EMOCIONALNA INTELIGENCIJA - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

Borac za prava zivotinja

EMOCIONALNA INTELIGENCIJA

Oceni ovaj blog

Emocionalna inteligencija je skup emocionalnih i društvenih veština koje nam pomažu da bolje funkcionišemo u svakodnevici. Tako barem tvrdi američki psiholog Danijel Goleman, autor istoimene knjige. Još kaže da je koeficijent emocionalne inteligencije (EQ) važniji nego koef. racionalne (RQ). EQ nam omogućava da lakše savladamo stres, da uspostavimo uspešne veze sa drugim ljudima, budemo vedri i optimistični. Takođe, Goleman dodaje da je altruzimam nešto s čim se svi rađamo, s tom razlikom što kod nekih ljudi on vremenom 'zakržlja' a kod drugih se, naprotiv, razvija.
Emocije su u prvim ljudskim zajednicama predstavljale prirodnu zaštitu i instinktivne ljudske reakcije u pravim trenucima (strah i bes kao rezultati rada adrenalina). Danas je drugačije: otuđili smo se, zakočili, sakrili, zbunili...
Koliko ste emotivno inteligentni? Da li ste dostigli taj stepen 'životne mudrosti' (kako to naziva Goleman)? Da li sasvim slobodno zagrlite druge osobe oba pola? Da li bez ustezanja i iskreno kažete 'volim te' muškarcu, ženi ili detetu? Da li umete da pokažete ljubav? Saosećate li sa drugim ljudima?

Pošalji "EMOCIONALNA INTELIGENCIJA" na Facebook Pošalji "EMOCIONALNA INTELIGENCIJA" na Google Pošalji "EMOCIONALNA INTELIGENCIJA" na My Yahoo! Pošalji "EMOCIONALNA INTELIGENCIJA" na Live Pošalji "EMOCIONALNA INTELIGENCIJA" na MySpace Pošalji "EMOCIONALNA INTELIGENCIJA" na Twitter Pošalji "EMOCIONALNA INTELIGENCIJA" na Digg Pošalji "EMOCIONALNA INTELIGENCIJA" na del.icio.us

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
  1. sunceva svetlost (avatar)
    Kada bi ti neko odgovorio na sva ta pitanja mogao bi da napravis mneku vrstu malog psihološkog profila. Mada ne znam čemu sve to. Mislim da ljudi ne poseduju svest o svom postojanju, i da je za njih čitav život zajebancija. Ja ti mogu reći da je ljubav (ali svaki vid ljubavi) jedini pokretač, i put do samosvesti. Zavoli svoj nokat da bi bio svestan svog postojanja. Ali i za sve to ti je potrebna čista informacija koja dolazi iz sveta ideja samoostvarenog čoveka...........
  2. LBarbara (avatar)
    Prokleto sam emotivna , a pri tom lako kazem i pokazujem ljubav , mogu ti reci da se i to uci , nekada nije bilo tako , bitno je da ti neko pokaze sve svoje strahove i onda shvatis da se bojis na isti nacin kao i svi ostali...
  3. sunceva svetlost (avatar)
    Barbara mislim da se svi ne bojimo na isti način. I naši strahovi su jedinstveni kao i mi sami. Bitno je spoznati strah, to je prečica do oslobodjenja od njega, mada je put trnovito težak!!!!!
  4. boca35 (avatar)
    Ne posedujem nijednu vrstu inteligencije!
  5. _AskA_ (avatar)
    boca35 samim tim sht0 tak0 g0w0rish- znachi da imash!;-)
    Ja tw0ren0 p0kazhem k0 mi se swidja, a k0 ne...t0 ne m0gu pr0meniti...
    Stwarn0 mi je zha0 drugih ljudi k0ji se ustezhu da p0kazhu sw0ja prawa 0secanja..
  6. boca35 (avatar)
    Nisam siguran! )))))
  7. dragana555 (avatar)
    citala, svidja mi se, slažem se.
  8. skako (avatar)
    Jedna od vrednih knjiga.Citao i upijao.Skako.
  9. Duh Sekire (avatar)
    Zanimljivo, ja sam procitao jednu knjigu o duhovnoj inteligenciji (SQ)... Ima tome nekoliko godina, vec se slabije secam... Ovu mozda jednom procitam. Mada, vise me u psihologiji zanima neki generalniji pristup, Jung recimo...
  10. причалица (avatar)
    emotivmo sam inteligentna toliko da sama sebi škodim....ipak, vremenom, naučila sam da tražim optoštaj od ljudi koje sam provredila...to valjda spada u neku inteligenciju, možda hrabrost....šta misliš?
  11. Borac za prava zivotinja (avatar)
    Izvini Pričalice, nisam obilazila blog, pa ti zbog toga nisam odmah odgovorila.
    Jeste hrabrost, zato što se suočavamo sa svojim greškama i priznajemo ih, bez gordosti.
  12. Anakin SV (avatar)
    Čitao sam je pre 2 godine, mogao bih ponovo, počeo sam od tada sebe gledati na drugačiji način mislio sam da nisam dovoljno prilagođen. Kod mene u firmi ima jedan dečak ima 18 godina mald i neobuzdan pravi tinejdžer, bez blama ga zagrlim svako jutro kad se vidimo on me gleda kao ćaleta a ja njega kao sina, tako sam ponosan što imamo poverenje jedan u drugog.
  13. Borac za prava zivotinja (avatar)
    Lepo, Anakine.
    Neki ljudi se odmah udrvene ako prema njima pokažeš naklonost. Bliskost se uči, kao i sve druge stvari.

