APEL ZA SPAS PLANETE ZEMLJE - Blogovi - Forum Krstarice
Prikaži RSS

širom zatvorenih očiju

APEL ZA SPAS PLANETE ZEMLJE

Oceni ovaj blog
Godine 1854,indijanski poglavica Seattle-a je uputio pismo americkom predsedniku u Washington,kada je ovaj izrazio zelju da kupi velika podrucja indijanske zemlje,obecavsi rezervat indijanskom narodu.
To pismo i danas pleni dirljivom lepotom izraza,dubokim osecanjima vezanim za prirodu i covekovu okolinu i neumanjenom snagom,nakon vise od 15o.godina,opominje savremenog coveka svojom vanvremenskom porukom.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

"Kako mozete kupiti ili prodati nebo,toplinu zemlje?
Ta ideja nam je strana.
Ako mi ne posedujemo svezinu vazduha i bistrinu vode,kako vi to mozete kupiti?

Svaki deo te zemlje je svet za moj narod.
Svaka blistava borova iglica,svako zrno peska na recnom sprudu,svaka izmaglica u tami sume,svaka najmanja buba,sveti su u pamcenju i iskustvu mog naroda.
Sokovi koji teku kroz drvece nose secanje crvenog coveka.
Mrtvi beli ljudi zaboravljaju zemlju svog rodjenja kada odu u setnju medju zvezdama.
Nasi mrtvi nikada ne zaboravljaju ovu lepu zemlju,jer ona je majka crvenog coveka.
Mi smo deo zemlje i ona je deo nas.
Mirisljavo cvece,nase su sestre;jelen,konj,veliki orao,svi su oni nasa braca.
Stenoviti vrhovi,socni pasnjaci,toplina tela ponija i covek,svi pripadaju istoj porodici.
Tako da,kad veliki poglavica iz Washingtona salje glas da zeli kupiti nasu zemlju,trazi previse od nas.

Veliki poglavica salje glas da ce nam sacuvati mesto,tako da cemo sami moci ziveti udobno.
On ce nam biti otac,a mi cemo biti njegova deca.
Mi cemo razmatrati vasu ponudu da kupite nasu zemlju.
Ali,to nece biti lako,jer zemlja je sveta za nas.
Ova blistava voda sto tece rekama i brzacima nije samo voda,vec krv nasih predaka.
Ako vam prodamo zemlju,morate se setiti da je voda sveta i da morate uciti decu da je to sveto i da svaki odraz u bistroj vodi jezera kazuje dogadjaje i secanje svog naroda.
Zubor vode,glas je oca moga oca.
Reke su nasa braca,gase nam zedj.Reke nose nase kanue i hrane nasu decu.
Prodamo li vam ovu zemlju,morate se setiti i uciti svoju decu da su reke nasa braca,i vasa,i da morate od sada dati rekama dobrotu kakvu biste pruzili svakom bratu.

Mi znamo da beli covek ne razume nas zivot.
Jedan deo zemlje njemu je isti kao i drugi,jer on je poput stranca koji dodje nocu i uzima od zemlje sve sto zeli.
Zemlja nije njegov brat,nego je njegov neprijatelj.
I kad je pokori,on krece dalje.
On za sobom ostavlja grobove svojih otaca i ne mari zbog toga.
On otima zemlju od svoje dece i ne brine se.
Grobovi njegovih otaca i zemlja sto mu decu radja,zaboravljeni su.
Prema majci-zemlji i ocu-nebu,odnosi se kao prema stvarima koje se mogu kupiti,opljackati,prodati poput stoke ili sjajnog nakita.
Njegova ce pohlepa unistiti zemlju i za sobom ostaviti samo pustos.

Ne znam..
Nas nacin je drugaciji nego vas.
Izgled vasih gradova boli oci crvenog coveka.
A mozda je to zato sto je crveni covek divlji i sto ne razume.
Nema mirnog mesta u gradovima belog coveka.
Nema mesta na kojem se u prolece cuje otvaranje listova i drhtaj krila skakavaca.
A mozda je to zato jer sam divlji i ne razumem.
Buka deluje jedino kao uvreda za usi.
I sta je zivot ako covek ne moze cuti usamljeni krik jarca ili nocnu prepirku zaba u bari?
Ja sam crveni covek i to ne razumem.
Indijanac vise voli blagi zvuk vetra koji se poigrava liscem mocvare i sam miris vetra ociscen podnevnom kisom i namirisan borovinom.

Vazduh je skupocen za crvenog coveka,jer sve zivo deli podjednako disanje-zivotinja,drvo,covek.
Beli covek ne izgleda kao da opaza vazduh koji dise,on je poput coveka koji umire mnogo dana pa je otupio na smrad.
Ako vam prodamo nasu zemlju,morate se setiti da je vazduh dragocen za nas,da vazduh deli duh sa svim zivotom u cijem je sastavu.
Vetar sto je mome dedi dao prvi dah,takodje ce prihvatiti i njegov poslednji uzdah.
I ako vam prodamo zemlju,morate je cuvati kao svetinju,kao mesto gde ce i beli covek moci da okusi vetar koji ima zasladjen miris poljskog cveca.

Tako cemo razmatrati vasu ponudu da kupite nasu zemlju.
Odlucimo li je prihvatiti,postavicu vam jedan uslov:beli covek se mora odnositi prema zivotinjama kao prema svojoj braci.
Ja sam divljak i ne razumem neki drugi nacin.
Video sam hiljade raspadajucih bizona u preriji koje je beli covek ostavio,ustrelivsi ih iz voza u kome se kretao.
Ja sam divljak i ne razumem kako dimeci celicni konj moze biti vazniji od bufala kojeg mi ubijamo samo da mogli da prezivimo?
Sta je covek bez zivotinja?
Ako sve zivotinje odu covek ce umreti od usamljenosti duha.
Sto god da se desi zivotinjama,uskoro ce se desiti i coveku.
Sve stvari su povezane.

Morate nauciti svoju decu da je tlo pod njihovim nogama pepeo njihovih dedova.
Da bi postovali zemlju,recite svojoj deci da je zemlja sa nama u srodstvu.
Ucite tome vasu decu,kao sto i mi ucimo da je zemlja nasa majka.
Sto god snadje zemlju,snaci ce i sinove zemlje.
Pljuje li covek na zemlju,pljuje na samog sebe.
To mi znamo-zemlja ne pripada coveku;covek pripada zemlji.
To dobro znamo.
Sve je u medjusobnoj vezi kao krv koja ujedinjuje porodicu.
Sve stvari su povezane.
Sto god snadje zemlju snaci ce i sinove zemlje.
Nije covek tvorac tkanine zivota,vec samo vlakno u njoj.
Sto god cini tkanju,cini sebi samome.
Cak i beli covek,ciji Bog dolazi i on sa njim moze da govori,kao prijatelj sa prijateljem,nece izbeci zajednickoj sudbini.

Mi mozemo biti braca posle svega.
Videcemo.
Jednu stvar znamo,a koju ce beli covek otkriti jednoga dana,da je nas Bog isti vas Bog.
Vi sada mozete misliti da ga samo vi imate,kao sto zelite sami imati nasu zemlju,
..ali to ne mozete.
On je Bog coveka i njegova samilost je jednaka za belog coveka,kao i za crvenog.
Ta zemlja je draga Njemu i skoditi zemlji jeste prezirati njenog Stvoritelja.
Bledoliki takodje trebaju prolaz;mozda brze nego sva druga plemena.
Zaprljajte vas krevet i jedne noci ugusucete se u vlastitom smradu.
Ali u vasoj propasti svetliti cete sjajno,potpaljeni snagom Boga koji vas je doneo na tu zemlju i radi neke posebne svrhe vam dao vlast nad njome kao i vlast nad crvenim covekom.

Sudbina je misterija za nas,jer mi ne znamo kada ce svi bizoni biti poklani i divlji konji pripitomljeni.
Tajna mesta sume su teska zbog mirisa mnogih ljudi.
Pogled na zrele brezuljke je zamrljan brbljajucom zicom.
Gde je gustara?
Otisla je..
Gde je orao?
Otisao je..
To je kraj zivljenju i pocetak borbe za prezivljavanje..."

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Program UN za zastitu prirode (UNEP) smatra da se pismo poglavice americke drzave Seattle-a,
ubraja u najlepse i najdublje misli koje su ikada srocene o zastiti covekove okoline,
pa je tekst poslao svim drzavama povodom Svetskog dana covekove sredine,5.juna 1976.godine.

Ps.Tekst me je ostavio bez reci.
Verujem da ima mnogo vas koji ga niste procitali.
Verujem da ce vam se dopasti njegova lepota.
Potrebno je da se ovoga uvek setimo..

Pošalji "APEL ZA SPAS PLANETE ZEMLJE" na Facebook Pošalji "APEL ZA SPAS PLANETE ZEMLJE" na Google Pošalji "APEL ZA SPAS PLANETE ZEMLJE" na My Yahoo! Pošalji "APEL ZA SPAS PLANETE ZEMLJE" na Live Pošalji "APEL ZA SPAS PLANETE ZEMLJE" na MySpace Pošalji "APEL ZA SPAS PLANETE ZEMLJE" na Twitter Pošalji "APEL ZA SPAS PLANETE ZEMLJE" na Digg Pošalji "APEL ZA SPAS PLANETE ZEMLJE" na del.icio.us

Ažurirano 27.09.2009. u 15:49, autor: lejla.al.dbuni

Kategorije
Nekategorizovano

Komentari

1. SibirskiTigar (avatar)
  2. 1976! (avatar)
    Da.
    Zaista je lepo,i neizmerno mi je drago što sam dobio priliku da to pročitam.Često sam ponavljao jednu rečenicu iz odlomka pisma nekog poglavice....Odlomak je na jednom poglavlju udžbenika "Sociologija" za četvrti razred srednje škole.Ne mogu citirati odlomak,ne sećam se,ali ću citirati tu rečenicu koju često ponavljam:
    "Mi nismo zemlju nasledili od svojih predaka,mi smo je pozajmili od svojih potomaka!"
    Koliko je istine u toj rečenici!Koliko bi bili zdraviji,srećniji i bogatiji kada bi je istinski shvatili.... i kada je planeta u pitanju,i kada je šuma u pitanju,i kada su u pitanju naša zapuštena imanja...Ne,kao namćorasta deca mi sve preziremo i uništavamo.
    No,to istinski može razumeti (samo????) čovek koji je odrastao u prirodi,i koji zna da vidi i uživa u njenoj lepoti....
  3. gagili48 (avatar)
    Cestitam Lejla na ovom textu. Zaista bi covecanstvo trebalo da se zamisli nad sudbinom planete i njenih stanovnika, posebno buducih pokoljenja. bilo bi dobro kada bi ovo procitali oni koji trebaju...ali tesko???

4. pely (avatar)
    Bravo za izbor.
    Hvala na podsećanje

Noah Seattle, 1786. - 1866
  5. Say it right (avatar)
    ...