanja mlaznom punokrvnom snagom.
I malo-pomalo pocinjem da volim tog neprijateljskog pilota,tim vise sto je nepoznat,sto mi kazu da na to nemam pravo
i sto niko ne govori o tome da u njemu ima neceg i mozda dobrog,dok se toliko osudjuju njegove namere.

Ako ikada u Evropi izbije rat,nikada necu saznati istinu o tom coveku koji vozi avion obelezen crvenom zvezdom.
Ako izbije rat,okomicemo se jedan na drugog,kao izgladneli vuci.
Neki moj prijatelj,iz "mog sveta",neki osvedocen mi prijatelj,a ne jedan od onih za koje tako nesto predpostavljam,
pasce pogodjen hicima tog pilota.
U tom casu progutace me zloba rata i ja cu izgubiti sve svoje moguce prijatelje medju ruskim pilotima.
Radovacu se njihovoj smrti,bicu ponosan kada njihove lepe avione unistim raketama i topovima svojim.

Ali..ako skrenem u mrznju,neizbezno cu postati manje covek..
Ako se time ponosim,necu zasluzivati da se neko mnome ponosi,jer ubistvo neprijatelja znaci pocetak moje sopstvene smrti...

I sve me to rastuzuje u ovoj noci,odvec crnoj i odvec lepoj da bi se u njoj mogle razlikovati crvena zvezda i bela zvezda na mom avionu.."

RICARD BAH -STRANAC NA ZEMLJI 1963.

Ovaj tekst nam prepusta da naslutimo Ricarda Baha,coveka dobre volje,stranca na Zemlji,pilota i pisca.
Ostaje samo da srcem procitate njegovog GALEBA DZONATANA LIVINGSTONA,kao sto se cita parabola
iz JEVANDJELJA,i da potom,mozda,osetite da ste postali malo bolji ljudi.

PJER KLOSTERMAN

(predgovor knjizi)

La Sene, januar 1973.

PS.
Ovaj nadahnuti predgovor je ustvari omaz pilotima-lovcima svih boja,rasa,vera i nacionalnosti.

Ovom prilikom,zelim da ga posvetim i "mom" vojnom pilotu,mom svekru,Iracaninu Lutfi-ju Al Dbuni-ju,
ratnom heroju iz arapsko-izraelskog rata,sa odlikovanjem koje mu je na grudi licno prikacio Gamal Abdel Naser.
Neverovatna je slucajnost,da ga je dobio iste godine,1973,kada je i gore citirani tekst napisan..

Pošalji "O RICARDU BAHU i njegovom "GALEBU.."" na Facebook Pošalji "O RICARDU BAHU i njegovom "GALEBU.."" na Google Pošalji "O RICARDU BAHU i njegovom "GALEBU.."" na My Yahoo! Pošalji "O RICARDU BAHU i njegovom "GALEBU.."" na Live Pošalji "O RICARDU BAHU i njegovom "GALEBU.."" na MySpace Pošalji "O RICARDU BAHU i njegovom "GALEBU.."" na Twitter Pošalji "O RICARDU BAHU i njegovom "GALEBU.."" na Digg Pošalji "O RICARDU BAHU i njegovom "GALEBU.."" na del.icio.us

Ažurirano 23.10.2009. u 00:44, autor: lejla.al.dbuni

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. Arhimed 1 (avatar)
    Lejla, ovo nije samo predgovor jednoj knjizi, ovo je jedna velika antiratna poruka, koja punom snagom srca i duše naratora ukazuje na apsurde i besmisao ratovanja i sukoba medju ljudima uopšte, bićima koja su stvorena za ljubav i medjusobno razumevanje. Bez toga jednostavno ne postojimo čak ni kao najniži oblik života. Žao mi je i teško mi pada saznanje da je ovo kazivanje Klostermana istovremeno i neodvojivi deo tebe.
  2. Anita214 (avatar)
    "Ali..ako skrenem u mrznju,neizbezno cu postati manje covek..
    Ako se time ponosim,necu zasluzivati da se neko mnome ponosi,jer ubistvo neprijatelja znaci pocetak moje sopstvene smrti...
    I sve me to rastuzuje u ovoj noci,odvec crnoj i odvec lepoj da bi se u njoj mogle razlikovati crvena zvezda i bela zvezda na mom avionu.."

...Lepo si spojila 3 celine u predivan tekst...Nazalost...
    procitala sam samo dve od ove 3 pomenute knjige.. ostavile su trag....
    Jedna od njih je Mali Princ...koji svojom jednostavnoscu doseze u svako srce....
    a kao sto Arhimed kaze tu je i poruka o besmislenoscu ratovanja....
    o tome kako ljude opterecuju nebitne stvari....
    a srz lepote zivota ...ljubav,razumevanje....ta dobrota i toplina u ljudima...
    ostaje zatpana kod mnogih...svim ostalim besmislicama kao sto je opisano u ovim knjigama....
    Potrazicu veceras GALEB DZONATANA LIVINGSTONA da se podsetim......
    Hvala na prelepom tekstu

Sto se tice trece knjige....pokusala sam da je nadjem....
    zaista je retka ....ali hvala na preporuci....imacu je na umu
    Ažurirano 22.10.2009. u 20:55, autor: Anita214