Imam druga koji je sklon tome da mi dodiruje rame dok sa mnom razgovara. Ponekad mi, čak, sklanja šiške sa čela. Nema on nikakve 'zadnje' namere. Jednostavno je takav. Ali, koliko god ja volela međuljudsku komunikaciju, ovakva mi smeta jer osećam kao da on zadire u moj prostor.
  14. Anakin SV (avatar)
    Mislim da nije dovoljno emotivno inteligentan da oseti da ti to smeta, iako mu ti verovatno ništa ne kažeš to se odmah vidi na licu i očima da dovodiš nekog u neprijatnu situaciju.
    Ažurirano 20.01.2008. u 22:26, autor: Anakin SV
  15. Borac za prava zivotinja (avatar)
    Čak sam mu jednom i rekla, verovao ili ne. Skupila sam hrabrost i rekla mu. Zgranuo se i - nastavio po starom. Sada sedim na metar udaljenosti od njega, i stalno sam u grču.:???:
  16. причалица (avatar)
    pa, možda ima ''zadnje'' namere...:-D
  17. Anakin SV (avatar)
    Prvo se zgranuo pa onda nastavio po starom. Uvredila si ga i sad se pravi da ničeg nije bilo zato je nastavio. A taj tvoj grč isto tako nije dobar, osećaš taj pritisak a još te više muči što se on pravi kao da je sve u redu.
  18. Anakin SV (avatar)
    Razmišljao sam više o onome što si rekla u vezi svog prijatelja nego o temi, izvini ako sam se udaljio. Najbolje ti je da se pred njim pojaviš sa nekim muškarcem (njemu nepoznatim) držeći ga ispod ruke, i započneš razgovor sa njim, mislim da će naglo postati emocionalno inteligentan.
  19. Borac za prava zivotinja (avatar)

Pa, viđa on mene u tom izdanju.
    Štaviše, vrlo često.
    Ali, jednostavno, ne vredi. Čovek voli da dodiruje - to mu je neka potreba, za koju mislim da nema veze sa "skrivenim" namerama. Poznajemo se godinama.
    On je i verbalno previše komotan, sklon da mi tepa, iako smo odrasli ljudi.
    Nema tu adekvatnog rešenja. Ili ću se potpuno odreći našeg prijateljstva, ili ću stalno biti u gardu. Za početak, proredila sam naša viđenja - dok ne odlučim kako ću postupiti.
    Ne smeta meni da mi neko tepa, niti da me povremeno takne, ali ovo mi se čini previše.
  20. Anakin SV (avatar)
    Bože daj mi pameti da menjam ono što se može promeniti, da prihvatim ono što nemože, i da te dve stvari razlikujem.
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja